Zamknij
REKLAMA

Według statystyk obecnie w Polsce zużywamy ok. 11 mld plastikowych toreb rocznie, czyli od 250 do 300 toreb na mieszkańca

08:50, 03.01.2018 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

Od nowego roku torby foliowe na zakupy, tak zwane "jednorazówki", są płatne. W życie weszła ustawa, która zlikwidowała dystrybucję bezpłatnych toreb plastikowych. Od teraz obowiązuje je tzw. opłata recyklingowa. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska opłata minimalna za taką torbę wynosi 20 groszy.

Nowe przepisy to efekt dostosowania się Polski do unijnych przepisów. Unia Europejska wymagała, żebyśmy zmniejszyli zużycie toreb albo za nie płacili. Rząd zdecydował się na tę drugą opcję, która ma przyczynić się właśnie do tego, byśmy nie kupowali za każdym razem nowej foliówki, a korzystali wielokrotnie z tej samej.

Tym samym za każdą tzw. "jednorazówkę" musimy od stycznia zapłacić minimum 20 groszy plus VAT. W praktyce sieci handlowe i mniejsze sklepiki mogą tą opłatę podnosić. Obowiązkową opłatą recyklingową objęto torby z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów - siatki o takiej grubości są obecnie najczęściej wydawane przy sklepowych kasach. Bezpłatne pozostaną tylko najcieńsze torebki (takie jak do pakowania owoców i warzyw) - pod warunkiem, że użyjemy ich ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem.

Gdyby obostrzenia nie ograniczyły zużycia toreb, na mocy ustawy Ministerstwo Środowiska może podnieść opłaty do złotówki. Według statystyk obecnie w Polsce zużywamy ok. 11 mld plastikowych toreb rocznie, czyli od 250 do 300 toreb na mieszkańca. Jeszcze dekadę temu na jednego Polaka przypadało blisko 500 foliówek rocznie.

Dodajmy, że kwestia opłat za siatki w sklepach nie jest nowa. Część sklepów już kilka lat temu wycofała ze sprzedaży bezpłatne torby, jednak wprowadzone opłaty były symboliczne, wynoszące kilka groszy. Wraz z wprowadzeniem opłaty recyklingowej ich ceny wzrosły.

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

1111

4 4

ale jakoś wypłaty nie idą w górę tak jak to w za zachodnią granicą ,a za wszystko kasują jak za zboże 10:04, 03.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NNNNNNNNNNNN

1 0

500+ *%#)!& MACIE 19:02, 03.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone