Zamknij
REKLAMA

Wszystkiego nauczyła się sama...

08:34, 04.08.2018 | Honorata Jankowiak
REKLAMA

Być może nie zajęłaby się tym, gdyby nie traumatyczne doświadczenia walki z chorobą dziecka. Ale to właśnie pasja hafciarska uratowała ją samą, gdy przyszło jej zmierzyć się z diagnozą guza mózgu synka. Borys szczęśliwie wygrał tę walkę, a ona postanowiła pójść za ciosem i pasję połączyć z biznesem. Aktualnie jej wyjątkowe prace podziwiać można na wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Właścicielka „P.S.” - Paulina Smektała z Brzezia.

Szycie i haftowanie? Pojawiło się bardzo naturalnie kilka lat temu. Po części było antidotum na trudne doświadczenia, którym musiała stawić czoła. - Zaczęło się od maskotki, którą uszyłam mojemu synkowi. Pamiętam, gdy Borysowi spodobała się Dipdap z bajki na kanale Mini Mini, której nie mogłam mu nigdzie kupić. Pomyślałam wtedy, że w takim razie sama mu ją uszyję. Wzięłam stary t-shirt i poszło! Tak się zaczęło, a w dalszej kolejności uszyłam maskotki dzieciom w całej rodzinie. Tak naprawdę początkiem mojej hafciarskiej pasji była onkologiczna choroba Borysa, u którego zdiagnozowano guza mózgu, co wyłączyło mnie z życia zawodowego. Żeby nie zwariować i poradzić sobie z tą traumą zaczęłam zajmować się haftem artystycznym. Pozwalało mi to oderwać choć na chwilę myśli od choroby synka, dlatego zdarzało mi się nawet haftować w szpitalu – wspomina Paulina Smektała. Niedługo potem uszyła pierwszą torbę. Początkowo korzystała z gotowych aplikacji, które naszywała na materiał, z czasem postanowiła sama haftować własne projekty. - Wynikało to z tego, że jedną z moich pasji było zawsze rysowanie, dlatego pomyślałam, że połączę je z projektowaniem własnych wzorów, które z czasem przerodziłam w haft, którego nauczyłam się sama – dodaje.

Doceniona w Łodzi
Dwa lata temu Paulina zdecydowała, że nie chce wracać na etat i postanowiła spróbować z pasji do haftu uczynić coś więcej. Niedawno, korzystając z unijnej dotacji, zakupiła hafciarkę z programem do projektowania i drukarką oraz maszynę do szycia i uruchomiła własną działalność pod nazwą „P.S.”. Na razie jest na etapie uczenia się funkcjonalności hafciarki, ale też doskonalenia haftu ręcznego. - Póki co jest to moment, gdy mam bardzo dużo pracy, ale nie widać jeszcze większego efektu finansowego. Wiem, że potrzebuję na to więcej czasu. Na razie jestem marketingowcem, grafikiem i krawcową w jednej osobie, co jest sporym wyzwaniem, ale jestem typem osoby, która osiąga wszystko, co sobie postanowi, więc myślę, że potoczy się to w dobrym kierunku – mówi Paulina, której w przebiciu się na rynku pomogły grupy rękodzielnicze na Facebooku. - To, co robię jest specyficzne, dzięki temu moje prace wyróżniają się na tle innych rękodzielników i staję się rozpoznawalna, co jest dla mnie bardzo ważne – kontynuuje. Aktualnie w ofercie Pauliny dostępne są głównie torby i poduszki z elementami haftu, ale z czasem planuje ona rozwinąć swoją ofertę i wzbogacić ją na przykład o haft na odzieży, o który pyta coraz więcej klientów. Jak sama przyznaje, jest spragniona kolejnych wyzwań. - Wciąż inspirują mnie nowe rzeczy i nawet teraz, gdy szyję na przykład torby, myślę już o kolejnych, z którymi mogłabym się zmierzyć. W ofercie mam też haftowane obrazki w tamborku, a kilka z nich zakwalifikowało się na VI Ogólnopolską Wystawę Rękodzieła Artystycznego „Z nici Ariadny" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, co jest dla mnie wielkim wyróżnieniem – mówi. O wystawie w Łodzi Paulina dowiedziała się za sprawą grup rękodzielniczych i postanowiła wysłać swoje prace, choć nie spodziewała się, że zostaną docenione. - Na wystawie eksponowane są prace o bardzo zróżnicowanych formach – serwety, bieżniki, obrusy, firanki, poduszki i obrazki, stroje, biżuteria, drobne przedmioty dekoracyjne. Ja na konkurs wysłałam ręcznie przeze mnie haftowane obrazki w tamborkach mojego projektu z motywami baśniowymi i są one tak naprawdę jedynymi takimi pracami na całej ekspozycji. I być może właśnie ta oryginalność moich prac sprawiła, że zakwalifikowały się na wystawę. Co więcej, spośród nadesłanych przeze mnie obrazków w tamborkach jury wybrało aż cztery, które oglądać można na wystawie. Sama ekspozycja jest darmowa i trwa do 9 września, więc myślę, że będąc w Łodzi warto się na nią wybrać - kontynuuje.

Zosia Samosia
Paulina przyznaje, że haftowanie ręczne to wielogodzinna praca uzależniona od tego, jak bardzo skomplikowany jest wzór. Na etapie, na którym Paulina jest obecnie, poświęca temu nawet dziesięć, dwanaście godzin dziennie. Zdarzają się wyjątkowo absorbujące zamówienia, jak haft na ekoskórze, z którym mierzy się ostatnio, ale jak mówi, każde takie zlecenie to dla niej wyzwanie i szansa zdobycia cennego doświadczenia. Tym bardziej, że jest samoukiem. - Jedna z pań na grupie rękodzielniczej nazwała to, co robię haftem malarskim. Jestem trochę Zosią Samosią, która wszystkiego uczy się sama, co ma swoje dobre i złe strony, gdyż często odbywa się to metodą prób i błędów. Wciąż udoskonalam swoje wyroby i zauważam co jeszcze można byłoby w nich poprawić. Marzy mi się, by z czasem dojść do satysfakcjonującej mnie perfekcji – mówi. Tymczasem przed Pauliną rozwój firmy, ale i to, na czym zależy jej szczególnie – osobisty rozwój artystyczny. - Czuję się zmęczona, ale też bardzo spełniona, bo właśnie do tego dążyłam – kończy.

Zapraszamy na profil Pauliny „P.S.” na Facebooku.

Honorata Jankowiak

(Honorata Jankowiak)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (14)

aleksandeaaleksandea

9 0

SUPER : ) śliczności:) 13:41, 04.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PaulinaPaulina

0 0

Dziękuję :) 23:07, 06.08.2018


ElżbietaElżbieta

8 0

Jestem pełna podziwu i życzę wytrwałości, bo tworzy Pani tzw. "cudeńka". 15:49, 04.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PaulinaPaulina

0 0

Dziękuję :)
23:10, 06.08.2018


MoniaMonia

6 0

Niesamowity talent piękne rzeczy Pani tworzy synek ładuje akumulatory gratuluję. 19:48, 04.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PaulinaPaulina

0 0

Dziękuję :) 23:12, 06.08.2018


IrenaIrena

9 0

Dobrze, że znalazła Pani sposób na rozładowanie nieustającego stresu.
Robi Pani bardzo ładne rzeczy i widać ma Pani wyobraźnię plastyczną. Tylko gratulować:)
Ja po śmierci bliskiej osoby zaczęłam pisać poezję i prozę, też z powodzeniem :)
Doceniają moje pisanie na ogólnopolskich konkursach, a to jest swoisty doping by się nie poddawać.
Zdrowia dla synka i sukcesów dla Pani:)20:39, 04.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PaulinaPaulina

1 0

Dziękuję i również życzę powodzenia na artystycznej drodze :) 23:15, 06.08.2018


Iwa65Iwa65

1 0

Podziwiam i gratuluje talentu.gdzie mozna kupic. ???? 22:31, 04.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PaulinaPaulina

0 0

Dziękuję :) Głównie sprzedaję przez internet, strona jest podana pod artykułem. Teraz będzie można zobaczyć i kupić moje produkty na dożynkach powiatowych 15 sierpnia, zapraszam :) 23:10, 06.08.2018


JulaJula

3 0

Jestem pełna podziwu. 23:23, 04.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PaulinaPaulina

0 0

Dziękuję :) 23:15, 06.08.2018


PaulinaPaulina

0 0

Dziękuję:) 23:11, 06.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PaulinaPaulina

0 0

Dziękuję :) 13:04, 07.08.2018


REKLAMA
REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone