Zamknij
REKLAMA

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!

09:49, 08.12.2018 | Honorata Jankowiak
Skomentuj Fot.uniwersyteckie.pl Adrian Wykrota
REKLAMA

Pasję do chemii odkryła już w Gostyniu. Potem na studiach nie miała wątpliwości, że właśnie to chce w życiu robić. Niedawno znalazła się w gronie sześciu polskich badaczek, które otrzymały prestiżowe stypendia L’Oréal-UNESCO dla kobiet w nauce. - Najważniejsze jest dla mnie to, by nie stracić pasji do nauki ani wiary w to, że wszystkie badania, które wykonuję, mają sens – mówi dr Joanna Gościańska, rodowita gostynianka, adiunkt na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wszystko zaczęło się w gostyńskim liceum ogólnokształcącym. - Byłam w klasie biologiczno- chemicznej. To tam chemii uczył mnie pan profesor Plewa i to on tak nas inspirował chemią i tym co można dzięki niej odkryć, że kilka osób z naszej klasy postanowiło pójść na wydział chemii i studiować właśnie ten kierunek. Kilka osób z naszej klasy jest już po doktoratach – mówi Joanna Gościańska, która po gostyńskim liceum trafiła na Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie nie miała już wątpliwości, że to najwłaściwsze dla niej miejsce. - Choć był czas, gdy chciałam zostać lekarzem, już na pierwszym roku studiów na kierunku chemii wiedziałam, że to jest właśnie to, co chcę w życiu robić – dodaje.

Po ukończeniu studiów magisterskich, ukończyła studia doktoranckie, a aktualnie pracuje jako adiunkt na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i zbliża się do zrobienia habilitacji. W swojej pracy naukowej zgłębia możliwości nanomateriałów czym zainspirowała się jeszcze w trakcie realizacji pracy magisterskiej. - Trafiłam do pani profesor, która od lat zajmuje się syntezą nanomateriałów. To ona wprowadziła mnie w świat syntezy tych materiałów, które mają unikatowe właściwości fizykochemiczne i dzięki temu mogą być stosowane w różnych dziedzinach – wyjaśnia. Czym są nanoporowate materiały? Są to materiały, które mają w swojej strukturze pory, szczeliny, kanały mające wielkość nanometryczną, ale nieprzekraczającą 100 nanometrów (nm = 10-9 metra). - Dzięki temu, że mają pory w swojej strukturze odznaczają się interesującymi właściwościami, które umożliwiają zastosowanie ich w wielu dziedzinach, na przykład w katalizie, ochronie środowiska, farmacji czy adsorpcji. Mogą wychwytywać różne zanieczyszczenia, mogą być stosowane jako nośniki leków czy czujniki optyczne. To właśnie te unikatowe właściwości tych materiałów, a co za tym idzie możliwość zastosowania ich w wielu dziedzinach zafascynowały mnie do tego stopnia, że wciąż badam ten temat – opowiada dr Joanna Gościańska, w której kręgu zainteresowań z czasem znalazły się węgle.

Promować osiągnięcia kobiet

W listopadzie dr Joanna Gościańska, jako jedna z sześciu polskich badaczek, nagrodzona została stypendium L’Oréal-UNESCO dla Kobiet w Nauce. Program „L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki” prowadzony jest od 2001 r., a jego partnerami są Polski Komitet ds. UNESCO, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a od 2016 r. także Polska Akademia Nauk. Projekt ten ma na celu promowanie osiągnięć naukowych kobiet i zachęcanie do kontynuacji pracy naukowej. - Program "Dla Kobiet i Nauki" jest częścią globalnej inicjatywy "For Women in Science", która powstała dzięki partnerstwu L’Oréal i UNESCO – opowiada Joanna Gościańska. Do 2018 roku wyróżnionych zostało 3020 kobiet ze 117 krajów. W tegorocznej edycji startowało 138 kandydatek. Jak dotąd w 18 edycjach zostało wyróżnionych ponad 90 polskich kobiet ze świata nauki. Dr Joanna Gościańska z Wydziału Chemii UAM otrzymała stypendium w kategorii habilitacyjnej. Jakie warunki musiała spełnić? Musiała złożyć stosowną aplikację, a w niej wymienić wszystkie swoje publikacje naukowe, wystąpienia na konferencjach krajowych i międzynarodowych, staże zagraniczne, rozdziały w książkach czy organizacje konferencji. - Najważniejsze było jednak opisanie projektu, nad którym się pracuje, w szczególności prowadzonych badań. Ważne było wykazanie tego, co się dotychczas zrobiło, jak również tego, co zamierza się zrobić w przyszłości. Mój projekt nosi nazwę „Synteza multifunkcyjnych mezoporowatych materiałów węglowych dedykowanych procesom adsorpcji aktywnych substancji farmaceutycznych i wybranych zanieczyszczeń z fazy ciekłej" – wyjaśnia badaczka. Co w praktyce to oznacza? - Swoje badania prowadzę dwutorowo. Z jednej strony zajmuję się badaniami w zakresie usuwania zanieczyszczeń z wód powierzchniowych na materiałach węglowych, z drugiej strony badam zastosowanie węgli jako nośników leków. W pierwszym przypadku zastosowanie mezoporowatych materiałów węglowych w celu usuwania zanieczyszczeń z wód ma ogromne znaczenie w kontekście wielkiego globalnego problemu, przed jakim stoimy, a mianowicie zanieczyszczenia wód chociażby barwnikami, które w tonach są odprowadzane przez różne gałęzie przemysłu. Z kolei zastosowanie węgli jako nośników leków wpływie na poprawę ich biodostępności, pozwoli zredukować ilość efektów ubocznych leku, wydłuży czas jego obecności i działania w organizmie. Dedykuję je lekom, które wymagają częstego dawkowania. Idea jest taka, by wprowadzić na węgiel od razu większą ilość tego leku, który będzie się w naszym organizmie stopniowo uwalniał przez cały dzień, co poprawi komfort pacjenta – wyjaśnia badaczka.

Zaskoczenie i wzruszenie

Jak gostynianka przyjęła wiadomość o stypendium? - Byłam ogromnie zaskoczona. Wiadomość o otrzymaniu stypendium przyjęłam też z wielkim wzruszeniem. Tym bardziej, że wniosek o nie złożyłam ostatniego dnia. Nie zdawałam sobie sprawy, że moje badania mogą zostać tak docenione przez większe grono profesorskie – wyznaje dr Gościańska, która nie ma wątpliwości, że stypendium to szansa promocji badań, którymi się zajmuje. - Stypendium da mi możliwość zaprezentowania wyników badań, które dotychczas uzyskałam przed szerszą publicznością. Dzięki temu dowiedzą się o tym nie tylko ludzie ze środowiska naukowego – kontynuuje. Czego życzy sobie w kontekście dalszej pracy naukowej? - Nie chcę stracić pasji do nauki ani przestać wierzyć w to, że wszystkie badania, które wykonuję, mają sens. To jest najważniejsze, bym cały czas miała motywację i mobilizację do dalszych badań i bym zawsze z wielką satysfakcją podchodziła do wszystkich eksperymentów. I by mi to sprawiało radość przez całe życie – mówi Joanna Gościańska. Ambicje na przyszłość? - Na pewno związane są z syntezą nanomateriałów, ale pod kątem wykorzystania w diagnostyce oraz terapiach chorób nowotworowych. To będzie kierunek moich następnych badań – kończy.

 

(Honorata Jankowiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (13)

AnnaAnna

17 0

Szczere gratulacje! 11:34, 08.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Lab.zakładowe SMLab.zakładowe SM

18 0

Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów :) 14:47, 08.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MiraMira

21 0

I takimi osiągnięciami należy się chwalić. Wiedza ma przyszłość. GRATULUJĘ. 21:07, 08.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ProfesorProfesor

15 3

Piękna historia. Gratuluję. Jedna drobna uwaga - pan Plewa to magister, nie profesor. Sk?d w polsce wzięło się, że nauczycieli w szkolach średnich tytułuje się profesor? Liceum gostyńskie i profesorowie..... to tak jakby napisac, że w gostyńskim szpitalu pracuj? wybitni lekarze...... 01:02, 10.12.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

BenekBenek

0 5

musisz coś spaprać ? inaczej się udusisz ? 22:09, 10.12.2018


GibsonGibson

2 4

Zgadzam sie. To jakis absurd. Na całe szczescie w ZSZ nie musielismy mowic tak do nauczycieli. W czasach szkolnych wręcz bawiło mnie to gdy koledzy z LO uzywali zwrotu profesor w stosunku do kazdego nauczyciela. 11:16, 11.12.2018


TerTer

3 0

Skąd się wzięło ? Z tradycji, z TRADYCJI. 17:47, 18.12.2018


ASAS

9 8

pan p. inspiracją???wielu miało inne doświadczenia. 13:16, 10.12.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

LolLol

1 4

Kazał nam marginesy rysować i dawał pały jak były krzywe wszyscy się go bali.. Doświadczeń nie robił. Szkoda gadać 16:25, 11.12.2018


kaka

2 2

Też mnie zastanowiło, jak pan P. może inspirować. Ale bohaterka artykułu na pewno! Brawo! Gratulacje! 13:29, 12.12.2018


TerTer

3 1

Tak szanowny lub szanowna "Lol", proszę Sobie wyobrazić, że Pan prof. Plewa mógł inspirować uczniów. To właśnie dzięki Niemu dzisiaj jestem profesorem chemii w jednym z polskich uniwersytetów.
17:53, 18.12.2018


asas

1 9

ja tam sie go nie bałem.raczej mnie irytował. 21:19, 12.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TereTere

17 0

Szanowni/Drodzy piszący komentarze.
Bardzo mi miło przeczytać, że w Gostyniu są jeszcze osoby, które potrafią się cieszyć z sukcesów innych.
Pomi mo, że osobiście pogratulowała już Pani Joannie ogromnego sukcesu, chcę to zrobić jeszcze raz na forum Gostyn24.pl. Dlaczego, dlatego, że Pani Joanna była moją studentką. Obecnie pracujemy na tym samym wydziale Uniwersytetu i jestem dumna z Jej osiągnięcia. Chcę podkreślić, że aby otrzymać taką nagrodę osoba nagrodzona musi się wykazać nie tylko pasją, ale i dorobkiem naukowym o randze światowej. W tym miejscu dodam, że z Gostynia wyjechałam po maturze. Pasją do chemii zaraził mnie, podobnie jak Panią Joannę, Pan profesor Plewa. Od ponad 30 lat jestem Mu wdzięczna za to. Też kreśliłam marginesy w zeszycie, ale ja w przeciwieństwie do osoby, która nie wie po co to robiła, pisałam na nich swoje notatki. Dzisiaj jestem profesorem Wydziału Chemii UAM i wielki udział w tym ma właśnie Pan profesor Plewa.
A osobie, która nie wie dlaczego w LO do nauczycieli się zwraca się Pani/Panie Profesorze , szybko odpowiadam z TRADYCJI.
Wszystkim mieszkańcom Gostynia życzę spokojnych, dobrych Świąt, a autorom niemiłych komentarzy, życzę dodatkowo mniej złośliwości czy zazdrości. 18:31, 18.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%