Zamknij
REKLAMA

Chodzi o miliony złotych...

11:27, 17.01.2019 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

Realizacja gminnych inwestycji, szczególnie tych wielomilionowych zawsze wzbudza emocje. Kiedy jednak ceny proponowane przez firmy są znacznie wyższe niż kosztorys...napięcie rośnie jeszcze bardziej. Tak było w przypadku gostyńskiego stadionu, tak jest też  z krobskim Centrum Usług Społecznych. 

Na początku tygodnia w krobskim magistracie otwarto oferty na wykonanie w formule "zaprojektuj i wybuduj" tzw. Krobskiego Centrum Usług Społecznych. Ceny zaproponowane przez firmy przyprawiły o zawrót głowy władze i urzędników gminnych. Pierwsza zaproponowana przez konsorcjum firm z Wilkonic i Dzięczyny opiewa na kwotę 6.430.000 zł brutto, droga od firmy z Leszna na 6.789. 600 zł brutto. Sprawa o tyle dziwna, że gmina Krobia zamierzała przeznaczyć na ten cel.... 3 565 703,40 zł brutto, a więc ponad 2,8 mln zł mniej - Kolejnym krokiem będzie dyskusja z radnymi na połączonych komisjach. Wtedy będzie wiadomo co dalej z tą inwestycją - mówi Adam Sarbinowski z krobskiego urzędu. - Co do cen było można się tego spodziewać, że będą przewyższały zabezpieczone środki w budżecie gminy, a które wpisaliśmy na podstawie kosztorysu. Natomiast jest boom na rynku budowlanym - ceny materiałów i usług powindowały w górę, więc można było się spodziewać, ale że ceny będą tak wysokie, to nie ukrywam...nie spodziewałem się - dodaje Adam Sarbinowski.

Czy gminie tak bardzo zależy na tej inwestycji, że gotowa będzie dołożyć brakującą kwotę?, czy może zostanie ogłoszony kolejny przetarg? - Rada jest organem kompetentnym do podejmowania decyzji w zakresie budżetu Gminy, w tym do ewentualnego zwiększenia środków na zadanie. O tym, czy tak się stanie, dowiemy się najprawdopodobniej w ciągu najbliższych dni - mówi Adam Sarbinowski z krobskiego urzędu. - Z pewnością będzie to trudna decyzja, bowiem pomimo 3,8 mln dofinansowania, które Gmina Krobia otrzymała ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę i utworzenie KCUS (w ramach dwóch, tzw. projektów zintegrowanych), kwota zadania zdecydowanie przekracza zarezerwowane w gminnym budżecie na ten cel środki - wyjaśnia Adam Sarbinowski z UM Krobia. Dodajmy, że dofinansowanie nie dotyczy wyłącznie prac budowlanych, ale również tzw. działań "miękkich" i zakupu wyposażenia ruchomego, które nie było objęte postępowaniem przetargowym.

Przypomnijmy. Plany zakładają utworzenie Krobskiego Centrum Usług Społecznych w budynku starej gazowni w Krobi. Ma ono być miejscem, dzięki któremu osoby niesamodzielne, starsze i z niepełnosprawnością, będą mogły jak najdłużej przebywać w środowisku lokalnym. W skład CUS wchodziłyby m.in.: Środowiskowy Dom Samopomocy, Dom Dziennego pobytu oraz Klub Seniora.

(MiS)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone