Zamknij
REKLAMA

Życzymy powodzenia!

10:12, 24.07.2018 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

Wyjątkowy jubileusz świętowało sołectwo Domachowo. Dla upamiętnienia rocznicy powstania miejscowości mieszkańcy wioski razem z przedstawicielami władz samorządowych i zaproszonymi gośćmi wzięli udział we mszy świętej i festynie z okazji... 725 urodzin!

Skąd wiadomo, że Domachowo w gminie Krobia powstało w 1293 roku? Odpowiedź na to pytanie pojawiła się dopiero kilka lat temu. - Kierownik zespołu biskupiańskiego Krzysztof Polowczyk dotarł do dokumentu, który znajdował się w poznańskich archiwach - aktu powstania wsi w języku łacińskim. Z pewną pomocą przetłumaczył go na język polski. Wynikało z niego, że w tym roku przypada 725-lecie powstania naszego sołectwa - mówił Bogdan Pawlak, sołtys wsi Domachowo, dodając, że dumny jest z tego, iż może wraz z mieszkańcami obchodzić takie święto. - Jesteśmy chyba pierwszym sołectwem w okolicy, które obchodzi taką rocznicę. Tak jak już zostało to powiedziane, zwykle to miasta obchodzą rocznicę powstania, wioski rzadziej. Nas spotkała taka przyjemność - kontynuował sołtys Bogdan Pawlak. - Jesteśmy sercem Biskupizny, charakteryzującym się rolnictwem i mamy pracowitych mieszkańców. Być mieszkańcem Domachowa - a mamy ich tu około 500 osób - to brzmi dumnie - dodał.

Uroczystości zorganizowano na placu przy miejscowej świetlicy. Osoby, które pojawiły się na obchodach jubileuszu, mogły nie tylko zapoznać się z historią miejscowości, ale też porozmawiać z osobami bardzo długo związanymi z tym sołectwem. To z ich ust można było usłyszeć, jak na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmieniło się Domachowo i okolice. Wiele wspomnień dostarczyła też wystawa fotograficzna.

Uroczyste spotkanie obfitowało również w inne atrakcje. Były występy przedszkolaków, Biskupian, pokazy strażackie, wystawy maszyn rolniczych, pokazy karate, przejażdżki bryczką, a także strefa zabaw dla najmłodszych z dmuchańcami i animatorem. Imprezę zwieńczyły koncerty zespołów Cztery Mile Lasu oraz Sweet Boys. Na koniec zaplanowano też tańce. Przed sceną w rytmach dyskotekowych, natomiast w świetlicy przy tradycyjnej kapeli dudziarskiej. Jak przystało na urodziny oprócz życzeń były też prezenty. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu "Domachowo wielu pokoleń".

(MiS)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone