Zamknij
REKLAMA

W sołectwach decyzje przekazują sołtysi, resztę wykonają pracownicy urzędu

10:36, 13.02.2018 | m
REKLAMA
Skomentuj

Do końca lutego do mieszkańców Krobi i części Pudliszek mają trafić dwa tysiące decyzji dotyczących podatku od nieruchomości, leśnego i rolnego. Zadanie ich dostarczenia stanęło przed pracownikami ratusza. Dzięki temu samorząd oszczędza około pięciu tysięcy złotych.

Zgodnie z przepisami gmina ma jeszcze niecałe dwa tygodnie na to, by każdy mieszkaniec otrzymał do rąk własnych decyzje podatkowe. - W oparciu o artykuł 144. Ordynacji podatkowej organ podatkowy doręcza pisma za pokwitowaniem przez pocztę, swoich pracowników lub przez osoby uprawnione na podstawie odrębnych przepisów. W przypadku gdy organem podatkowym jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, pisma za pokwitowaniem doręczać może również sołtys. Stąd też mieszkańcy wiosek na terenie gminy Krobia, w tym również niektórzy mieszkańcy Pudliszek, decyzje podatkowe otrzymają od swoich sołtysów – mówi Adam Sarbinowski z krobskiego Urzędu Miejskiego.

Są jednak miejsca, gdzie sołtysi nie dostarczą decyzji. Gmina postanowiła, że takie zadanie wykonają pracownicy urzędu. Pracy mają dużo, bo przez dwa tygodnie muszą doręczyć koperty do dwóch tysięcy osób. Zajmuje się tym ośmioro pracowników Urzędu Miejskiego w Krobi. To oni w najbliższych dniach doręczą mieszkańcom Krobi oraz części mieszkańców Pudliszek prawie 2000 decyzji podatkowych.

- Dostarczanie korespondencji przez pracowników jest kontynuacją decyzji sprzed lat i przyczynia się do oszczędności w wydatkowaniu środków publicznych. Jest to bowiem rozwiązanie tańsze niż kierowanie korespondencji za pośrednictwem np. operatora pocztowego. Dodatkowo pokrywa się ono z zasadami celowości i oszczędności, zobowiązującymi organy administracji do optymalnego doboru metod i środków służących osiąganiu zakładanych celów i umożliwiających terminową realizację zadań - wyjaśnia Sarbinowski. Z danych urzędu wynika, że oszczędności na doręczaniu pism przez pracowników sięgnąć mogą w tym roku pięciu tysięcy złotych. Choć pracownicy otrzymają za to wynagrodzenie w ramach umów zlecenia, magistrat podkreśla, że za usługę w firmie zewnętrznej ta opłata byłaby dużo wyższa - właśnie o kwotę około pięciu tysięcy złotych. Termin zapłaty pierwszej z rat podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego upływa 15 marca 2018 roku.

(m)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone