REKLAMA

Dwa automatyczne defibrylatory zamontowano w Urzędzie Miejskim w Krobi (w budynku ratusza) oraz w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji

11:35, 06.12.2017 | m
REKLAMA
Skomentuj

Za ponad 11 tysięcy złotych krobski urząd zakupił automatyczne defibrylatory, które zamontowano w miejscowym magistracie oraz centrum kultury. To już kolejne tego typu sprzęty zakupione przez samorząd. Wcześniej dofinansował również zakup tak zwanych AED dla miejscowych strażaków z OSP.

Samorząd zdecydował się na inwestycję w ratowanie zdrowia i życia w miejscach publicznych między innymi z powodu rosnącej liczby chorób krążeniowych wśród osób w różnym wieku. - Kluczowe są zawsze cztery złote minuty, po upływie których dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. W przypadku osób, u których doszło do takich problemów, należy niezwłocznie rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) potocznie, aczkolwiek błędnie, określaną jako „masaż serca”, wzywając jednocześnie odpowiednie służby - mówi Adam Sarbinowski z krobskiego Urzędy Miejskiego.

Teraz w miejskich instytucjach pojawił się sprzęt ratujący życie. Od poniedziałku 4 grudnia z dwóch takich urządzeń skorzystać mogą razie konieczności również mieszkańcy gminy. Za kwotę 11 tysięcy złotych zakupione zostały przez samorząd dwa automatyczne defibrylatory. Zamontowano je w Urzędzie Miejskim w Krobi (w budynku ratusza) oraz w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji.

- Są to bardzo intuicyjne urządzenia, a dzięki komunikatom głosowym i świetlnym prowadzą osobę udzielającą pomocy przez poszczególne jej etapy (od naklejenia elektrod na ciało, aż do ewentualnej defibrylacji). Urządzenia, które posiadają funkcję doradcy RKO i mierzą odpowiednie tempo oraz głębokości ucisków klatki piersiowej (jeżeli są one niewłaściwe, AED podaje stosowny komunikat), potrafią również dokonać analizy pracy serca poszkodowanego, stąd w przypadku, gdy defibrylacja nie jest zalecana, informują o tym osobę je obsługującą. Defibrylatory umieszczone zostały w specjalnie oznakowanych szafkach, po otwarciu których rozlega się alarm dźwiękowy – dodaje Sarbinowski.

To nie pierwsze tego typu sprzęty na terenie gminy Krobia. Podobne mają już strażacy z OSP Krobia i OSP Pudliszki.

(m)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

krobaasskrobaass

0 6

pijom palmo a defirbro ,,,,mają tylko kto potrafi w Krobi użyć go fachowo.... 23:01, 06.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone | 2017