Zamknij

Do serowych zmagań stanęło 11 drużyn reprezentujących różne koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Krobia

10:10, 06.11.2017 m
Skomentuj

„Sernik babci Stasi” autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich w Nieparcie okazał się największym hitem podczas Festiwal Gościnności w Potarzycy. Impreza była podsumowaniem przedsięwzięć zrealizowanych w sołectwie w ramach projektu pn. „Potarzyca wszystkich wita, rozwojem i gościnnością zachwyca”. Poza cyklem szkoleń wieś zrealizowała też kilka inwestycji.

Program realizowany przez ostatnie tygodnie w Potarzycy możliwy był dzięki dofinansowaniu ze środków Programu "Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020". Festiwal gościnności był zwieńczeniem całego cyklu warsztatów okołokulinarnych, które jesienią organizowano we wsi.

Finał składał się z kilku części, które otworzył konkurs kulinarny zatytułowany „Z syra można wszystko”. Do serowych zmagań stanęło 11 drużyn reprezentujących różne koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Krobia. Na stołach pojawiły się więc ciasta, dewolaje, piersi z kurczaka w sosie serowym, sałatki, a nawet pasztet z białego sera. - Ostatecznie podniebienia komisji konkursowej podbił „Sernik babci Stasi” przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Nieparcie. Docenione i nagrodzone zostały również pozostałe zespoły, które wróciły z Potarzycy z nowymi stolnicami i wałkami do ciasta oraz elektrycznymi młynkami do pieprzu. Warto dodać, że nie był to jedyny konkurs tego wieczoru, a uczestnicy festiwalu zmierzyć się mogli również w ubijaniu piany z białek czy też sprawdzić swoją wiedzę z zakresu kulinariów – mówi Adam Sarbinowski z krobskiego Urzędu Miejskiego.

Festiwal nie ograniczał się jednak tylko do słodkości. Specjalne carpaccio z buraków przygotowali uczniowie i nauczyciele krobskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. W trakcie imprezy podsumowano także część inwestycyjną programu. - Obejmował on również modernizację schodów zewnętrznych świetlicy, utwardzenie ścieżek w jej obrębie oraz montaż ścian bocznych z plandeki w drewnianej altanie zlokalizowanej na pobliskim terenie rekreacyjnym – mówi Sarbinowski.

Całkowita wartość projektu wyniosła 51 510 złotych, z czego 30 tysięcy stanowiły środki pozyskane w ramach konkursu "Pięknieje wielkopolska wieś". Dużym zaangażowaniem wykazali się także mieszkańcy sołectwa. W ramach wkładu własnego pomalowali oni drewnianą altanę, a także zadbali o organizację i oprawę muzyczną zorganizowanych warsztatów i imprez.

(m)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%