Zamknij

Dla wielu ludzi sowy to tajemnicze ptaki. Uchodzą za symbol wiedzy, a przez wieki przypisywano im często nadzwyczajne cechy...

07:53, 18.03.2019 MiS Aktualizacja: 09:23, 18.03.2019
Skomentuj

Czy sowa może kręcić głową dookoła? Czy widzi nawet w zupełnej ciemności? Czy to prawda, że jej lot jest bezszelestny?! Odpowiedzi na te pytania, oraz wiele innych ciekawych informacji otrzymali uczestnicy "Nocy Sów" jaka miała miejsce w  Nadleśnictwie Piaski. W wydarzeniu poświęconym tym tajemniczym ptakom udział wzięło kilkadziesiąt osób.

Dla wielu ludzi sowy to tajemnicze ptaki. Uchodzą za symbol wiedzy, a przez wieki przypisywano im często nadzwyczajne cechy. Sowy swoją aktywność przejawiają głównie nocą, dlatego trafić na sowę jest bardzo trudno.  Aby lepiej poznać ten gatunek ptaków, od kilku lat w Polsce organizowane jest wydarzenie pn. "Noc Sów". W Nadleśnictwie Piaski  odbyło się drugi rok z rzędu. Na poszukiwanie sów w lesie wybrali się tym razem członkowie Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 

Zanim jednak uczestnicy ruszyli leśnymi duktami wysłuchali prelekcji na temat tych tajemniczych ptaków, którą poprowadził Grzegorz Lorek, leszczyński biolog i ornitolog, przeplatanej prezentacją multimedialną. Słuchacze poznali zwyczaje, zachowania i anatomię sowy oraz inne ciekawe szczegóły związane tymi gatunkami, które odegrały największą rolę w polskich legendach i kulturze. Ogromne wrażenie na słuchaczach wywarły informacje dotyczące bezszelestnego lotu tych ptaków. Można było z bliska przyjrzeć się skrzydłom puszczyka i przeanalizować specjalnie wcięcia na ich krawędziach, wykształcone po to, by rozpraszać powietrze i tym samym tłumić dźwięk poruszających się, podczas lotu. Niemałą atrakcją okazał się fragment filmu zestawiający lot gołębia, sokoła i płomykówki. Porównano w nim poziom hałasu generowany przez puszczyka, z natężeniem dźwięku jaki występuje w trakcie przelotu innych ptaków. Płomykówki nie było słychać w ogóle. 

W lasach regionu gostyńskiego można spotkać dwa gatunki sów. - W piaskowskim lesie możemy zobaczyć puszczyka i może uszatkę. Puszczyk potrzebuje dziupli, natomiast uszatka gnieździ się w gniazdach innych ptaków. Na resztę sów, które mają specyficzne wymagania środowiskowe, raczej nie zobaczymy... - mówił Grzegorz Lorek, biolog i ornitolog dodając, że sowy to bardzo tajemnicze ptaki, ale też bardzo piękne.

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%