Zamknij
REKLAMA

Muszą być gotowi każdej porze dnia i nocy...

15:44, 07.02.2019 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

Od kilku tygodni w powiecie gostyńskim jest jedenaście jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej włączonych do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Do elitarnej grupy dołączyła kolejna grupa strażaków z terenu gminy Pępowo. Oficjalna uroczystość, podczas której wręczono druhom decyzję w tej sprawie odbyła się podczas narady podsumowującej rok w gostyńskiej komendzie.

Dla jednostki włączenie do krajowego systemu ratowniczo -gaśniczego wiąże się z przywilejami, ale i obowiązkami. Dla Państwowej Straży Pożarnej jednostki te są nieocenioną pomocą. Chodzi przede wszystkim o szybszą reakcję, a tym samym lepszą skuteczność w ratowaniu zdrowia i życia. W powiecie gostyńskim do systemu należy już nie dziesięć , a jedenaście jednostek. W połowie grudnia powołanie do grupy otrzymali straży OSP Babkowice. Do tej pory w gminie Pępowo jedyną jednostką włączoną do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego było OSP Pępowo. - Wdrożyliśmy tam system szkolenia, jednostka została doposażona, wielokrotnie odbywały się w jednostce inspekcje gotowości bojowej przeprowadzane przez naczelnika wydziału operacyjnego komendy i oceniona został ona pozytywnie - mówi bryg. Tomasz Banaszak, komendant komendy straży pożarnej w Gostyniu.

Specjalny certyfikat druhom z OSP Babkowice wręczyli Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Arkadiusz Przybyła bryg. Tomasz Banaszak, Powiatowy Komendant PSP w Gostyniu.

W przypadku zagrożeń to strażacy OSP są często pierwsi na miejscu zdarzenia. Ich działanie ma kluczowe znaczenie w ratowaniu życia. Druhowie OSP Babkowice doskonale zdają sobie sprawę z ciężaru tej odpowiedzialności. - Oczywiście to zaszczyt i szczęście ale tez odpowiedzialność. (...) To druhowie zadecydowali, ze gotowi są unieść ten ciężar i nieść pomoc w każdej sytuacji, o każdej porze dnia i nocy. - mówił Krzysztof Kaczmarek, prezes OSP Babkowice. Obecnie jednostka liczy 28 czynnych strażaków.

W planach włączenia do KSRG są jeszcze dwie jednostki, z terenu gminy Pogorzela (OSP Głuchów) i Poniec (OSP Szurkowo).

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone