Zamknij
REKLAMA

Byle chleba nie zabrakło ...

11:39, 16.08.2018 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

Dożynki to dla mieszkańców naszego regionu wyjątkowa uroczystość. Te na na Świętej Górze miały jednak wyjątkowy charakter.  W otoczeniu parlamentarzystów, włodarzy z całego powiatu, hierarchów kościelnych i zaproszonych gości, modlitwę poprowadził bp. Antoni Pacyfik-Dydycz z Drohiczyna. Całość dopełnił tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego.

Uroczystości dożynkowe, które tradycyjnie połączono z odpustem Wniebowzięcia Matki Bożej, zgromadziły na Świętej Górze wielu mieszkańców i gości. Wraz z rolnikami i piekarzami z powiatu gostyńskiego świętowali parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych samorządów.

Uroczystość rozpoczęła liturgią odprawiona przy ołtarzu polowym. Wspólną modlitwę poprowadził ks. bp. Antoni Pacyfik-Dydycz z Drohiczyna. - Dzisiejsza uroczystość jest świętem ku czci Matki Bożej a jednocześnie jednym z największych świat, bo jest świętem człowieka - mówił bp. Pacyfik-Dydycz. W homilii wielokrotnie podkreślał rolę kościoła, który broni życia, godności człowieka i rodziny. Dziękował rolnikom za ich ciężką pracę, porównując ich do ewangelicznych siewców. - W dniu dzisiejszym świętujemy także dożynki, czyli dziękczynienie za plony, wszelkie zbiory, a więc za wszystko co nam pozwoli przetrwać czas zimy i potem od nowa zacząć swoją pracę na ugorze - mówił bp. Antoni Pacyfik-Dydycz. - Jan Paweł II przypomniał podczas wizyty w Krośnie, że tak bardzo jesteście podobni do ewangelicznego siewcy. Szanujcie każde ziarno zbóż, ziarno słowa bożego. Niech z ust polskiego rolnika nie znika to piękne pozdrowienie - szczęść boże, niech będzie pochwalony Jezus Chrystus - dodał.

W czasie uroczystości odbyła się też procesja z darami podczas której miało miejsce wręczenie biskupowi symbolicznego bochenka chleba przez starostów tegorocznych dożynek. Kapłan poświęcił bukiety ziół, kwiatów, wieńce żniwne, ziarno dla rolników na zasiew, a także zaczyn na chleb dla piekarzy. Być może z uwagi na sędziwy wiek, tym razem biskup nie podchodził do każdego z osobna, tak jak to miało miejsce w poprzednich latach, ale poświęcił wszystkim razem.

Po liturgii rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy zainicjowany przez Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa, było to tzw. ośpiewanie wieńca. Kulminacyjnym punktem obrzędu dożynkowego był rytuał przekazania chleba. Zgromadzeni samorządowcy, parlamentarzyści i biskup wyszli przed ołtarz do mieszkańców, by podzielić się z nimi chlebem.

Z kolei rolnikom dziękował w imieniu wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna ks. Marek Dudek, superior kongregacji świętogórskiej, który nie szczędził słów uznania w kierunku przedstawicieli wielkopolskiej wsi. - Jestem przekonany, że zaproponowany przez pana Mateusza Morawieckiego plan dla wsi, oparty na trzech filarach - obronie, wsparciu i rozwoju będzie dla państwa skuteczną pomocą. Przedsiębiorczość i innowacyjność polskich rolników jest dziś inspiracja dla przedstawicieli pozostałych gałęzi gospodarki a jakość polskiej żywności buduje wysoką pozycję Polski i budzi szacunek wśród naszych partnerów gospodarczych - czytał w przesłanym liście ks. Marek Dudek, COr

Po części oficjalnej odbyły się wydarzenia towarzyszące powiatowym dożynkom.

(MiS)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

łerłer

1 1

łetam to tylko dla katoli 21:03, 16.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieczysławMieczysław

0 0

Promocja na cebule 1,5 zł 1 kg, jest miekka śliska i z robactwem wszelkiej maści . Polecam 00:16, 17.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TrepTrep

1 0

To ma być wojsko?????? Wyglądają jak uczniowie z ślusarskich warsztatów szkolnych OHP tragedyja 07:38, 17.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

byłybyły

1 0

A tłuścioszek z Drohiczyna nic nie powiedział o gwałceniu dzieci w Pensylawnii przez księży katolickich. 15:28, 17.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GilGil

1 0

Pozdrowienia z Austrii od kard. Groera, buzi buzi 18:28, 17.08.2018


MajaMaja

0 0

A Dydycza w lektyce nieśli czy karocą jechał, bo tyle cielska nogi nie poniosą,? Biedni i zagłodzeni ci księża.
21:33, 20.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrzesadaPrzesada

1 0

Jestem zbulwersowany komentarzami pod tym art. Uwagi powinny dotyczyć imprezy a nie publicznych osób. Tyle się dzisiaj mówi o RODO a tutaj używa się nazwisk i obraża się ludzi. Dziwie się, że tego typu komentarze w ogóle trafiają na stronę. 11:01, 22.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone