Zamknij

Uczyli nie tylko rodziców, ale także dzieci

12:46, 12.03.2018 m Aktualizacja: 17:57, 12.03.2018
Skomentuj

Radzenie sobie ze stresem, współpraca wychowawcza rodziców czy umiejętność motywacji dzieci – to tylko niektóre z aspektów wychowawczych, jakie mogli poznać rodzice biorący udział w projekcie wychowawczym organizowanym w ponieckiej Szkole Podstawowej. Trzymiesięczne warsztaty właśnie się zakończyły i dla wielu rodziców przyniosły klucz do rozwiązania domowych problemów. W zajęciach w ramach osobnego panelu brały też udział dzieci.

Organizacją cyklu spotkań warsztatowych realizowanych przez ostatnie trzy miesiące w Szkole Podstawowej w Poniecu były Stowarzyszenie „DZIECKO” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Do współpracy warsztatowej włączył się także Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej w Gostyniu i Ośrodek Pomocy Społecznej w Poniecu.

- W trzymiesięcznych zajęciach grupowych, odbywających się raz w tygodniu w godzinach popołudniowych, w sesjach czterogodzinnych uczestniczyli rodzice, którzy zgłosili swoją chęć udziału oraz rodzice skierowani przez sąd rodzinny, kuratorów, pedagogów szkolnych lub pracowników socjalnych. Dodatkowo, by umożliwić rodzicom udział w zajęciach, w czasie warsztatów dla rodziców równolegle odbywały się zajęcia socjoterapeutyczne dla ich dzieci, wzmacniające przemiany w rodzinach – mówi Mirosław Sobkowiak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Głównym zadaniem warsztatów była praca nad budowaniem rodzinnych i wychowawczych więzi. Uczestnicy dowiedzieli się, jak umiejętnie pomagać dzieciom, nie raniąc ich, jak skutecznie i konsekwentnie wymagać od swoich pociech i stawiać im granice. Uczestnicy dowiedzieli się także, jak konstruktywnie rozwiązywać wychowawcze problemu i konflikty oraz jak radzić sobie ze stresem, by emocje nie były przenoszone na dziecko w formie przemocy psychicznej czy fizycznej.

- Ważnym elementem warsztatów było przepracowanie problemu wspólnego wychowywania dzieci i wspólnej odpowiedzialności za nie, gdyż bardzo często rodzice, zamiast współpracować ze sobą przy wychowywaniu dzieci wykorzystują te sytuacje do swoich wewnątrzrodzinnych rozgrywek, gier i koalicji z dzieckiem przeciwko drugiemu rodzicowi – dodaje Mirosław Sobkowiak.

Projekt obejmował też zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci, których rodzice uczestniczyli w warsztatach. W tym samym czasie, gdy szkolono rodziców, ich pociechy brały udział w zajęciach budujących asertywność, bezpieczne sposoby rozwiązywania konfliktów, radzenie sobie z agresją czy współdziałanie w grupach. Udział w warsztatach był darmowy, a rodzice mogli korzystać w ich ramach z indywidualnych konsultacji specjalistów takich jak psycholog, pracownik socjalny, pedagog, terapeuta środowiskowy czy prawnik oraz mediator.

(m)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%