Zamknij
REKLAMA

Celem takich wizyt może być pretekst do wejścia do domu chorych w celach przestępczych

13:22, 06.12.2017 | m
REKLAMA
Skomentuj

Narodowy Fundusz Zdrowia otrzymuje sygnały z Krobi i okolic w sprawie rzekomych usług masażu refundowanych w ramach NFZ, a wykonywanych w domach pacjentów. Ktoś dzwoni do mieszkańców, oferując taką usługę. Fundusz ostrzega, że takie praktyki mogą być próbą oszustwa, choć przyznaje, że kontraktuje rehabilitację domową. Jednak nie w takim przypadku.

Pracownicy oddziału NFZ w ostatnich dniach odebrali kilka sygnałów od mieszkańców Krobi dotyczących ofert zabiegów masażu składanych im telefonicznie przez kogoś, kto podaje się za rehabilitanta współpracującego z funduszem. - Mamy informacje o tym, że mężczyzna telefonicznie informował ich o przysługującym im rzekomo masażu w ramach usług rehabilitacyjnych - u nich w domu. Masaż miał być wykonany na zlecenie NFZ. Tyle wiemy z informacji telefonicznej. Osobom tym nasi pracownicy wyjaśnili zasady udzielania świadczeń w ramach NFZ i polecili zgłoszenie sprawy na policję, ponieważ sytuacja, w której NFZ zleca wykonanie jakiekolwiek usługi pacjentowi, nie jest możliwa – mówi Magdalena Rozumek, pełniąca obowiązki rzecznika prasowego Wielkopolskiego Oddziału NFZ. Fundusz obawia się być może próby uzyskania zgody na odwiedziny w domach chorych. Celem takich wizyt może nie być wcale usługa masażu, a raczej pretekst do wejścia w celach przestępczych.

Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy, że sprawa jest trudna i sprytnie wykorzystywana przez dzwoniącego, bo NFZ faktycznie kontraktuje rehabilitację, także tę w domach pacjentów. Z tą różnicą, że dysponentem usług zawsze jest lekarz. Diagnostykę i terapię pacjenta prowadzi lekarz, który decyduje między innymi o kierunku leczenia i koniecznych do wykonania zabiegach. Fundusz rozlicza się z placówką na podstawie wystawionych rachunków, nigdy natomiast nie wysyła do domów pacjentów lekarzy, fizjoterapeutów czy też innych osób, nie zleca też wykonania jakichkolwiek usług pacjentom w ich domu.

Również pracownicy NFZ nigdy nie odwiedzają pacjentów w ich domach. - Oczywiście możliwa jest sytuacja, kiedy fizjoterapeuta wykonuje zabiegi w domu pacjenta - tak działa fizjoterapia domowa. Na udzielanie tych usług wielkopolski oddział funduszu rozpisał konkurs i umowy z placówkami będą obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Jednak to nie NFZ zleca wykonanie zabiegów, ale lekarz w porozumieniu z pacjentem podejmuje decyzję o rodzaju rehabilitacji, a sam pacjent jest o tym fakcie poinformowany podczas wizyty – dodaje Magdalena Rozumek.

W razie wątpliwości fundusz zaprasza pacjentów do kontaktu telefonicznego z delegaturą Wielkopolskiego OW NFZ w Lesznie pod numerem 65 528 61 70 lub bezpośrednio z oddziałem - tel. 61 850 60 36, 61 850 60 72. Pracownicy wyjaśnią zasady udzielania świadczeń i odpowiedzą na inne pytania dotyczące leczenia i ubezpieczenia w NFZ.

(m)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone