Zamknij
REKLAMA

Od 250 lat zrzeszają tylko obywateli o nieskazitelnym charakterze

13:01, 16.05.2018 | m
REKLAMA
Skomentuj

250-lecie Kurkowego Bractwa w Pogorzeli przypada w tym roku. Z tej okazji członkowie przygotowują na 10 czerwca szereg imprez i atrakcji. Chcą przyciągnąć do bractwa młodzież, nie tylko związaną rodzinnie ze strzelectwem.

Bractwo Kurkowe w Pogorzeli powstało dokładnie w maju 1768 roku w zamku pogorzelskim kasztelana Rocha Roli Zbijewskiego dnia 19 maja 1768 roku. W okresie przedrozbiorowym nazywało się Kołem Rycerskim. Zadaniem Bractwa było - jak czytamy w zapiskach historycznych - ,,jednoczyć mieszczan i obywateli miasta Pogorzela w celu zwiększenia umiejętności w sztuce strzeleckiej i za wzorem innych miast spełniać bohaterskie czyny przez wieki w warowniach i strzec bezpieczeństwa miast, gdy rycerstwo polskie w polu otwartym pierś dla obrony Rzeczpospolitej podawało”.

Pogorzelskie bractwo zrzeszało jedynie obywateli o nieskazitelnym charakterze, krzewiąc wśród nich tradycję strzelecką, budząc świadomość obowiązków obywatelskich i państwowych wobec Rzeczypospolitej Polskiej. Bracia kurkowi przetrwali trudne czasy zaborów i wspierało działania niepodległościowe. Później działalność wstrzymano, by wznowić ją w 1920 roku. - W tym roku świętujemy wspaniały jubileusz, jakim jest 250-lecie. Przygotowujemy się do organizacji imprezy, na którą zaprosimy do Pogorzeli zaprzyjaźnione bractwa z regionu, ale przede wszystkim mieszkańców. Planujemy całą masę atrakcji, w tym oczywiście te najważniejsze, czyli strzelania różnego rodzaju. Dokładny program wciąż jeszcze powstaje, a sama impreza odbędzie się 10 czerwca – mówi prezes Eugeniusz Gumienny.

Głównym celem Bractwa jest zaproszenie do udziału młodych ludzi i wymiana pokoleniowa. - Zależy nam na młodym narybku. W sobotę organizowaliśmy właśnie piknik i zjawiła się na nim naprawdę spora grupa młodych ludzi. Byli to jednak krewni i znajomi naszych członków. A nam zależy na tym, by do Bractwa zapraszać też osoby z zewnątrz – mówi Gumienny. Dokładny program obchodów 250-lecia Kurkowego Bractwa w Pogorzel ma być znany jeszcze w maju. Cała impreza odbędzie się na terenie miejscowej strzelnicy.

(m)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

JanuszJanusz

3 1

Z tym charakterem to wolne żarty panowie z bractwa kurkowego 10:22, 17.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone