Zamknij
REKLAMA

Patriotyczny wieczór wspomnień...

08:41, 09.01.2019 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

Prezentacja multimedialna unikatowych zdjęć połączona z elementami literackimi i fragmentami gry teatralnej - tak wyglądał wieczór patriotyczny w gostyńskiej bibliotece. W ten sposób uczczono 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w regionie gostyńskim. W wydarzeniu uczestniczyła rodzina Piotra Laurenotwskiego - żołnierza, powstańca i wieloletniego dyrektora gostyńskiej biblioteki.

Uczczono 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego na ziemi gostyńskiej. 7 stycznia w gostyńskiej bibliotece zorganizowano wieczór patriotyczny. Dyrektor Przemysław Pawlak przybliżył zebranym historię wydarzeń sprzed 100 lat. Wykład wzbogacono scenkami teatralnymi i prezentacją multimedialną zdjęć ukazujących Gostyń i jego mieszkańców w okresie Powstania Wielkopolskiego udostępnione ze zbiorów portalu gaso-gostyn.pl.

Wśród licznych fotografii znalazły się te ukazujące byłego dyrektora gostyńskiej biblioteki Piotra Laurentowskiego. Wiele z nich po raz pierwszy ujrzało światło dzienne  - Jestem wdzięczna organizatorom dzisiejszego spotkania z okazji obchodów setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego na ziemi gostyńskiej za takie wnikliwe poszukiwania dokumentów w archiwach i innych źródłach historycznych, które pozwoliły dokładnie poznać sylwetkę Piotra Laurentowksiego - naszego ojca, dziadka i pradziadka - mówiła wzruszona Maria Laurentowska, córka wieloletniego dyrektora biblioteki, ponieważ w rodzinnych zbiorach mało pozostało po nim pamiątek. W planach jest też stworzenie filmu o Piotrze Laurentowskim.

Wydarzenie zostało przygotowane we współpracy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu, Gostyńskiego Ośrodka Kultury "Hutnik", Muzeum w Gostyniu i portalu gaso-gostyn.pl.

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (6)

Maciej ZomowirMaciej Zomowir

8 3

Raduje to ludzka dusze gdy komunista z nacjonalista wspolnie dzialaja. 09:19, 09.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObiektywnyObiektywny

4 9

Brawo. Należy przywrócić pamięć i historię o gostyńskich liderach Stronnictwa Narodowego, działających w okresie przedrozbiorowym, udziału w Powstaniu Wielkopolskim, budowy miasta i powiatu gostyńskiego w okresie II RP. Później podczas II wojny światowej aresztowani i rozstrzelani przez hitlerowców na rynku gostyńskim lub innych miejscach kaźni, mordowani przez "sprzymierzeńców" z Armii Czerwonej, inwigilowani przez funkcjonariuszy UB i SB w okresie PRLu. Pamięć o nich spychana była na margines historii do 2015 r. Szacun. 10:25, 09.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do towarzyszydo towarzyszy

8 3

to ci narodowcy zawsze byli pozytecznymi idiotami tych rozbiorcow polski 11:34, 09.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Obywatel Obywatel

3 5

Wskaż nazwiska narodowców, którzy doprowadzili do rozbiorów Polski??? 13:10, 09.01.2019


gonic towarzystwo!!!gonic towarzystwo!!!

5 3

Giertych potem wielki narodowiec w sluzbie Jaruzelskiego. Dobrze ktos tam napisal, ze narodowiec = bolszewik!!!! 16:41, 09.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ObiektywnyObiektywny

3 3

A teraz klakier tvn i cyngiel Tuska i świty z PO 20:32, 09.01.2019


REKLAMA
REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone