Zamknij
REKLAMA

Tu znajdują zrozumienie...

10:07, 11.10.2018 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

Początkowo opiekowali się kilkoma osobami, dziś mają ponad trzydziestu podopiecznych. Od 20 lat Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu jest ostoją dla osób starszych, niepełnosprawnych i samotnych. Podczas obchodzonego właśnie jubileuszu były życzenia, prezenty, tort z fajerwerkami i wiele ciepłych słów.

Dla wszystkich osób związanych z Środowiskowym Domem Samopomocy był to szczególny dzień. Ośrodek obchodził w tym roku 20. rocznicę powstania. Gostyński ŚDS był jednak jednym z pierwszych w regionie. Od początku wspierał osoby z niepełnosprawnością intelektualną i chorujących na schorzenia psychiczne. - Nie sposób w kilka minut zreferować naszych działań. (...) Przez dwie dziesiątki lat mieliśmy wiele przedsięwzięć - mówiła Violetta Skorupska, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu.

Podopieczni ŚDS mimo swoich dysfunkcji to często osoby bardzo utalentowane. Rolą pracowników placówki jest pomoc w wyszukiwaniu i rozwijaniu tych talentów, dlatego organizowane są dla nich warsztaty, zajęcia indywidualne i zespołowe, a także imprezyintegracyjne i wycieczki. - Staramy się, aby Środowiskowy Dom Samopomocy pozostał miejscem, gdzie można poczuć się szczęśliwym i akceptowalnym. Był miejscem, gdzie zawsze można znaleźć szacunek, pomoc rodzinną, serdeczną atmosferę. Być miejscem zdobywania nowych umiejętności, jak i odkrywania ukrytych talentów, dawał satysfakcję z funkcjonowania uczestnikom i rodzinom - podkreślała szefowa ŚDS w Gostyniu. - Każde nawet drobne wsparcie może pomóc osobom z niepełnosprawnością, poprawić ich sytuację społeczną i być krokiem w walce z wykluczeniem społecznym - powiedziała Violetta Skorupska, dziękując za wsparcie ośrodka władzom samorządowym i sponsorom.

Po tych słowach posypały się podziękowania i gratulacje od przedstawicieli samorządów, delegacji i sponsorów. Nie obyło się bez wspomnień, chwili refleksji i prezentów, którymi hojnie obradowano ŚDS. Burmistrz Jerzy Kulak podkreślał, że ośrodek, to szczególne miejsce, w którym dzieje się wiele dobrego. - Środowiskowy Dom Samopomocy jest placówką, która jest szczególnie widoczna w naszej lokalnej społeczności. Udało wam się stworzyć bezpieczną przestrzeń wsparcia i rozwoju dla podopiecznych - mówił burmistrz Jerzy Kulak, który przekazał na ręce dyrektor prezent w postaci nowego laptopa i oprogramowania do magicznego dywanu.

Jubileusz przypieczętowała wspólna uroczystość, podczas której częstowano gości tortem, a uczestnicy ŚDS-u wystąpili z programem artystycznym. Nie zabrakło też rozmów z uczestnikami warsztatów i ich rodzinami.

(MiS)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

gośćgość

4 0

Wspaniali podopieczni , wzruszająca uroczystość 17:06, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanJan

6 0

Chylę czoło przed poświeceniem i zaangażowaniem pracowników. Wspaniali ludzie, dlatego podopieczni są tacy szczęśliwi. 20:33, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone