Zamknij
REKLAMA

Rzadko tak się dzieje...

11:41, 13.06.2018 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

Eksponaty i dzieła sztuki na co dzień dostępne tylko nielicznym można oglądać w gostyńskim muzeum. To świętogórskie skarby udostępnione przez Kongregację Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze z okazji przypadających w tym roku dwóch ważnych jubileuszy. - To zaledwie mała część historii - mówił ks. Marek Dudek, COr.

W tym roku przypada 350. rocznica fundacji Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze i 90. rocznica koronacji obrazu świętogórskiego. Z tej okazji w sali wystaw tymczasowych gostyńskiego muzeum otwarto ekspozycję pn. „Dziedzictwo Świętej Góry”. Znalazły się w niej eksponaty i dzieła sztuki obrazujące dwa ważne dla filipinów jubileusze. Jak podkreślał ks. Marek Dudek, superior kongregacji COr., to zaledwie mała część historii - Święta Góra to z jednej strony historia, z drugiej jakaś tajemnica. - Wszystkie przedmioty tutaj zgromadzone pokazują wielkie zaangażowanie fundatora, jego rodziny, wielką determinację - mówił Marek Dudek, superior kongregacji, COr. na Świetej Górze. - (...) To wszystko, do czego możemy dotrzeć. Wiele rzeczy przepadło w mrokach dziejów, ale to wszystko, co zostało zachowane, cieszy nas dzisiaj. Święta Góra nie jest tylko miejscem muzealnym. Tak jak to sobie zamierzył Konarzewski, (...) zgodnie z jego zamysłem do dziś Święta Góra jest miejscem żywym, chociaż był czas kasaty, wojny, jednak zgromadzenie przetrwało - mówił superior kongregacji.

Wchodząc do sali wystawowej, największą uwagę przykuwa kopia obrazu Matki Boskiej Świętogórskiej wykonana w 1998 roku przez łódzkiego artystę Mariana Kaczmarka oraz wysadzana drogimi kamieniami korona, którą udekorowano obraz. Na ekspozycji znalazła się również m.in. bulla papieża Klemensa X erygująca Kongregację Oratorium na Świętej Górze w Gostyniu z 1670 roku, ornaty z fundacji Adama Floriana Konarzewskiego z XVII wieku oraz fundacji Zofii Konarzewskiej z Opalińskich z XVII wieku, obraz „Fundatio Sacromontane” przedstawiający św. Filipa Neri przekazującego ks. Stanisławowi Grudowiczowi duchowe dziedzictwo dla powstającej Kongregacji Oratorium i relikwiarz na czaszkę Adama Floriana Konarzewskiego z 1680 roku. O zgromadzonych w sali wystawowej wyjątkowych zabytkach opowiadał ks. Henryk Brzozowski, Cor.

Wystawę świętogórskich skarbów będzie można oglądać do 30 czerwca 2018 roku.

(MiS)
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone