Zamknij
REKLAMA

Rzadko tak się dzieje...

11:41, 13.06.2018 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

Eksponaty i dzieła sztuki na co dzień dostępne tylko nielicznym można oglądać w gostyńskim muzeum. To świętogórskie skarby udostępnione przez Kongregację Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze z okazji przypadających w tym roku dwóch ważnych jubileuszy. - To zaledwie mała część historii - mówił ks. Marek Dudek, COr.

W tym roku przypada 350. rocznica fundacji Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze i 90. rocznica koronacji obrazu świętogórskiego. Z tej okazji w sali wystaw tymczasowych gostyńskiego muzeum otwarto ekspozycję pn. „Dziedzictwo Świętej Góry”. Znalazły się w niej eksponaty i dzieła sztuki obrazujące dwa ważne dla filipinów jubileusze. Jak podkreślał ks. Marek Dudek, superior kongregacji COr., to zaledwie mała część historii - Święta Góra to z jednej strony historia, z drugiej jakaś tajemnica. - Wszystkie przedmioty tutaj zgromadzone pokazują wielkie zaangażowanie fundatora, jego rodziny, wielką determinację - mówił Marek Dudek, superior kongregacji, COr. na Świetej Górze. - (...) To wszystko, do czego możemy dotrzeć. Wiele rzeczy przepadło w mrokach dziejów, ale to wszystko, co zostało zachowane, cieszy nas dzisiaj. Święta Góra nie jest tylko miejscem muzealnym. Tak jak to sobie zamierzył Konarzewski, (...) zgodnie z jego zamysłem do dziś Święta Góra jest miejscem żywym, chociaż był czas kasaty, wojny, jednak zgromadzenie przetrwało - mówił superior kongregacji.

Wchodząc do sali wystawowej, największą uwagę przykuwa kopia obrazu Matki Boskiej Świętogórskiej wykonana w 1998 roku przez łódzkiego artystę Mariana Kaczmarka oraz wysadzana drogimi kamieniami korona, którą udekorowano obraz. Na ekspozycji znalazła się również m.in. bulla papieża Klemensa X erygująca Kongregację Oratorium na Świętej Górze w Gostyniu z 1670 roku, ornaty z fundacji Adama Floriana Konarzewskiego z XVII wieku oraz fundacji Zofii Konarzewskiej z Opalińskich z XVII wieku, obraz „Fundatio Sacromontane” przedstawiający św. Filipa Neri przekazującego ks. Stanisławowi Grudowiczowi duchowe dziedzictwo dla powstającej Kongregacji Oratorium i relikwiarz na czaszkę Adama Floriana Konarzewskiego z 1680 roku. O zgromadzonych w sali wystawowej wyjątkowych zabytkach opowiadał ks. Henryk Brzozowski, Cor.

Wystawę świętogórskich skarbów będzie można oglądać do 30 czerwca 2018 roku.

(MiS)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone