Zamknij
REKLAMA

Antysemickie i rasistowskie napisy w centrum miasta

14:05, 12.03.2018 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

Miał pojawić się „jakiś czas temu”, według niepotwierdzonych informacji, nawet półtora roku temu. Jednak głośno zrobiło się o nim dopiero dzisiaj. Po interwencji strażników miejskich właściciel prywatnej kamienicy usunął antysemicki napis, który szpecił ścianę budynku. Jak się okazuje, to nie jedyny rasistowski napis w centrum miasta.

Dyskryminujący napis „Jude raus” nieznany sprawca bądź sprawcy umieścili na ścianie kamienicy w centrum Gostynia - naprzeciw siedziby Urzędu Miejskiego. Według nieoficjalnych informacji znajdował się w tym miejscu nawet półtora roku. Nikt w tym czasie nie zareagował, mimo że napis był dość duży.

Strażnicy miejscy u właściciela budynku interweniowali dopiero dziś. Po wizycie gminnych stróżów prawa mężczyzna usunął antysemicki napis. Dlaczego nie zrobił tego wcześniej? - Strażnicy miejscy rozmawiali z właścicielem kamienicy, który poinformował ich, że nie zgłosił policji uszkodzenia mienia, gdyż wiosną i tak planował odświeżenie elewacji. Napis znajdował się na prywatnej kamienicy, nie ma przepisu, który nakazywałby zarządcy budynku usunięcie napisów czy graffiti z uwagi na ich charakter. Zniszczenie mienia należy każdorazowo zgłaszać na policję wraz z wnioskiem o ściganie sprawcy - informuje Andrzej Maćkowiak, komendant straży miejskiej.

Jak się okazuje, to nie jedyne rasistowskie napisy w centrum miasta. Na murze i budynku przy ul. Tkackiej widnieje wpis "White pride" i malowidła przypominające krzyże celtyckie. Te symbole są wykorzystywany przez ruchy rasistowskie

Policja nie otrzymała formalnego zgłoszenia o tym incydencie. Sprawą zajęła się z urzędu. - Policja wykonuje czynności w tej sprawie - potwierdza Sebastian Myszkiewicz, rzecznik gostyńskiej policji. Za szerzenie haseł rasistowskich grozi kara grzywny albo pozbawienia wolności do dwóch lat.

(MiS)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

ja łoja ło

8 1

a ten artykul ma jakis sens? o czym on jest? o napisie? o wlascicielu kamienicy? czy o strazy miejsckiej? bo nie rozumiem, a moze o wielkosci czcionki? wandale byli sa i beda i nikt nie bedzie po nich zamalowywal co drugi dzien, ludzie maja co robic w zyciu 15:03, 12.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

1 3

Józek nie wal głupa :) Będziesz miał czas się wykazać :) 16:04, 12.03.2018


SteveSteve

11 0

Mam pytanie po co w miescie monitoring skoro pod okiem straży miejskiej i kamer ktos napisal i nikt tego nie
zobaczył ? 15:19, 12.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LolekLolek

6 5

Jezeli to był krzyż celtycki bo troche mało staranie zrobiony to jest on w.polsce prawnie chroniony i guzik im.do tego
A.co.do.napisu to.jakby by pisało black power. Albo yelow power , red.power
To tez by straz miejska interweniowała?
Dla mnie to ewidentny brak zajecia dla.strażników zajecia , nudzą sie 18:36, 12.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MelMel

3 4

Żartów nie ma - od drobnych rzeczy się zaczyna. Przykład idzie z góry. 20:50, 12.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Karol Karol

0 1

Z góry, czyli od burmistrza? Weź przestań 22:02, 12.03.2018


MasarzMasarz

0 1

White power -chodzi o swąd z japy po zjedzeniu białej kiełbasy 13:11, 14.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018