Zamknij
REKLAMA

Radni gminy Gostyń za zaskarżeniem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zarządzenia wojewody wielkopolskiego dotyczącego zmiany nazwy ul. 27 Stycznia

10:50, 12.01.2018 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

Zapadła decyzja o zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zarządzenia wojewody wielkopolskiego dotyczącego zmiany nazwy ul. 27 Stycznia. To pokłosie grudniowego spotkania z mieszkańcami tej ulicy, którzy wyrazili swój kategoryczny sprzeciw na przymusową zmianę związaną z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej.

Decyzją wojewody ulica 27 Stycznia otrzymała nazwę Andrzeja Bobkowskiego. Teoretycznie nowa nazwa obowiązuje od 29 grudnia 2017 roku, czemu przeciwna jest większość mieszkańców ulicy. W tej sprawie spotkali się z burmistrzem Jerzym Kulakiem, domagając się, by nazwa ulicy została utrzymana, gdyż nie kojarzy się z komunizmem, a z wyzwoleniem miasta spod okupacji niemieckiej. Zaproponowali, by zmieniło się tylko znaczenie ulicy - 27 stycznia obchodzony jest bowiem Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Pod koniec ubiegłego roku gmina wysłała do wojewody prośbę o zmianę tej decyzji. Podobne pismo wysłali też mieszkańcy, podpisując się pod dokumentem. - Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi, a kończy nam się czas na odwołanie, stąd dzisiejsza sesja nadzwyczajna - mówił burmistrz Jerzy Kulak.

Podczas posiedzenia radni zdecydowali o zaskarżeniu zarządzenia zastępczego wojewody wielkopolskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Jak czytał w uzasadnieniu Roman Sobkowiak, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska: "Nazwa 27 stycznia jednoznacznie kojarzona jest w Gostyniu z faktem wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej i nie nosi, w powszechnym odbiorze, konotacji komunistycznych ani totalitarnych".

Głosowanie nad projektem poprzedziła dyskusja nad nazwą ulicy, ale także na temat historii Gostynia w kontekście końca II wojny światowej. Radny Andrzej Czupryński zastanawiał się jednak nad celowością głosowania. - Zaskarżamy zarządzenie zastępcze – co przez to zyskamy? - zastanawiał się rajca. - Żeby to tylko nie była gra na czas. (...) Mieliśmy czas od 2 września 2016 roku. Teraz ustawa weszła w życie. Szkoda, że wcześniej nie zaczęliśmy rozmów z mieszkańcami. Trudno jest komuś coś narzucać. Ludzie nie chcą, aby im cokolwiek narzucać. Gdybym był mieszkańcem tej ulicy, też bym nie chciał zmiany, ale skoro wchodzi w życie ustawa, ktoś powinien zareagować - mówił radny Andrzej Czupryński.

Burmistrz Jerzy Kulak zaprzeczył, aby gmina zostawiła sprawę bez jakichkolwiek odpowiedzi. - Zapytano nas, czy nazwa tej ulicy propaguje komunizm. Odpowiedzieliśmy, że nie - mówił burmistrz Jerzy Kulak. Kilkukrotnie podkreślił, że o zdanie powinni być zapytani mieszkańcy. - Oni są najważniejsi. My powinniśmy robić to, czego oczekują od nas mieszkańcy, a mieszkańcy ul. 27 Stycznia chcą w zdecydowanej większości, aby pozostała dotychczasowa nazwa - kontynuował burmistrz Kulak. - W tej chwili jeden urzędnik z Poznania czy jeden polityk w Warszawie decyduje, przy jakiej ulicy będą mieszkali nasi mieszkańcy. Ja nie spotkałem ani jednej osoby w Gostyniu, której ta ulica kojarzyłaby się z szeroko pojętą komuną. Skąd ten problem? Potraktowano nas - samorządy - hurtowo. Zdecydowano bez jakiejkolwiek konsultacji, jak będzie nazywała się ta ulica i my się z tym nie zgadzamy (...) - podsumował włodarz gminy Gostyń.

Co jednak stanie się, gdy sąd nie uzna argumentów gminy Gostyń? - Mieszkańcy uważają, że powinniśmy zmienić nazwę ulicy przez uchwałę Rady Miejskiej ponownie na 27 Stycznia, argumentując to tym, że tego dnia ustanowiono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Musimy mieć przy tym akceptację wojewody i IPN. Niewykluczone też, że pozostanie nazwa ul. A. Bobkowskiego... - mówił burmistrz Gostynia Jerzy Kulak.

(MiS)
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (5)

GodfrydGodfryd

7 1

dobrze ze walczycie .Jesteście samorządem a co to za samorząd który ma się zgodzić z decyzją
jakiegoś urzędnika wyższego szczebla. Popieram was, tak trzymać 19:25, 12.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nowoczesny europejskNowoczesny europejsk

2 2

Zróbmy jak Katalonia. Odłączyć się od Polski. 21:14, 12.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DZIADEKDZIADEK

3 2

moze WBK TEZ ZLIKWIDOWAC KOJARZY SIE Z DOMEM PARTII 23:18, 12.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nuda veritasnuda veritas

1 1

Tak trzymaĆ i nie pozwolić PiSocom na takie kuriozum. Proponuje wszystkim wielkopolskim samorządom, gdzie ,,denna zmiana" ingeruje w zmiany ulic 00:28, 13.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JerzyJerzy

0 1

AntyPOlska ciemnota !!!! 18:34, 13.01.2018


REKLAMA
REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone