Zamknij

J.Kulak: Nasi przodkowie byli wtedy gotowi do walki i nasze ziemie, które mimo wieloletniej niewoli nigdy nie przestały być polskie

14:57, 05.01.2018 MiS
Skomentuj

Uroczystości upamiętniające powstańców wielkopolskich zorganizowano w Gostyniu. Pod pomnikiem, w miejscu, skąd przed laty wyruszyli na front, złożono wieńce i kwiaty. - Wyruszyli na front pod Poniecem, by walczyć o wolność i Wielkopolskę w granicach Rzeczypospolitej - mówił burmistrz Jerzy Kulak.

Data 7 stycznia 1919 jest dla gostynian bardzo ważna. Tego dnia batalion powstańców ochotników pod dowództwem porucznika Bernarda Śliwińskiego wyruszył pod Poniec, aby wspierać południowo-zachodni front powstania wielkopolskiego.

Rocznicowe uroczystości odbyły w historycznym miejscu wymarszu powstańców - parku miejskim przy ul. Strzeleckiej. Rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu narodowego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Gostynia Jerzy Kulak. - W grudniu 1918 roku los naszych przodków – Wielkopolan - wcale nie był pewien. Wielkopolska wciąż przynależała do Prus. Nasi przodkowie byli wtedy gotowi do walki o nasze ziemie, które mimo wieloletniej niewoli nigdy nie przestały być polskie, chcąc przyłączyć się do nowo rodzącej się ojczyzny - mówił Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia. Gdy 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu wybuchło powstanie wielkopolskie, przyłączyli się do niego również mieszkańcy ziemi gostyńskiej. - W naszym zrywie walczyli przedstawiciele wszystkich grup społecznych, ramię w ramię, by stać się częścią wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej - podsumował burmistrz Jerzy Kulak.

Przypomniał zebranym, że rok 2018 jest ważny dla wszystkich Polaków, a dla Wielkopolan podwójnie radosny. W tym roku obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości oraz stulecie wybuchu powstania wielkopolskiego, które przeszło do historii jako najlepiej przygotowany zryw niepodległościowy w dziejach Polski a zarazem zwycięski. - Już dziś pracujemy nad uroczystymi obchodami tych historycznych wydarzeń. Zapraszam wszystkich Państwa do współpracy - zachęcał burmistrz Jerzy Kulak.

Następnie delegacje samorządowców, kombatantów, organizacji społecznych i szkół złożyły wieńce i kwiaty. Wiązanki złożono też na gostyńskim cmentarzu. Z okazji 99. rocznicy powstania wielkopolskiego w Zespole Szkół Zawodowych, które nosi imię „Powstańców Wielkopolskich”, odbyła się uroczystość. Podsumowano projekt "Powstanie Wielkopolskie w pamięci młodego pokolenia" i ogłoszono wyniki konkursu XX. Powiatowego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919. Młodzież szkolna przygotowała montaż słowno-muzyczny.

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

ZzzZzz

1 1

A gdzie patrioci z SWG ? 23:54, 05.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

gostynianingostynianin

3 0

Mam pytanie do władz Gostynia i innych oficielii będących na uroczystości.
Dlaczego uroczystości upamiętniające wybuch powstania są obchodzone 5 Stycznia???
Już samo to że w Gostyniu uroczystości są obchodzone 7 Stycznia a nie 27 Grudnia jak w całej Wielkopolsce mogę przeboleć upamiętniamy naszych lokalnych patriotów i dzień w którym wyruszyli do walki , ale ignorancję albo co gorsza lenistwa przeboleć nie mogę , bo niedługo będziemy upamiętniać wybuch II wojny światowej 31 Sierpnia albo 2 Września bo 1 przypadnie w Niedzielę i niestety nikomu nie będzie się chciało wyjść z domu(...)
Z zażenowaniem gostynianin 22:29, 06.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NicolaNicola

2 0

Z udziałem w tych uroczystościach jest jak z samym powstaniem. Większość nie była za powstaniem. Woleli porządek z Berlina niż bałagan z Warszawy. 14:44, 07.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do Nicolado Nicola

0 1

Nicola - historyk-amator. jak wielu niestety. Otóż większość chciała. Nie oceniaj innych według siebie 20:25, 07.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%