Zamknij
REKLAMA

piątek, 09.02, godz. 18.00

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, ul. Wrocławska 257

Bilety: Wstęp wolny

Wernisaż: Od ottońskich krypt do Tympanonu Dawidowego. Architektura romańska w fotografii Jerzego Andrzejewskiego

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu zaprasza w dniu 9 lutego o godz. 18.00 na fascynującą podróż po najciekawszych zabytkach romańskich francuskiego i niemieckiego kręgu kulturowego, a także najbardziej charakterystycznych obiektach tego okresu w Polsce.

Wystawa
Za pomocą zdjęć Jerzego Andrzejewskiego budujemy opowieść o tym, że kultura polska już w okresie romanizmu inspirowała się Zachodem. Sprowadzano na nasze ziemie mistrzów z odległych warsztatów, szukano w Niemczech i we Francji analogii formalnych, dzięki którym nasze obiekty wpisują się w długą listę wybitnych dzieł, pokrywających mapę Europy między X a XIII wiekiem.

Zdjęcia
Dla publiczności wybraliśmy zdjęcia z miejsc, które posiadały w średniowieczu olbrzymią rangę (Mainz, Trewir). Zakomponowaliśmy wystawę w taki sposób, by zdjęcia mówiły o swojej jakości technicznej i artystycznej, ale także o wysokiej klasie uwiecznionych zabytków. Na zdjęciach pokazujemy budowle sakralne, głównie kościoły i klasztory. Podziwiać można ich wygląd ogólny, elementy budowli, a także detale architektoniczne.

Pomysł
Opowieść zaczynamy od X wieku, gdy powstawały realizacje architektury ottońskiej (przedromańskiej), zachowane do dziś w formie surowych krypt Merseburga i Gernrode, a kończymy pełnym finezji późnoromańskim Tympanonem Dawidowym z lat 30. XIII wieku, wykonanym w Trzebnicy. Po upływie ponad 1000 lat budujemy nowe napięcie między Magdeburgiem a Halberstadt, umieszczając na jednej planszy dwie fotografie konkurencyjnych biskupstw. Pokazujemy detal architektoniczny związany z cysterskim Wąchockiem, nie zapominając o tym, że wzorem dla kościołów tego zakonu były założenia we francuskim Fontenay. Część zdjęć dobraliśmy tak, by zawierały również elementy gotyckie, świadomie wskazując, że style wzajemnie się przenikają, zabytek ma swoją dynamikę, a sztuka płynne przejścia.

Autor
Jerzy Andrzejewski ur. 20.01.1948 r. z zawodu technik fotograf (Technikum Chemiczne w Poznaniu – 1975 r.). Fotografią zajmował się od 1968 r., pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitalu Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach MDK, KMPIK i Klubie SM. Od 1976 r. prowadził zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach, ale główne źródło dochodów stanowiły zlecenia od zleceniodawców instytucjonalnych – muzeów poznańskich oraz Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich „Odra” w Świnoujściu, z którym opłynął „pół świata”. Od 2000 r. na stałe współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw Arkady i Ossolineum), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego).

Wernisaż: 9 lutego 2018 r., godz. 18.00

Wystawa czynna od 10 lutego do 9 marca 2018 r. w godzinach pracy biblioteki. Oprowadzanie kuratorskie po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym i umówieniu terminu. Tel. 65 572 0952.

Organizator wystawy: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu


Współpraca: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Autor fotografii: Jerzy Andrzejewski

Kurator wystawy: Przemysław Pawlak

Opracowanie graficzne materiałów promocyjnych: Anna Gano

Biogram autora: Władysław Nielipiński


piątek18 stycznia

sobota19 stycznia

niedziela20 stycznia

środa23 stycznia

piątek25 stycznia

sobota26 stycznia

niedziela27 stycznia

piątek1 lutego

niedziela3 lutego

wtorek5 lutego

piątek8 lutego

sobota9 lutego

czwartek14 lutego

sobota16 lutego

sobota23 lutego

sobota2 marca

wtorek5 marca
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone