Zamknij

Minister docenił kolejną Biskupiankę. To najwyższe odznaczenie w dziedzinie kultury

13:21, 19.04.2018 m Aktualizacja: 16:32, 19.04.2018
Skomentuj

Prestiżowa, ministerialna Nagroda im. Oskara Kolberga trafiła w tym roku w ręce znanej promotorki kultury biskupiańskiej Joanny Prętkowskiej. Wyróżnienie jest jednocześnie najwyższym odznaczeniem w dziedzinie kultury ludowej w Wielkopolsce i jest kolejnym tego typu dla osób z rejonu Krobi i okolic.

Nagrody Kolberga w tym roku przyznawane są po raz 42. Laureatów wybrano w kilku kategoriach, ale wspólnym mianownikiem dla wszystkich są zasługi dla kultury ludowej. Joanna Prętkowska została laureatką kategorii piątej: "dla badaczy, naukowców, popularyzatorów i animatorów kultury''. Wyróżniona jest zasłużoną regionalistką i aktywną animatorką kultury biskupiańskiej. Przez wiele lat kierowała Biskupiańskim Zespołem Folklorystycznym z Domachowa i Okolic. Teraz jej praca została uhonorowana Nagrodą im. Oskara Kolberga. - Wyróżnienie przyznane zostało przez komisję powołaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest najwyższym odznaczeniem w dziedzinie kultury ludowej w Polsce – mówi Adam Sarbinowski z krobskiego Urzędu Miejskiego.

To kolejne dowody uznania na tak wysokim szczeblu dla Biskupian. Wcześniej podobnym wyróżnieniem uhonorowano Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic oraz sześciu członków zespołu indywidualnie: Jana z Domachowa Bzdęgę, Stanisławę Puślednik, Marię Kabałę, Józefę Sławińską, Marię Majchrzak oraz Stanisława Kubiaka. „Kolberga” otrzymała także kapela dudziarska Stanisława Skrzypalika i Józefa Kabały.

Joanna Prętkowska urodziła się i wychowała w Domachowie, gdzie od najmłodszych lat poznawała i kultywowała biskupiańskie zwyczaje. W 1972 roku jako przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Domachowie odpowiadała za organizację obchodów Dnia Kobiet. Z tej okazji przygotowany został występ mieszkańców prezentujący biskupiańskie tańce i przyśpiewki. Efektem tegoż występu było zawiązanie Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic. Joanna Prętkowska wraz z matką Zofią Nowak oraz Janem z Domachowa Bzdęgą została jego współzałożycielką oraz pierwszą kierowniczką. Funkcję swoją pełniła przez 27 lat. Pod jej kierownictwem zespół stał się najważniejszym depozytariuszem i popularyzatorem tradycji kulturowych Biskupizny, goszcząc z występami na imprezach lokalnych, ogólnopolskich, a także międzynarodowych festiwalach m.in. w Czechosłowacji, w Niemczech i na Węgrzech. Pod jej kierownictwem zespół brał ponadto udział w realizacji kilku filmów, audycji radiowych oraz nagrał pocztówki dźwiękowe dokumentujące tradycje muzyczne Biskupizny. W 1990 roku zespół kierowany przez Joannę Prętkowską uhonorowany został Nagrodą im. Oskara Kolberga. Z wiedzy pani Joanny korzystało wielu etnografów i studentów badających Biskupiznę, a także uczniów miejscowych szkół, chcących zgłębić tajniki biskupiańskich zwyczajów i gwary. Za swoją wieloletnią pracę na rzecz rodzimego folkloru Joanna Prętkowska została odznaczona tytułami „Zasłużony dla Gminy Krobia” oraz „Zasłużony dla Powiatu Gostyńskiego”.

(m)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MiraMira

0 0

Moje gratulacje. Należała się Pani ta nagroda.
Ja do dzisiaj mam dreszcze wzruszenia, kiedy słyszę hymn Biskupiański "pługu, mój pługu" 21:11, 20.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

FredFred

0 0

Strój tej pani jest nie zgodny z tradycją. Proszę obejrzeć przedwojenne zdjęcia z wesel biskupiańskich. Gratulację za otrzymanie nagrody i dużo zdrowia pozdrawiam
15:45, 24.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%