Zamknij
REKLAMA

Uczyły się trudnej sztuki szycia kopek i kryz biskupiańskich

09:42, 09.01.2018 | m
REKLAMA
Skomentuj

Przekazywanie tradycji kolejnemu pokoleniu – to jedno z głównych założeń specjalnego programu, który zakończył się właśnie w krobskim Centrum Kultury i Rekreacji. Trzy uczennice w wolnym czasie uczyły się trudnej sztuki szycia kopek i kryz biskupiańskich. Radą i doświadczeniem służyła im Beata Kabała.

Zajęcia to jeden z elementów promocji kultury biskupiańskiej w Krobi wpisanej w ubiegłym roku na listę niematerialnego dziedzictwa Unesco. Głównym zadaniem takich szkoleń jest przekazanie wiedzy kolejnym pokoleniom. Projekt „Czas na kopczorki” realizowany był w ramach GCKiR dzięki udziałowi w programie pod nazwą „Mistrz Tradycji”. Został on dofinansowany ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego. - Założenia programu kładą nacisk na międzypokoleniowy przekaz unikatowej wiedzy i umiejętności kulturowych. Mistrzyni Beata Kabała uczyła haftować, szyć, układać kopki i kryzy biskupiańskie. Uczennicami były Maria Świst, Małgorzata Szymankiewicz i Zuzanna Kulczak – mówi Krzysztof Polowczyk z GCKiR w Krobi.

W połowie miesiąca planowane jest spotkanie podsumowujące cały cykl zajęć. Zostanie ono połączone z projekcją fragmentów filmu „Kurs układania kopek i kryz” realizowanego w Starej Krobi w latach 2005 – 2006. Spotkanie połączone zostanie także z wystawą zdjęć z pleneru fotograficznego „Biskupizna 2017” zorganizowaną przez ,,Biskupianki w Podróży'' w ramach Partnerstwa na rzecz Biskupizny dofinansowaną ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

(m)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018