Zamknij
REKLAMA

I bardzo dobrze...

14:00, 01.06.2019 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

W którym roku utworzono powiat gostyński? Skąd wywodzi się nazwa miasta Gostyń? W którym roku Gostyń przestał być miastem prywatnym? Z  takimi pytaniami zmagali się uczestnicy konkursu "Wiem więcej o ziemi gostyńskiej" który odbył się w miejskiej bibliotece. Z odpowiedziami bywało różnie, niektórych zjadała, inni stanęli na wysokości pytania. 

"Wiem więcej o ziemi gostyńskiej” - to najstarszy konkurs historyczny, prowadzony nieprzerwanie od 1993 roku, zawsze podczas Dni Gostynia. Dziś także w siedzibie gostyńskiej biblioteki spotkali się uczestnicy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, mierząc się z pytaniami przygotowanymi przez dyrektora muzeum Roberta Czuba. - Pytania były z całego okresu historii Gostynia od założenia miasta w 1278 roku po dzień dzisiejszy. Były pytania łatwiejsze i trudniejsze. Kiedy minęła trema, zaczęli się dobrze bawić i o odpowiedzi było łatwiej - mówił Robert Czub. - Uczestnicy radzili sobie naprawdę dobrze, ale co należy podkreślić do konkursu siadają ci, którzy tą wiedzę nabywają, nie są to osoby przypadkowe. O ich wiedzy świadczy punktacja. Każda z osób odpowiadała na siedem pytań – otwartych, zamkniętych czy wsłuchując się w biogramy znanych gostynian - wyjaśnia Robert Czub.

Do pierwszej kategorii zgłosiło się 19 uczniów gostyńskich szkół podstawowych, natomiast w kategorii placówek ponadpodstawowych wystartowały zaledwie 3 osoby. - Są to osoby, które chcą zgłębiać wiedzę o regionie i to jest najważniejsze - dodaje dyrektor Robert Czub.

Celem konkursu od samego początku jest popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy o najbliższym otoczeniu, rozbudzanie zainteresowań historią regionu oraz wyrabianie umiejętności i nawyku wyszukiwania potrzebnych informacji – w źródłach i opracowaniach, a tych w gostyńskiej bibliotece i muzeum nie brakuje. Na najlepszych czekały jak co roku nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

Wyniki konkursu:
Szkoły Podstawowe:

1 miejsce Jakub Mikołajczak – SP Kunowo
2 miejsce Martyna Adamczak – SP 1 Gostyń
3 miejsce Stanisław Paluszkiewicz – SP 1 Gostyń
4 miejsce Wiktor Jakubowski – SP Kunowo
5 miejsce Jan Juskowiak – SP Daleszyn

Szkoły Ponadpodstawowe:
1 miejsce Grześkowiak – ZSZ Gostyń
2 miejsce Kamil Królik ZSZ Gostyń
3 miejsce Dawid Ślachetka – ZSR Grabonóg

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone