Zamknij

Musica Sacromontana... Melomani z całej Polski zjechali na Świętą Górę

17:45, 01.10.2018 MiS Aktualizacja: 23:57, 01.10.2018
Skomentuj

Za nami pierwszy weekend Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana, który przyciągnął do bazyliki świętogórskiej melomanów z całej Polski. Tym razem w jej murach rozbrzmiała m.in. opera, której przesłanie nawiązywało do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Od trzynastu lat Święta Góra cieszy się sławą muzyczną. To tutaj odkryto dzieła Józefa Zeidlera, kompozytora, który pod koniec XVIII wieku był członkiem przyklasztornej kapeli. W kościelnych archiwach zachowało się po nim blisko 30 utworów, które stały się impulsem do organizowania na przełomie września i października festiwalu muzyki oratoryjnej Musica Sacromontana. W tegorocznej edycji tego muzycznego wydarzenia zaplanowano cztery koncerty w wykonaniu światowej sławy artystów. Dwa z nich odbyły się w miniony weekend.

Ks. Jakub Przybylski - dyrektor festiwalu, zapraszając na świętogórskie spotkania z muzyką w dniu inauguracji, powiedział: - Zastanawiałem się, jaką myślą rozpocząć tą XIII edycję festiwalu i odnalazłem taką w dorobku wielkiego mówcy amerykańskiego, który żył w XIX wieku, Ralpha Waldo Emersona, który uważany jest za twórcę intelektualnej deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych - „Przemierzamy cały świat w poszukiwaniu piękna, ale nie znajdziemy go, jeśli nie poczujemy go w sobie.” (…) Ten festiwal, te oratoryjne wieczory na wzór tych, które były w XVI wieku w Rzymie u św. Filipa służą właśnie temu. Abyśmy słuchając muzyki, abyśmy wsłuchując się także w treść, w przesłanie, poszukiwali piękna, ale nie tylko tego piękna, które ukryte jest w harmonii, w kompozycji, lecz tego piękna, które ma brzmieć w nas...

Festiwal, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, zainaugurował w sobotę koncert „Muzyka wielkich Polaków do niepodległości”. Wypełniły go współczesne prawykonania opery Józefa Elsnera „Hermina, czyli Amazonki” z librettem Wojciecha Bogusławskiego. Jego wykonawcami byli: sopranistki Ewa Majcherczyk, Tatiana Hempel-Gierlach, Małgorzata Rodek, Agnieszka Kozłowska i Dorota Lachowicz, barytony Tomasz Rak, Jarosław Bręk i Robert Gierlach oraz tenor Rafał Bartmiński. Wystąpił Lviv Virtuosos Academic Chamber Orchestra ze Lwowa i Poznański Chór Kameralny. Dyrygował Serhij Burko.

Z kolei niedzielny koncert „Kompozytorzy świętogórscy w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej” wypełniły Msza na sopran i organy Maksymiliana Koperskiego, Preludium i Fuga Es dur Jana Sebastiana Bacha, III Sonata na skrzypce i organy, Antyfony Maryjne na sopran, skrzypce i organy Juliana Gembalskiego. Wykonawcami byli organista Julian Gembalski, skrzypek Henryk Gembalski i sopranistka Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska.

Ciąg dalszy tego muzycznego wydarzenia w najbliższy weekend 6 i 7 października. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%