Zamknij

Wystawa na 70-lecie biblioteki

08:46, 04.12.2017 m
Skomentuj

Specjalną wystawę dotyczącą historii pogorzelskiej biblioteki przygotowała związana z nią Dobrochna Błażejczak. Okazją jest siedemdziesiąta rocznica powstania placówki. Na ekspozycję składają się między innymi zdjęcia dokumentujące ostatnie 20-lecie spotkań autorskich organizowanych przez bibliotekę.

Historia pogorzelskiej placówki bibliotecznej sięga 1945 roku, choć formalnie Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy powstała 20 grudnia 1970 roku. - Właśnie w roku 1947 zainicjowały swoją działalność: Miejska Biblioteka Publiczna z siedzibą w Prezydium Rady Narodowej na Rynku pod numerem 1 - w dniu 19 czerwca 1947 roku, a następnie Gminna Biblioteka Publiczna w Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej przy ulicy Krobskiej 60 - w dniu 21 grudnia 1947 roku – mówi Dobrochna Błażejczak, pracownik biblioteki.

W roku 1965 Miejska Biblioteka Publiczna przeniosła swą siedzibę do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury na placu Powstańców Wielkopolskich. Sześć lat później zakończono proces łączenia księgozbiorów Biblioteki Gromadzkiej oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy, a w roku 1971 przeniesiono siedzibę Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy do wspomnianego już Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. W dniu 31 sierpnia 1975 roku zakończony został natomiast proces łączenia księgozbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Gminnej Biblioteki Publicznej.

- Kolejne ważne daty w historii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pogorzeli to utworzenie Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w dniu 1 stycznia 1985 roku oraz przejęcie przez nią w dniu 1 września 1994 roku funkcji biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli. Proces łączenia księgozbiorów biblioteki szkolnej z księgozbiorem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy zakończono 31 grudnia 1994 roku. Każda rocznica stanowi doskonałą okazją do świętowania, ale także do podsumowania, refleksji i wspomnień. Jest nią również jubileusz 70-lecia pogorzelskiej skarbnicy książek, którego obchody zainicjowała otwarta właśnie wystawa fotograficzna prezentująca gości ponad 20 spotkań autorskich i edukacyjnych zorganizowanych przez pogorzelską książnicę - dodaje D. Błażejczak.

Wśród pisarzy, którzy spotkali się z czytelnikami od 2006 roku, byli najpopularniejsi twórcy literatury oraz ilustratorzy książek dla dzieci i młodzieży jak choćby Grzegorz Kasdepke, Joanna Krzyżanek, Eliza Piotrowska, Grażyna Bąkiewicz, Krzysztof Petek, Ewa Rosolska, Kazimierz Szymeczko, Olga Rudnicka, Izabella Klebańska, Elżbieta Krygowska-Butlewska czy Wiesław Drabik. - Bezpośredni kontakt z autorami książek to także najskuteczniejsza forma promocji czytelnictwa. Oprócz spotkań autorskich na wystawie zaprezentowano specjalistów, którzy wygłosili prelekcje i poprowadzili warsztaty o charakterze edukacyjnym – wyjaśnia Błażejczak.

Organizacja tego typu imprez możliwa jest przede wszystkim dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Wystawa prezentowana będzie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży do końca stycznia.

(m)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%