Zamknij
REKLAMA

Tradycji stało się zadość...

14:17, 30.04.2019 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

Już po raz dziesiąty w Pępowie wystartował Ogólnopolski Bieg Katyński, który jest również upamiętnieniem katastrofy smoleńskiej do jakiej doszło w 2010 roku. Na starcie stanęło kilkuset młodych ludzi, chcących w ten sposób uczcić te jakże ważne wydarzenia w historii Polski.

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Ogólnopolskiego Biegu Katyńskiego rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego oraz złożenia zniczy w miejscach upamiętniających zbrodnię katyńską i katastrofę prezydenckiego samolotu TU-154. - Nasz bieg katyński łączy się z dwoma wydarzeniami - zbrodnia katyńską i katastrofa smoleńską. Na początek garść najważniejszych dat - rok 1939, 1 września - atak Niemiec na Polskę rozpoczyna II wojnę światową. 17 września wkroczenie Sowietów i rozszarpanie Polski między tych dwóch potężnych sąsiadów – Niemiec Hitlera i ZSRR Stalina. Rok 1940 zbrodnia katyńska – sowieckie NKWD morduje elitę polskiego narodu - przeszło 15 tys. synów naszej ziemi, najlepiej wykształconych, patriotycznie wyrobionych, zostaje zamordowanych. Skrytobójczo – nikt nie miał się dowiedzieć, że w katyńskim lesie i w innych miejscach, leżą pomordowani oficerowie - przypominała Mirosława Bigaj, pomysłodawczyni biegu. - Zbrodnia wyszła na jaw i dziś możemy o nich pamiętać - dodała. Następnie mikrofon przejęła dwójka młodych ludzi, którzy wyrecytowali wiersz Zbigniewa Herberta "Guziki" - "Przeleciał ptak przepływa obłok. Upada liść kiełkuje ślaz. I cisza jest na wysokościach. I dymi mgłą katyński las." - mówili młodzi ludzie.

Zanim jednak zawodnicy wystartowali, kilka słów skierował do nich także wójt Grzegorz Matuszak, dziękując za udział w biegu. Jak przekonywał, każdy zawodnik może czuć się gwiazdą i zwycięzcą. - Mam świadomość, że ten bieg nie zaliczamy może do górnopółkowych i wielkie gwiazdy lekkoatletyki tutaj nie przyjadą do Pępowa, ale myślę, że te gwiazdy stoją przed nami. Każdy z was, kto zdecydował się na wzięcie udziału w tym biegu już taką gwiazdą jest - mówił włodarz gminy Pępowo.

Po oficjalnej części przyszła pora na sportowe zmagania, w których wzięli udział uczniowie m. in. z  Pępowa, Borku Wlkp., Piasków czy Krotoszyna. Uczestnicy rywalizowali w kilku kategoriach. Najmłodsi mieli do pokonania trasę o długości 1000 m, a starsi 1500 m. Po zawodach odbyło się wręczenie medali oraz nagród dla najlepszych, a na koniec odbył się bieg masowy, w którym uczestniczyć mógł każdy chętny.

Wyniki indywidualne X Ogólnopolskiego Biegu Katyńskiego
Rocznik 2007 i młodsze dziewcząt
Zuzanna Zaremba - Borek
Zosia Wolniak - Pępowo
Milena Kryś - Zimnowoda
Oliwia Szczuraszek - Zimnowoda
Anna Olejniczak - Pępowo
Karolina Grzelczak - Pępowo

Rocznik 2007 i młodsi chłopców
Fabian Grzymisławski - Pępowo
Mikołaj Żyto - Krotoszyn
Marcin Kończak - Pępowo
Oskar Okręt - Pępowo
Nikodem Gruetzmacher - Pępowo
Adam Ryba - Pępowo

Rocznik 2005 i 2006 dziewcząt
Wiktoria Ciesielska – Osowa Sień
Ewa Wyrwińska – Osowa Sień
Patrycja Kubiak - Zimnowoda
Maria Fabisiak - Pępowo
Wiktoria Olejniczak - Pępowo
Ewelina Waligóra - Pępowo

Rocznik 2005 i 2006 chłopców
Kacper Kaczmarek - Pępowo
Kacper Szymkowiak - Skoraszewice
Dariusz Stanisławski - Skoraszewice
Jakub Twardowski - Pępowo
Emil Krajka - Pępowo
Gracjan Gołąbek - Zimnowoda

Rocznik 2003 i 2004 dziewcząt
Patrycja Bielecka - Piaski
Karolina Bielecka - Piaski
Daria Frąckowiak - Krotoszyn
Maria Ciemierzewska – Osowa Sień
Agata Kaczmarek - Pępowo
Oliwia Nowacka - Pępowo

Rocznik 2003 i 2004 chłopców
Wojciech Wałęsiak - Krotoszyn
Wojciech Błaszyk - Pępowo
Mikołaj Chudziński - Pępowo
Fryderyk Maciejewski - Pępowo
Przemysław Przewoźny - Pępowo
Maciej Dalibor - Pępowo

 

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (3)

MichałMichał

0 0

Z Borku jedna osoba 17:00, 30.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RodzicRodzic

6 0

Niech ten bieg będzie dla tych co chcą biegnąć a nie obowiązkowo! 07:23, 01.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RodziciiRodzicii

0 0

Dla tych co chcą biegać niech będzie bieg po piwo. Widocznie tak chcesz wychować swoje dziecko. Gdybym był nauczycielem to uczniowie co nie biegają w takim biegu nie mieli by szans na dobrą ocenę z wf i historii. Poza tym jeżeli to odbywa się podczas lekcji to uczniowie nie biorący udziału w imprezie (poza nielicznymi wyjątkami) powinni mieć nieusprawiedliwiony dzień oraz obniżona ocenę z zachowania. 22:38, 04.05.2019


© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone