Zamknij
REKLAMA

Jest niebezpieczne dla życia, zdrowia i mienia, dlatego grozi za to nawet 10 lat...

07:17, 29.04.2020 | Polska Agencja Prasowa
Skomentuj
PAP
REKLAMA

Wypalanie traw jest niebezpieczne dla życia, zdrowia i mienia - przypomniało we wtorek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort podkreślił, że grozi za to kara nawet do 10 lat więzienia. Rolnicy, którzy nie stosują się do zakazu mogą mieć problemy z uzyskaniem dopłat.

"Jest to żywioł, który zagraża życiu ludzi i zwierząt, zagraża istnieniu wszystkich przedstawicieli świata przyrody" - napisano na stronach resortu, wskazując na tragiczne w skutkach konsekwencje ostatniego pożaru na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Zaznaczono, że podczas pożaru temperatura gleby podnosi się do ok. 1000 °C, co skutkuje śmiercią żyjących w niej zwierząt, zniszczeniem warstwy próchnicy oraz mikroorganizmów odpowiadających za równowagę biologiczną. To - podkreślił resort rolnictwa - oznacza często trudno odwracalną lub wręcz nieodwracalną degradację gleby.

Powołując się na ustawę o ochronie przyrody i kodeks karny wskazano, że kary za wypalanie traw to: areszt, grzywna, czy nawet pozbawienie wolności od roku do 10 lat.

Ministerstwo zaznaczyło również, że zakaz wypalania gruntów rolnych to jeden z warunków, których zobowiązani są przestrzegać rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz niektóre płatności w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020, czyli np. płatności rolnośrodowiskowo-klimatyczne. "Nieprzestrzeganie tego wymogu może doprowadzić do zmniejszenia ww. płatności, o które ubiega się rolnik, o minimum 5 proc." - czytamy.

Podkreślono, że jeszcze surowszą karę poniesie rolnik w przypadku, gdy świadomie wypala grunty rolne. "Wówczas całkowita kwota należnych mu płatności może być obniżona nawet o 25 proc., a w skrajnych przypadkach, np. stwierdzenia rozległego i dotkliwego w skutkach wypalania traw, torfowisk ARiMR może pozbawić rolnika całej kwoty ww. płatności za dany rok" - napisano.(PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

(Polska Agencja Prasowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

WHO?WHO?

1 2

Całkowite pozbawienie płatności? A dokładniej można to sprecyzować bo tyle o wstałem i nie trybie 07:48, 29.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ks bazantKs bazant

2 2

Przyjmujecie z góry że to rolnik, a jeśli to miastowy to niedostanie wypłaty przez rok. 11:18, 29.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JerzykJerzyk

6 0

No pewnie miastowy (jak mówisz) pojedzie na wieś i podpali jakieś pole. Puknij się w tą pustą głowę. 11:44, 29.04.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ks bazantks bazant

0 0

zapewniam cie ze ludzie z miasta jada czasem na wies ,ale ci bardziej rozgarnieci dla takich jak ty to wyprawa w nieznane 17:45, 01.05.2020


JaJa

5 0

Dobrze, karać tych niemyślących, bo później nie dość że płoną lasy łąki i zwierzęta to i domostwa. Bo komuś kupka liści czy trawy przeszkadzała
12:18, 29.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

345345

3 0

Kary za wypalanie traw powinny być bardzo wysokie !!!!!!Jak nie dociera to po kieszeni, to samo za używanie trujących środków!!!!niektórym rolnikom poprzewracało się w głowach, zresztą mają ministra który na wszystko im pozwala 12:54, 29.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WqrzonyWqrzony

3 0

Pewien Pan wywozi tlace się resztki czegoś na rów na Jana Pawła wystarczy spojrzeć z przejazdu kolajowego przy wjeździe na łąki. już kilka razy pojawił się ogień. Ten hangar widać z przejazdu wystarczy wejść na tory straż miejska i reszta zrobicie cos z tym w końcu? Jeszcze chwila a dojdzie tam do pożaru 22:43, 29.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA