Zamknij

Kosztowało ich to sporo energii... Teraz kasa będzie płynąć z prądem

12:33, 21.08.2018 n Aktualizacja: 12:55, 21.08.2018
Skomentuj

Trzy oferty na montaż paneli solarnych na dachach placówek oświatowych w gminie Krobia złożono do przetargu. Dwie z nich mieszczą się zakładanym budżecie, ale trwa jeszcze ich weryfikacja. Oznacza to, że projekt będzie z całą pewnością zrealizowany w tym roku.

Pomysł zamontowania na dachach ośmiu budynków użyteczności publicznej paneli solarnych to jedna z dwóch koncepcji związanych z energią odnawialną w gminie. Wcześniejszy pomysł budowy zadaszenia z paneli między innymi na targowisku legł w gruzach ze względu na koszty. Przetarg na zakup i montaż systemów solarnych właśnie jest rozstrzygany  - Złożono trzy oferty i choć trwa jeszcze ich analiza to jesteśmy zadowoleni, bo dwie z nich mieszczą się w zakładanym przez samorząd budżecie, czyli w kwocie blisko 1,1 miliona złotych. To oznacza, że projekt będzie realizowany w szybkim tempie, bo do końca roku inwestycja musi być odebrana. To jeden z warunków otrzymania dotacji na ten cel – mówi Michał Listwoń, wiceburmistrz Krobi.

Panele mają wytwarzać prąd elektryczny, a nadwyżki produkowanej energii będą z kolei odprowadzane do sieci elektroenergetycznej, po czym będzie można ją odzyskać  w miesiącach, w których produkcja energii będzie mniejsza, czyli jesienią i zimą.

Dofinansowanie dla gminy to blisko 350 tysięcy netto z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Na szkołach i przedszkolach zostanie zamontowanych blisko pół tysiąca paneli o łącznej mocy 130 kW. Jeszcze w tym roku pojawić się one mają na budynkach: szkół podstawowych w Krobi, Starej Krobi, Pudliszkach i Nieparcie, Przedszkola Samorządowego "Pod Świerkami" w Krobi oraz Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi. Dodatkowo w budynku przedszkola zostanie również pilotażowo zamontowana pompa ciepła, dzięki której możliwe będzie ogrzewanie obiektu oraz zapewnienie w niej ciepłej wody.

Kolejnych 57 paneli fotowoltaicznych, o łącznej mocy 16 kW, pojawi się również na dachach świetlic w Potarzycy i Sułkowicach. Na ich montaż Krobia uzyskała także dofinansowanie w ramach PROW. Realizacja nastąpić ma w przyszłym roku a jej koszt to  151.000 zł  z czego blisko 96,5 tys. zł to dofinansowanie.

(n)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

janjan

0 0

Super ekologiczny pomysł takich więcej. 18:43, 21.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

JaJa

1 0

To nie są solary tylko panele fotowoltaiczne 19:54, 21.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DziabaDziaba

1 1

Bezsensowna inwestycja. Zarobi na niej tylko wykonawca. W naszym klimacie montaż paneli jest nieopłacalny - nie zwróci się. Ale jest dotacja i gmina wydaje "publiczne" pieniądze także się tym nie przejmuje. 09:10, 22.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

nowoczesnynowoczesny

0 1

zyjesz chyba w sredniowieczy ,lub za duzo ogladasz tvp pis 21:54, 28.08.2018


FotoFoto

1 0

Artykul o ogniwach fotowoltanicznych a na glownym foto artykulu monterzy montujacy swiatlowody.. niezle 12:01, 22.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%