REKLAMA

Gminy obniżają stawki. Czy powiat zrobi tak samo?

10:24, 05.10.2017 | (m)
REKLAMA
Skomentuj

Obniżenie o połowę stawek za zajęcie pasa drogowego pod inwestycje związane z budową sieci podziemnych – tak zdecydowali pogorzelscy radni gminni. Powodem zmiany wcześniejszej uchwały jest chęć pokrycia całej gminy infrastrukturą światłowodową.

Obniżka opłat za zajmowanie pasa drogowego przy budowie kanalizacji, wodociągu lub na przykład linii przesyłowych to pomysł gminy na przyspieszenie prac przy budowie gminnej sieci światłowodowej. Radni Pogorzeli podjęli właśnie uchwałę zmieniającą stawki o połowę. - Jest szansa, że cała nasza gmina zostanie pokryta podziemną siecią światłowodową. W tym celu jednak konieczne jest spełnienie zaleceń ministerialnych, które sugerują obniżenie stawek za zajęcia pasa drogowego na czas wykonywania takich prac. Dlatego konieczna była korekta naszych stawek z wcześniejszej uchwały. Jest w gminie kilka miejsc, które wymagają jeszcze instalacji światłowodu. Jest to ostatnia z sieci infrastruktury, która nie jest w pełni zrealizowana. Trwają rozmowy z firmą Inea na temat takiej budowy – mówi Piotr Curyk, burmistrz Pogorzeli.

Zdaniem burmistrza szybka realizacja tej inwestycji zwiększa szanse ubiegania się o środki unijne przez inwestora. - To jest ostatnia szansa, by takie sieci założyć, bo w kolejnych rozdaniach funduszy już takich pieniędzy nie będzie – dodaje włodarz Pogorzeli. Sieć światłowodowa to obecnie najskuteczniejszy sposób przesyłu sygnału umożliwiającego odbiór Internetu, telewizji czy sygnału telefonicznego.

Podobną decyzję podjęli radni Piasków podczas ostatniej sesji. Im także zależy na jak najszerszym dostępie mieszkańców do sieci szerokopasmowego Internetu. Obniżyli oni stawkę z 20 zł do 5 zł za zajęcie 1m2 pasa drogowego zgodnie z sugestią ministerstwa. Tymczasem wiele zależy od tego, jak w tej sprawie zachowa się powiat. - Nie wiadomo, jak do tej sprawy podejdzie powiat, który też ma dość wysokie ceny i chyba dość duże pieniądze z tego uzyskuje, dlatego nie wiadomo, jak się zachowa.(...) Jeżeli gminy poobniżają ceny, a powiat nie, to będzie trochę problem - mówił z kolei Wiesław Glapka, wójt Piasków.

((m))
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018