Źródło/Foto:FB/Muzeum w Gostyniu
Muzeum w Gostyniu wzbogaciło swoje zbiory o materiały związane z jednym z mieszkańców miasta, którego losy zapisały się w historii walk o niepodległość Polski. Do placówki trafiły archiwalne fotografie dokumentujące ważne wydarzenie sprzed ponad wieku.
Za sprawą Pawła Karolczaka miłośnika lokalnej historii do muzealnej kolekcji przekazano zdjęcia z pogrzebu Antoniego Katarzyńskiego, urodzonego w 1896 roku w Gostyniu pilota Wojska Polskiego. Katarzyński uczestniczył w wojnie polsko bolszewickiej i zginął 21 września 1920 roku pod Grodnem podczas wykonywania zadania bojowego. Jego pogrzeb odbył się dzień później w Białymstoku. 30 października 1920 roku rozkazem gen. Edwarda Śmigłego Rydza został pośmiertnie awansowany za waleczność do stopnia podporucznika Wojska Polskiego.
Fotografie przekazane do muzeum stanowią kolejne źródło dokumentujące historię lotnika z Gostynia oraz wydarzenia związane z wojną polsko bolszewicką.
::addons{"type":"facebook-encouragement"}
Michalina Orpel [email protected]