Zamknij

Cukrzyca ? Cichy zabójca

13:31, 14.11.2018 Materiał ekspercki Aktualizacja: 13:33, 14.11.2018
Skomentuj

Agata Szalewska, dietetyk Kliniczno-Sportwoy w związku ze Światowym Dniem Walki z Cukrzycą, podkreśla jak prawidłowa dieta może obronić cię przed chorobą diabetozależną.

Cukrzyca stała się obecnie epidemią na skalę globalną. Zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się liczba chorych dynamicznie wzrasta. Wynika to ze zmiany stylu życia, złej diety, małej aktywności, spożywania wysokokalorycznych i wysokoprzetworzonych posiłków, co wiąże się również z rozwojem nadwagi i otyłości. Szacuje się, że połowa cukrzyków nie wie o swojej chorobie.

Czym jest cukrzyca?
Cukrzyca nazywana jest często przez dietetyków ,,cichym zabójcą’’, ponieważ rozwija się powoli i długo nie daje żadnych objawów. Doskonale się maskuję. Na świecie taka diagnoza pada co 5 sekund, a co 10 pacjent umiera w wyniku powikłań.

W Polsce choruję ok. 3 mln osób, natomiast 700 tys. osób nie wie, że sa chore. Często nieznacznie podwyższony poziom cukru w badaniach laboratoryjnych zostaje przez nas ignorowany a tutaj mówimy o tzw. stanie przedcukrzycowym. I jest to dobry moment, żeby skonsultować swój sposób żywienia z dietetykiem, ponieważ stan przecukrzycowy oznacza występowanie takich zabirzeń, jeśli chodzi o stężenie cukru we krwi, które bądzo często przechodzą w ciągu kilku lat w cukrzycę.

Stan przedcukrzycowy rozpoznajemy wówczas, gdy stężenie glukozy na czczo wynosi między 100 a 125 mg/dl. Jest to wskazanie do wykonania doustnego testu obciążenia glukozy (IGT, impaired glucose tolerance). Jeżeli w tym teście, w drugiej godzinie stężenie glukozy będzie pomiędzy 140 a 199 mg/dl, to będzie oznaczało upośledzoną tolerancję glukozy.

Te dwie sytuacje: nieprawidłową glikemię na czczo albo upośledzoną tolerancją glukozy nazywamy stanem przedcukrzycowym. Taki pacjent ma duże ryzyko rozwinięcia się cukrzycy w najbliższej przyszłości, jeśli nic nie zrobi z swoim odżywianiem. Dlatego cukru powyżej normy nie warto ignorować

Cukrzyca jest poważnym zaburzeniem metabolicznym, który objawia się wysokim poziomem glukozy we krwi. Cukrzyca dzieli się na dwa typy – typ I oraz typ II – różnią się miedzy sobą przyczynami rozwoju, przebiegiem i sposobem leczenia.

Szacuje się, że ok. 80% populacji chorych na cukrzycę typu II to osoby otyłe. Otyłość i nadwaga, czyli wskaźnik BMI powyżej 25 oznaczają podwyższone ryzyko wystąpienia cukrzycy. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w roku 2030 liczba chorych na cukrzycę sięgnie 366 mln na świecie. Cukrzyca stała się chorobą cywilizacyjną naszych czasów i zaczyna dotykać każdego z nas. Dlatego też powinniśmy przeanalizować nasz styl życia i podjąć kroki mające na celu wyeliminowanie ryzyka zachorowania.

Czy pacjent może domyślać się, że ma stan przedcukrzycowy?
Absolutnie nie, objawy na to nie wskazują. Przy takich poziomach glukozy pacjent czuje się normalnie. Natomiast inne czynniki decydują, że ten stan przedcukrzycowy może być podejrzewany u pacjenta:

- przede wszystkim otyłość, złe odżywianie, niezbilansowane posiłki !
- siedzący tryb życia,
- wywiad rodzinny w kierunku cukrzycy,
- występowanie nadciśnienia czy zaburzeń lipidowych.

Te czynniki predysponują do rozwoju stanu przedcukrzycowego i cukrzycy. W tych grupach ryzyka bardzo często stwierdzamy stan przedcukrzycowy.

Jakie są zalecenia dla takiego pacjenta?
Przede wszystkim to jest zmiana stylu życia: normalizacja masy ciała, przez odpowiednią modyfikację diety dobraną indywidualnie przez Dietetyka i zwiększenie aktywności fizycznej. Badanie DPP (Diabetes Prevention Program) to amerykańskie, wiarygodne badanie stanowiące źródło wiedzy o stanie przedcukrzycowym, wykazało, że taka interwencja w styl życia, a mianowicie ograniczenia dietetyczne oraz zwiększenie aktywności fizycznej (poza aktywnością związaną z pracą zawodową), zmniejsza ryzyko cukrzycy o prawie 60 proc. Odpowiednia dobrana dietoterapia pomoże ci uniknąć powikłań.

mgr Agata Szalewska,
Dietetyk kliniczno- sportowy, ukończyła dietetykę na Wydziale Żywności i Żywienia Człowieka na SGGW w Warszawie, jak również Żywienie i Wspomaganie w Sporcie na AWF. Prowadzi poradnie żywienia medycznego i sportowego Dieta na medal. Telefon: 501 061 362

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%