Zamknij

Choroby roślin doniczkowych

14:18, 11.09.2018 materiał partnera Aktualizacja: 14:21, 11.09.2018
Skomentuj

Choroby roślin doniczkowych objawiają się najczęściej różnego rodzaju plamami na liściach, ich więdnięciem i opadaniem, a także zrzucaniem kwiatów. Dlaczego rośliny chorują i jak je ratować?

Przyczyny chorób roślin doniczkowych

Najczęstszą przyczyną powstawania chorób roślin doniczkowych jest niewłaściwa ich pielęgnacja. Błędy, które popełnia najwięcej osób to: nadmierne podlewanie lub przesuszanie roślin, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, za suche lub za wilgotne powietrze oraz stosowanie nawozów w zbyt dużych dawkach albo niestosowanie ich w ogóle. Na źle prowadzone zabiegi pielęgnacyjne rośliny zazwyczaj reagują brązowieniem lub żółknięciem liści, ich zrzucaniem i opadaniem kwiatów. Przestają także rosnąć. Kiedy zauważymy, że coś niedobrego dzieje się z naszymi roślinami, należy dokładnie je obserwować, aby jak najszybciej rozpoznać chorobę, która je zaatakowała i rozpocząć leczenie.

Najczęstsze choroby roślin doniczkowych

Szara pleśń – objawia się nalotem na liściach i łodygach przypominającym pleśń. Atakuje rośliny stojące w ciepłych i nieprzewiewnych miejscach, które są zbyt obficie podlewane lub zraszane. Aby zapobiec jej powstawaniu, wystarczy zmienić stanowisko rośliny na bardziej przewiewne i słoneczne oraz ograniczyć podlewanie. Choroba ta najczęściej atakuje: kalanchoe, fikusy, draceny, paprocie, bluszcze i filodendrony.

Plamistość liści – objawia się plamami na liściach, które na początku są żółte, a następnie zaczynają brązowieć. Przyczyną jej powstawania jest ogólnie zła kondycja rośliny. Osłabienie spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją sprzyja bowiem rozwojowi tej choroby, aby jej zapobiec, wystarczy zadbać o poprawę stanu rośliny poprzez odpowiednie jej nawożenie i zapewnienie odpowiednich warunków. Na plamistość liści szczególnie narażone są fiskusy, cissusy, bluszcze, azalie, kalanchoe, palmy.

Mączniak prawdziwy – objawem tego, że zaatakował naszą roślinę, jest biały nalot na liściach. Powstaje on najczęściej z powodu zbyt dużej wilgotności powietrza spowodowanej nadmiernym zraszaniem roślin. Aby mu zapobiec, należy zaprzestać zraszania i przenieść roślinę w przewiewne miejsce. Do roślin, które najczęściej atakuje mączniak, należą: kalanchoe, krotony, azalie, begonie i sępolie.

Miękka zgnilizna bakteryjna – powoduje powstawanie czarnych wodnistych plam na liściach, zamieranie pędów oraz widoczną zgniliznę na bulwach. Przyczyną jej powstawania jest zbyt obfite podlewanie i wynikające z tego zastoje wody w doniczkach. Jedynym środkiem zapobiegawczym w przypadku zaatakowania naszych roślin przez miękką zgniliznę bakteryjną jest eliminacja zarażonych pędów i izolacją rośliny od innych okazów, aby nie zostały zainfekowane.

W sklepach ogrodniczych dostępne są różnego rodzaju preparaty chemiczne pomagające w walce z chorobami roślin doniczkowych. Stosując je jednak w domu, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ mogą być szkodliwe dla ludzi i zwierząt domowych. Dużo informacji na temat chorób roślin uprawnych znajdziesz tutaj: https://www.rynek-rolny.pl/kategoria/choroby-warzyw/ i tutaj https://www.rynek-rolny.pl/kategoria/choroby-roslin/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%