Zamknij

Ubezpieczenie domu na urlop - które dodatki będą przydatne?

13:06, 16.07.2018 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 20:42, 16.07.2018
Skomentuj

Ubezpieczenie domu na czas nieobecności może być bardzo dobrą decyzją, szczególnie w okresie świątecznym i wakacyjnym, kiedy to przez wyjazdy właściciele nieruchomości mają nieco zaprzątniętą głowę i nie zawsze dopilnują zabezpieczenia swojego mieszkania czy domu.

Ubezpieczenie domu – na czym polega?
Ubezpieczenie domu to polisa całoroczna. Kupuje się ją raz na rok i opłaca z góry ustaloną składkę. Na wniosek klienta można tę składkę rozłożyć na raty, ale jest to sytuacja niekorzystna i nieopłacalna, więc ubezpieczeni decydują się na płacenie za rok z góry.

Niektóre towarzystwa proponują swoim klientom umowę na 2 albo nawet 3 lata. Takie rozwiązanie to możliwość uzyskania zniżki, ale i zmiany ustawień polisy w każdą rocznicę umowy.

W większości przypadków nieruchomość jest otoczona ochroną przez 12 miesięcy. Nie trzeba jej dodatkowo odbezpieczać w okresie wyjazdów, jak na przykład w czasie urlopu. Jednakże żeby taka polisa spełniła rzeczywiście swoją funkcję i sprawdziła się w czasie, w którym ryzyko jest w znaczny sposób podwyższone, należy ją tak dopasować, by spełniała swoje funkcje o każdej porze roku.

Ryzyko podstawowe i dodatkowe – co wybrać?
Znaczenie ma więc tutaj przede wszystkim kwestia ryzyka, które firma ubezpieczeniowa decyduje się na siebie przyjąć. W zakresie podstawowym firma oferuje ochronę na wypadek zalania – ale jest to zalanie z systemu hydraulicznego – oraz na wypadek pożaru. Są to tak zwane ryzyka podstawowe, dostępne w każdej umowie ubezpieczenia nieruchomości. Niektóre firmy w pakiecie podstawowym oferują również ubezpieczenie na wypadek przepięcia, ale są to tylko wyjątki.

Taka ochrona nie zabezpieczy w pełni domu na czas wyjazdu jego lokatorów na urlop. Warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach, które w tym czasie szczególnie się sprawdzą. Zakładając, że wymarzony urlop będzie latem, a lato to czas również bardzo intensywnych zmian pogody, warto dodatkowo ubezpieczyć nieruchomość na wypadek uderzenia pioruna i silnych wiatrów. W ten sposób, w razie gdyby to piorun lub wichura doprowadziły do uszkodzenia domu, poszkodowany i tak otrzyma wypłatę odszkodowania.

Najważniejsze jednakże w planowaniu swojego całorocznego ubezpieczenia jest zabezpieczenie nieruchomości na wypadek najbardziej popularnego ryzyka w sezonie urlopowym – chodzi o kradzieże i włamania. To w czasie nieobecności właścicieli dochodzi do największej liczby włamań, a co za tym idzie również kradzieży dorobku życiowego. Warto więc pomyśleć o tym, jak się i na taką sytuację zabezpieczyć. Szczegółowe informacje na temat funkcjonowania takiej ochrony można znaleźć, przeglądając ubezpieczenie nieruchomości z www.ubezpieczeniaonline.pl.

Polisa dodatkowa: kradzież z włamaniem
Warto zauważyć, że większość towarzystw ubezpieczeniowych łączy ryzyko kradzieży z ryzykiem włamania. Ma to na celu zabezpieczenie towarzystwa przed wyłudzeniem odszkodowania.

A na czym polega różnica? W przypadku kradzieży zwykłej (bez śladów włamania) towarzystwa odmawiają wypłaty świadczenia. W przypadku kradzieży z włamaniem odszkodowanie będzie przyznane na podstawie oględzin rzeczoznawcy lub sporządzonej na miejscu notatki policyjnej, która powinna zawierać zawierać informację o tym, że do mieszkania lub domu złodzieje dostali się siłą – zniszczyli drzwi lub okna. Jeżeli nie ma śladów włamania, to nie będzie wypłaty odszkodowania.

Firmy wybierają opcję z włamaniem, ponieważ pozostawienie otwartych drzwi czy otwartego okna jest niejako zaproszeniem dla złodzieja, a takiego ryzyka żadna firma nie chce brać na siebie. Przed podpisaniem umowy warto więc pomyśleć, że nawet najlepsze ubezpieczenie murów na www.ubezpieczeniaonline.pl nie wystarczy, by w pełni uchronić się przed możliwymi zagrożeniami i warto nieco tę ochronę rozszerzyć.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


reo
0%