Zamknij

Kiedy dziecku potrzebna jest wizyta u ortopedy?

15:57, 28.06.2018 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 20:10, 28.06.2018
Skomentuj

Podstawą do prawidłowego rozwoju i wzrostu dziecka jest właściwa budowa jego ciała. Dotyczy to prawidłowości w budowie i funkcjonowaniu kręgosłupa, kończyn i stóp, a także właściwej ich pracy. Im dziecko mniejsze, tym łatwiej „naprawić” wszelkie nieprawidłowości: kości dopiero rosną, więc są stosunkowo elastyczne, a przez to wady postawy są możliwe do skorygowania w łatwiejszy sposób niż w przypadku układu kostnego w pełni wykształconego.

Najważniejsze, by wszelkie nieprawidłowości zostały odpowiednio wcześnie rozpoznane. Wszelkimi sprawami związanymi ze wzrostem i postawą dziecka zajmuje się ortopeda dziecięcy. W Warszawie oraz w większych miastach specjalistów w tej dziedzinie nie brakuje.

Pierwsza wizyta u ortopedy – kiedy się zgłosić?
Pierwszy kontakt z ortopedą, każde dziecko powinno mieć już w pierwszym miesiącu życia – sprawdza się wówczas, czy maluch nie ma dysplazji, co jest dość częstą dolegliwością w okresie niemowlęcym. Jeśli nie wykryto żadnych nieprawidłowości, kolejna wizyta powinna mieć miejsce wówczas, gdy dziecko zacznie chodzić. Ortopeda dziecięcy w Warszawie sprawdzi, czy dziecko porusza się prawidłowo. Kolejne wizyty zalecane są w przypadku podejrzeń pediatry co do wad kręgosłupa.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – kiedy warto odwiedzać ortopedę?
Pomijając oczywiste sytuacje: urazy, złamania, dolegliwości bólowe czy ewidentne, widoczne gołym okiem nieprawidłowości w postawie dziecka, ortopeda powinien być odwiedzany profilaktycznie raz do roku. Dzieci bardzo szybko rosną, a przy zwiększonej aktywności fizycznej oraz szybkim wzroście wszelkie, nawet bardzo niewielkie wady, bardzo szybko mogą się pogłębić.

Ortopeda dziecięcy – Warszawa czy inne miasta?
Obserwacja swojego dziecka i szybkie reagowanie na wszystkie, nawet najmniejsze zmiany w jego zachowaniu to podstawa do jego prawidłowego rozwoju. W przypadku dziecka, które już mówi i potrafi powiedzieć, że coś je boli, sytuacja jest łatwiejsza. Kilkuletnie dzieci rosną bardzo szybko, dlatego nawet pomiędzy kontrolnymi wizytami może pojawić się jakaś dysfunkcja. Trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na:

- asymetryczność ruchów dziecka,

- aktywność obu stron działa (czy dziecko bierze zabawki tylko do jednej, czy do dwóch rączek, czy jedna nóżka nie jest bardziej aktywna od drugiej itp.),

- krzywe plecki – jedna łopatka jest wyżej niż druga,

- pochylanie głowy do przodu i chodzenie w zgarbionej pozycji,

- krzywe stawianie stóp,

- markotność przy większej aktywności fizycznej.

Odpowiednio szybko podjęte działania mogą oszczędzić dziecku problemów z postawą i rehabilitacji w przyszłości. Trzeba więc jak najszybciej wybrać się do najbliższego ortopedy. Po konsultacji z lekarzem podjęte zostaną dalsze decyzje co do leczenia – np. skierowanie do dużego ośrodka.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%