Zamknij

Kocimiętka: niezwykłe zastosowanie, właściwości i uprawa

12:03, 22.06.2018 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:55, 22.06.2018
Skomentuj

Kocimiętka coraz częściej spotykana jest w przydomowych ogrodach i na parapetach mieszkań. Często mylona jest pod względem wyglądu z lawendą. Ta jednak nie posiada takich niezwykłych właściwości jak kocimiętka – roślina nie tylko dla kotów. Zobaczcie, jakie ma zastosowanie i jak ją uprawiać.

Kocimiętka: co to jest za roślina?
Kocimiętka to roślina z rodziny jasnotowatych, obejmująca ponad 200 gatunków. Naturalnie występuje w Europie, Azji i częściowo w Afryce. Największa różnorodność gatunkowa kocimiętki spotykana jest natomiast w rejonach Morza Śródziemnomorskiego. Najpopularniejszym gatunkiem kocimiętki jest Napeta cataria L. Sama nazwa „kocimiętka” wzięła się od niezwykłego wpływu, jaki roślina wywiera na koty.

Kocimiętka to w większości przypadków roślina wieloletnia – tylko niektóre gatunki są jednoroczne. Roślina należy do grupy zielnych, posiada mocną i rozrośniętą łodygę oraz sercowate liście w kolorze zielonym lub szarozielonym. Kwiaty natomiast mogą przybierać kolor biały, różowy, niebieski lub liliowy.

Właściwości kocimiętki: działanie na koty
Kocimiętka najbardziej słynie ze swojego wpływu na koty. W składzie posiada bowiem tzw. „kocie feromony szczęścia”, które odpowiadają za stymulację niektórych receptorów w mózgach kotów. Czynnym środkiem jest nepetalakton i to on właśnie najbardziej wpływa na zwierzęta. Gdy kot wyczuje roślinę, zaczyna zachowywać się bardzo specyficznie: głośno miauczy, mruczy, jest spragniony czułości, domaga się pieszczot. Gdy kot zje kocimiętkę, staje się z kolei rozluźniony i odprężony.

Właściwości i zastosowanie kocimiętki u ludzi
Kocimiętka znalazła swoje zastosowanie również wśród ludzi – stosuje się ją szeroko w ziołolecznictwie. W liściach znajduje się bowiem wiele olejków eterycznych, garbników oraz innych składników, które działają uspokajająco, moczopędnie oraz żółciopędnie.

Na co pomaga kocimiętka?
Może być ona stosowana przy zaburzeniach układu pokarmowego, moczowego oraz nerwowego. Często polecana jest dla osób cierpiących na depresję. Ma również działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne – można więc stosować ją we wspomaganiu leczenia górnych dróg oddechowych.

Kocimiętka ma także szerokie zastosowanie w kuchni. Młode liście można wykorzystać jako oryginalną przyprawę o ostrym smaku – do surówek, sałatek czy przyprawienia mięsa. Na bazie liści można ponadto zaparzać herbatę.

Kocimiętka: pożyteczna roślina w ogrodzie
Kocimiętka posiada właściwości, które odstraszają niektóre uciążliwe owady: komary, muchy czy karaluchy. Przyciąga natomiast pszczoły – jest więc rośliną miododajną, którą z powodzeniem można posadzić w pobliżu uli. Tym bardziej że kocimiętka działa na pszczoły uspokajająco. Z tego względu niektórzy pszczelarze nacierają sobie ręce rośliną przed kontaktem z pszczołami – aby te nie były agresywne.

Uprawa kocimiętki w ogrodzie - gatunki
Kocimiętka jest bardzo efektowną byliną. Warto ją posadzić choćby ze względu na uniwersalny wygląd i łatwą uprawę. Kocimiętka może urozmaicić swoim pokrojem i kwiatami nawet najprostszą rabatę. Do uprawy wybiera się najczęściej:

- kocimiętkę Faassena,

- kocimiętkę żyłkowaną,

- kocimiętkę właściwą.

Jak pielęgnować kocimiętkę w ogrodzie i doniczce?
Kocimiętka najlepiej prezentuje się jako obwódka rabaty kwiatowej lub gdy jest sadzona wzdłuż ścieżek ogrodowych. Na pierwszy rzut oka wygląda jak lawenda (pod względem kwiatów) lub mięta (pod względem liści), dlatego świetnie wkomponuje się w klasyczną różaną lub irysową rabatę.

Uprawa kocimiętki w ogrodzie i doniczce jest bardzo łatwa. Roślina potrzebuje przede wszystkim słońca. Wykazuje ponadto mrozoodporność, łatwo się ją rozmnaża. Kocimiętka nie musi być regularnie nawożona, ale przed posadzeniem warto przekopać ziemię z kompostem. Zabiegiem obowiązkowym natomiast jest przycinanie. Po przekwitnięciu kocimiętki należy ściąć pędy. Przycinania dokonuje się także wiosną.

Coraz więcej osób decyduje się na uprawę doniczkową kocimiętki. W tym przypadku wymagania są podobne do uprawy ogrodowej: potrzebna jest duża ilość słońca, regularne podlewanie i przycinanie. Całe lato kocimiętka może też stać na balkonie.

Więcej informacji na temat właściwości, zastosowania i uprawy kocimiętki znajduje się na portalu ogrodniczym TwojOgrodek.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ewafanewafan

0 0

kocimiętka ma również właściwości owadobójcze. Aktywną substancją chemiczną w kocimiętce jest nepatalakton (składnik olejku eterycznego wyekstrahowanego z kocimiętki). Naukowcy z Iowa State University niedawno opatentowali nepatalakton jako środek odstraszający karaluchy, komary, roztocza, kleszcze, pająki, termity i inne owady. Nie każdy wie, że jest wiele odmian kocimiętki, które są dostępne np w https://www.gardenqueen.pl Ponadto zastosowania dla kocimiętki obejmują: Ból głowy – udowodniono, że kocimiętka zmniejsza bóle głowy poprzez natychmiastowe działanie na splot krzyżowy. 12:42, 02.04.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%