Zamknij

Diagnostyka obrazowa zębów ? pantomogram

07:27, 13.06.2018 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:58, 13.06.2018
Skomentuj

Szybka informacja o ogólnym stanie uzębienia, również o tym, czego nie widać gołym okiem – takie wyniki daje badanie wykonane pantomogramem. Co to takiego? Kiedy najczęściej stosuje się diagnostykę pantomograficzną i czy każdy może z niej skorzystać? Sprawdźcie!

Pantomogram zęba to inaczej panoramiczne zdjęcie rentgenowskie. Wykonuje się je w zamkniętym pomieszczeniu. Pacjent, ubrany w fartuch zabezpieczający, przyjmuje postawę stojącą, nieruchomą. Pomiędzy szczękę górną i dolną wkładany jest ustnik, tak, aby zęby nie zachodziły na siebie i obraz był wyraźny. Głowica aparatu i film poruszają się po łuku, wokół głowy pacjenta. Prześwietlana jest cała głowa. Zabieg trwa dosłownie kilkanaście sekund. Jest bezbolesny i zupełnie nieinwazyjny. Daje natomiast lekarzowi wgląd w zakrzywione struktury szczęki i żuchwy. Pantomogram można wykonywać wewnątrzustnie oraz zewnątrzustnie. Zdecydowanie częściej sięga się po zdjęcie zewnątrzuste.

Pierwsze eksperymenty związane z wykorzystaniem pantomogramu zewnątrzustnego przeprowadzano w latach 30. XX wieku. Pantomogram wewnątrzustny pojawił się około 10 lat później. Jednak dopiero w latach 60. wprowadzono pierwszy pantomogram na rynek – Panorex. Jego producentem była firma S. S. White and Company.

Co można ocenić na podstawie takiego badania? Przede wszystkim, w jaki sposób zostały wykonane wcześniejsze zabiegi stomatologiczne: leczenie kanałowe, usunięcia, wypełnienia zębów. Widząc zdjęcie, lekarz potrafi również wskazać stopień rozwoju próchnicy, niewyrżnięte zawiązki zębów czy odsłonięte szyjki zębowe. Zwykle po badanie pantomograficzne sięga się, jeżeli stomatolog ma po raz pierwszy styczność z pacjentem – nie zna stanu jego uzębienia i nie wie, jakie zbiegi były wykonywane w przeszłości. Jest to również metoda, która pozwala na porównanie stanu uzębienia przed i po zabiegu – wskazując jego efekty.

Badanie pantomogramem należy do podstawowej diagnostyki stomatologicznej. Mimo to refundowane jest dosyć rzadko i muszą istnieć do tego wyraźne wskazania. Takim jest na przykład leczenie ortodontyczne u dzieci czy zaplanowane zabiegi z zakresu chirurgii dentystycznej. Pacjent może także wykonać badanie prywatnie. Jego koszty oscylują w granicach kilkudziesięciu złotych – od 50 zł wzwyż.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%