Zamknij

Do tej pory udało się przebadać 600 ha obszaru pod Poniecem. W badaniach brało dotąd udział 120 eksploratorów...

14:40, 09.08.2018 MiS Aktualizacja: 16:35, 09.08.2018
Skomentuj

Cykl badawczo-historyczny pn. Obóz Szkoleniowo-Badawczy – Poniec 1704 został oficjalnie zainaugurowany. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów zaczęło się od prelekcji i promocji książki Damiana Płowego. Dziś eksploratorzy wyszli w teren.

To trzecia edycja wydarzenia pn. Obóz Szkoleniowo-Badawczy - Poniec 1704 i za każdym razem badania terenowe w okolicach szwedzkiej górki poprzedzały wykłady historyczne. Podobnie było w tym roku. Zaproszenie przyjęli: prof. Grzegorz Podruczny (Jak badać pole bitwy – refleksje na podstawie badań pola bitwy pod Kunowicami z lat 2009-2018), ppłk Tomasz Ogrodniczuk (Od wydobycia po muzealną ekspozycje. Historia i droga pojazdów pancernych, po zakończeniu II wojny światowej) i dr Grzegorz Wojciechowski (Odcinek Poniec frontu południowo-zachodniego w Powstaniu Wielkopolskim). Natomiast o badaniach terenowych pola bitwy pod Poniecem opowiadał Damian Płowy - Mamy już zrobione naprawdę dużo. Mamy namierzoną pierwszą fazę tego starcia, ale cały czas wymyka nam się słynny saski czworokąt. (...) Mamy jednak ogromne przeświadczenie, że krążyliśmy gdzieś wokół saskiego czworoboku i że w tym roku korzystając ciężkiej pracy, uda nam się to tajemnicze miejsce namierzyć. (....) Ta ziemia jest tak bogata historycznie, że wychodzą z niej absolutnie fantastyczne rzeczy niekoniecznie związane z bitwą, a ale historią tego regionu - mówił Damian Płowy.

Do tej pory udało się przebadać 600 ha obszaru pod Poniecem. W badaniach brało udział łącznie 120 eksploratorów. W tym roku lista poszukiwaczy zamknęła się na 110 osobach. Podczas 40 godzin prac udało się znaleźć około 400 artefaktów. - To pokazuje jak akcja się rozwija i jak hasło "Poniec łączy nas historia" łączy środowiska do udziału w naszej akcji - dodał Damian Płowy. Dziś przed południem rozpoczęły się kolejne prace w terenie.

Wczorajsze spotkanie było też doskonałą okazją do promocji książki "Od Eisenbirn do Höchstädt, autorstwa Damiana Płowego. Tytuł książki choć bardzo zwodniczy, ma wiele wspólnego z Poniecem. - Uspokajam, książka ma dużo wspólnego z Poniecem. Badam w tej kampanii udział Armii Saskiej, która z tym całym dowództwem saskim rok później walczyła pod Poniecem, niemal w tym samym składzie. Uznałem, że dość istotne badanie jest tego jak ta kampania w Górnej Austrii miała wpływ na doświadczenie tych żołnierzy, oficerów i czy to przełożyło się na rezultat późniejszych starć, przede wszystkim pod Poniecem. - tłumaczył Damian Płowy, który materiały do książki zbiera od bardzo dawna - Materiały były dość ciężko dostępne. Najczęściej były to źródła niemieckojęzyczne i francuskojęzyczne, dlatego sporo czasu zajęło ich opracowanie, przetłumaczenie i analiza. Sam proces pisania trwał raptem dwa miesiące - tłumaczył Damian Płowy. Książka będzie dostępna w księgarniach internetowych, gostyńskim muzeum, a także u samego autora. Jeszcze w tym roku możemy spodziewać się kolejnej publikacji autorstwa Damiana Płowego, o mieszkańcach ziemi pogorzelskiej, walczących na frontach I wojny światowej.

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%