Zamknij

Radością Ziemi Święta Góra Pana. Pod takim hasłem odbył się tegoroczny EKO-Festyn, który tradycyjnie miał miejsce w świętogórskich ogrodach

11:09, 17.06.2018 MiS Aktualizacja: 19:39, 17.06.2018
Skomentuj

Radością Ziemi Święta Góra Pana - pod takim hasłem odbyła się tegoroczna jedenasta edycja EKO-Festynu, który tradycyjnie odbył się w świętogórskich ogrodach. Jak co roku promowano zdrowy tryb życia i ekologiczne działania. Nie zabrakło koncertów i smacznego jedzenia, ale frekwencja była zdecydowanie niższa niż w latach poprzednich.

W sobotnie popołudnie w klasztornych ogrodach stanęły dmuchane zamki, nie zabrakło gier i zabaw dla dzieci. Można było sprawdzić się w celności, strzelając z łuku do tarczy, a także wziąć udział w warsztatach dotyczących ziół w kuchni i kosmetyce. Do ekologii przekonywali uczniowie Zespołu Szkół w Piaskach i Zespołu Szkół Rolniczych w Gostyniu. O samej przyrodzie najwięcej mówili jednak leśnicy z Nadleśnictwa Piaski, którzy przeprowadzali ekologiczne konkursy. Przeprowadzono też zbiórkę baterii, płyt CD, DVD oraz telefonów komórkowych i ładowarek.

Sporo miejsca poświęcono pszczelarstwu. Swoje stoisko z miodami prezentowali bracia Wojciech i Tomasz Karolewscy – właściciele pasiek w Piaskach i Bukownicy. - Miody są cały czas na topie. Mają właściwość leczniczą, wzmacniają odporność, poprawiają krążenie, dostarczają mikroelementów dla organizmu. Same plusy - mówił Wojciech Karolewski. - Najchętniej kupowany jest miód lipowy, ale tego na razie nie ma. Zachęcamy do kupowania miodu rzepakowego, wielokwiatowego i akacjowego - dodał. Na stoisku obok Marcin Gnacy z Pasieki Wycisłowo oferował świeczki z naturalnego wosku pszczelego. - To wszystko naturalny wosk, który pszczoły wypociły - mówił Marcin Gnacy. - Kiedy plastry robią się już czarne, przetapiamy je ponownie i wlewamy do form o różnych kształtach. Tak powstają świeczki z naturalnego wosku, które mają właściwości lecznicze – poprawiają wzrok. Wszystkie mają zapach naturalny – miodu – oczywiście można go poprawić różnymi olejkami, ale my tego nie robimy. To ma być naturalny produkt - dodał nasz rozmówca.

Od lat jedną z głównych atrakcji EKO-Festynu jest Teatr Kulinarny Krzysztofa Górskiego, który w tym roku przygotował wyśmienitą zupę „pudliszkową”. - Jesteśmy na terenie, gdzie marka Pudliszki jest doskonale znana, gdzie regionalnym produktem jest pomidor, a więc mamy tutaj zupę pomidorową urozmaiconą przyprawami, ziołami, bo pomidor lubi różnego rodzaju aromaty, do tego pudliszkowe kluseczki i mięsko od miejscowego „rzezimieszka” - mówił Krzysztof Górski. W kotle ugotowano blisko tonę zachwalanego przysmaku. - Zwykle, gdy Eko-Festyn odbywał się 1 maja, gotowaliśmy więcej zupy, bo było więcej uczestników, dzisiaj mniej, ale i tak pewnie wszystko będzie zjedzone - dodał Krzysztof Górski.

Na scenie w klasztornych ogrodach zaprezentowała się Świętogórska Orkiestra Dęta, zespół Semplicze, Jaffa, Relax Orkiestra, Malinczoki, Tęcza, Piaskowianie oraz Music Suprise. Na zakończenie festynu w bazylice odbył się koncert jubileuszowy z okazji 350-lecia filipinów na Świętej Górze. Wystąpił Jacek Kowalski i Klub Świętego Ludwika - to zespół muzyki dawnej, który zaprezentował Muzyczną Opowieść o Świętej Górze „Completorium Świętogórskie”.

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Fotopstryczek Fotopstryczek

4 2

Trzeba było zaprosić kolejna ?gwiazdę? wieśniackiego diskopolo to by tłumy przyszły... 12:27, 17.06.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

żalżal

1 0

Pewnie pierwszy byś przylazł po kilku piwkach heheh 12:37, 17.06.2018


Fotopstryczek Fotopstryczek

2 1

Mam jakieś resztki honoru i nie słucham tego... 13:18, 17.06.2018


reo

żalżal

1 3

Mylisz ch.... z palcem. Podobnie jak honor podobnie z poczuciem humoru. żal mi cię 14:51, 17.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

FotopstryczekFotopstryczek

5 0

A mi żal jest Twojej wypowiedzi, widać, że w szkole nie uważałeś... 16:24, 17.06.2018


0%