Zamknij
REKLAMA

Zobacz szczegółowy program!

13:09, 06.08.2018 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

Piknik historyczny -  stoiska rekonstruktorów, pojazdy wojskowe i inscenizacje - to tylko część atrakcji jakie przygotowano w ramach I Zlotu Grup Rekonstrukcji Historycznej w Poniecu. Równolegle na podponieckich polach działać będą eksploratorzy w ramach III Obozu Szkoleniowo-Badawczego. W ruch pójdą łopaty i wykrywacze metali. Czy uda im się odnaleźć kolejne ślady walk z 1704 roku? Czas pokaże...

Tegoroczna impreza w Poniecu zapowiada się wyjątkowo ciekawie. W środę 8 sierpnia, punktualnie o godz. 17. w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędą się wykłady historyczne z udziałem - prof. Grzegorza Podrucznego, ppłk Tomasza Ogrodniczuka, dr Grzegorza Wojciechowskiego. W tym samym czasie będzie też miała miejsce promocja książki "Od Eisenbirn Höchstädt. Kampania w Górnej Austrii w 1704 roku", której autorem jest Damian Płowy, współorganizator wydarzenia.

Następnego dnia, w czwartek 9 sierpnia w ramach III Obozu Szkoleniowo-Badawczego eksploratorzy z całej Polski ruszą na podponieckie pola. - Cały czas pozostajemy w temacie bitwy z 1704 roku. Skupimy się na odnalezieniu miejsca, w którym doszło do II fazy tej bitwy, gdzie Sasi utworzyli czworobok obronny - mówi Paweł Gruszka, członek GBH Regiment, współorganizator. W ciągu dwóch lat badań udało się wydobyć z ziemi wiele cennych pamiątek i artefaktów związanych z bitwą m.in. kule muszkietowe, elementy umundurowania, XVIII-wieczne monety, a także potwierdzić miejsce pochówku żołnierzy poległych w walkach na tzw. szwedzkiej górce. Poszukiwacze pozostaną na polach do niedzieli 12 sierpnia.

Równolegle w sobotę 11 sierpnia ruszy "Operacja Poniec – I Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznej" przygotowana z myślą o mieszkańcach Ponieca i miłośników historii oraz wojskowości z regionu. Pierwszym punktem programu będzie parada ulicami Ponieca. Początek godz. 13:30. - Parada kilkunastu pojazdów wojskowych ruszy z ul. Focha i przejedzie wokół rynku. Lektor - Piotr Kaźmierczak pokrótce opowie ich historię oraz inne ciekawostki. Za pojazdami przejdą rekonstruktorzy oraz detektoryści. Będzie to dobry moment na oficjalne otwarcie imprezy przez władze gminy - mówi Paweł Gruszka.

Otwarcie zlotu dla zwiedzających w Parku Miejskim (przy ul. Szkolnej) nastąpi około godz.14. Planowany jest piknik historyczny, jarmark militarny, prezentacje stoisk rekonstruktorskich i pojazdów wojskowych. - Pojawią się wystawy związane z I i II wojną światową. Grupa z Gostynia przygotowuje wystawę pocztówek z tematyką Ponieca z XIX i XX wieku - mówi Paweł Gruszka. - Przygotowujemy konkursy dla zlotowiczów oraz odwiedzających - dodaje.

Dzień pełen wrażeń zakończy inscenizacja historyczna na rynku w Poniecu "Wróg u bram – Poniec i jego mieszkańcy w trudnych dniach września 1939 r." - Przedstawimy pierwsze dni wojny w Poniecu, wkroczenie armii niemieckiej do miasta, zajęcie ratusza, zbrodniczą akcję pod kryptonimem Tannenberg. Kulisy przedstawianych wydarzeń będzie przybliżał lektor – Piotr Kaźmierczak - relacjonuje Paweł Gruszka z GBH Regiment, współorganizator wydarzenia. Początek o godz. 19.15. - Na plakacie jest godz. 18:15. Zmiana podyktowana została sprawami technicznymi. W pobliskim kościele będzie odbywała się msza święta, a co za tym idzie będzie wzmożony ruch wokół samochodów przy rynku. Dla bezpieczeństwa przesunęliśmy inscenizacje o godzinę - wyjaśnia Paweł Gruszka. Scenariusz inscenizacji oparty został na podstawie fragmentów książki pt. "Dzieje Ponieca" autorstwa Anny Bitner-Nowak, Zofii Wojciechowskiej, Grzegorza Wojciechowskiego.

Niedziela 12 sierpnia zapowiada się równie ciekawie. Już od godz. 10. teren zlotu będzie otwarty dal zwiedzających. Ponownie nie zabraknie militarnych atrakcji. - Na godz. 15:30 zaplanowaliśmy inscenizację, która będzie niespodzianką przygotowaną przez rekonstruktorów. Daliśmy im wolną rękę, gdyż chcemy żeby był to ich wkład w zlot - relacjonuje współorganizator.

Wygląda na to, że nadchodzący weekend będzie należał do Poniec. Miasto nie raz udowodniło, że potrafi organizować duże imprezy na najwyższym poziomie dlatego warto zarezerwować sobie trochę czasu i odwiedzić to miejsce  - Zapraszamy wszystkich mieszkańców i całego regionu na zlot do Ponieca. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie - zaprasza Paweł Gruszka, współorganizator wydarzenia w Poniecu.

Z pełnym programem imprezy będzie można zapoznać się -TUTAJ-. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego, natomiast głównymi organizatorami : Gmina Poniec, GBH Regiment, Gminne Centrum Kultury w Poniecu, ZHP Poniec. Imprezę wspiera liczne grono partnerów oraz sponsorów. Patronem medialnym jest Gostyn24

Foto: www.polskieszlaki.pl

(MiS)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (10)

chlep w czopcechlep w czopce

17 5

Nigdy i nigdzie zadna rekonstrukcja nie zastapi tych militariow z Podrzecza.Bylem juz na kilku i to w roznych miejscach{Poznan Kolobrzeg} i na zadnej imprezie nie ma takiej atmosfery jak u Krzysztofa w Podrzeczu.Jest tylko jedyne takie miejsce.SZkoda ze niektorzy nie umieli tego docenic i zaprzepascili impreze ktora promowala nie tylko dwie gminy ale cale wojewodztwo.Echhh
16:47, 06.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MilitarnyMilitarny

13 3

To prawda. Nie umieli docenić tego co mieli i zabrali się za organizacje imprezy gdzieś indziej (Rydzyna). Tam obiecano nie wiadomo jaką pomoc , ale jak to bywa w końcu z obietnic mało co wyszło i w ten sposób nie ma porządnej imprezy ani w Podrzeczu , ani w Rydzynie. W Poniecu organizatorzy nie popełnią takich błędów i wtedy będzie dobrze. Stabilnie i do przodu, bez fajerwerków, niewiadomo jakich ambicji i obietnic, z których pózniej nic nie pozostaje. 17:02, 06.08.2018

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

BenBen

1 1

rozwieś w ogródku hamak "militarny" i stabilnie /na boki/ się bujaj ! 08:27, 07.08.2018


furyfury

0 0

Pomyśl zanim coś powiesz... Impreza w Rydzynie miała być zamiast Podrzecza bo gmina i powiat wypieli się na organizatorów.Organizatorzy doceniali przez 8 lat brak wkładu władz w jakikolwiek aspekt organizacji imprezy na taką skalę. 21:57, 07.08.2018


Koniec strefy na właKoniec strefy na wła

0 0

Ale co roku niemałe pieniądze od tych złych samorządów jakoś nie śmierdziały? A co dostali w Rydzynie ? Nic. I dlatego teraz nic nie ma, oprócz zwalania winy za własne złe decyzje . 10:24, 09.08.2018


furyfury

0 0

Proponuję dowiedzieć się ile dostawała "Strefa" od miasta i powiatu a ile kosztowała organizacja i porównać sobie z pieniędzmi które dostał tegoroczny piknik rycerski. Cwaniakować każdy może a zwłaszcza jeśli nic nie wie 14:41, 10.08.2018


ZainteresowanyZainteresowany

5 1

BRAWO dla chłopaków za organizacje. Życzę udanej imprezy !!! 10:27, 07.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

strefastrefa

1 1

fury bzdrury. Organizatorzy obrośli w piórka i chcieli za dużo bo im palemka odbiła. 07:13, 08.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MoniaMonia

0 0

Dokładnie, a jeden to już balaganu narobił gdzie indziej. 07:53, 09.08.2018


Darol Darol

0 0

Pytanie czy będzie jakiś czołg? 00:33, 09.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma PHUP "LEDER" Jarosław Jędrkowiak, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez PHUP "LEDER" Jarosław Jędrkowiak i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone