Zamknij
REKLAMA

Nie tylko piłkarze chcą pomóc Zuzi. Kolejna akcja charytatywna w Poniecu

13:25, 12.09.2017 | (m)
REKLAMA
Skomentuj

Kolejna duża akcja charytatywna w Poniecu. Już za niespełna trzy tygodnie w hali OSiR odbędzie turniej połączony z akcją zbiórki pieniędzy na leczenie trzyletniej Zuzi Walkowak. Do wylicytowania będą między innymi koszulki i piłki z podpisami zawodników najlepszych polskich klubów oraz gwiazd różnych dyscyplin sportu, między innymi Marcina Gortata.

Trzyletnia Zuzia z Ponieca urodziła się w styczniu 2014 roku. Dziecko od urodzenia miało problemy neurologiczne, zdiagnozowane 1,5 roku później jako zespół Retta. To ciężkie, kompleksowe schorzenie neurologiczne uwarunkowane genetycznie. Występuje głównie u dziewczynek i kobiet. Objawy zespołu Retta mogą być początkowo niezauważalne, pojawiają się w kilka miesięcy po urodzeniu. Osoby cierpiące na zespół Retta są fizycznie głęboko niepełnosprawne i całkowicie uzależnione od pomocy otoczenia przez całe życie. Zaburzenia znacząco ograniczają możliwość komunikacji z otoczeniem. - Zuzia do końca życia musi być codziennie rehabilitowana. Najważniejsze w życiu Rettek jest jak najdłuższe utrzymanie sprawności fizycznej. Obecnie jesteśmy na etapie uczenia Zuzi chodzenia. Niektóre z dziewcząt nigdy nie wstały na nóżki, a większość po ok.10 roku życia ląduje na wózku inwalidzkim. Jak już zacznie sama chodzić musimy jak najdłużej utrzymać tę sprawność. Wzmacniać mięśnie pleców, od tego zależy jak będzie sobie radziła z postępującą skoliozą, oddychaniem. Każdego dnia Zuzia stoi trzy razy po 30 min przy pionizatorze, ćwiczymy z nią chodzenie – tłumaczą na specjalnie stworzonej stronie internetowej (Anna i Maciej Walkowiak, rodzice dziewczynki.

Do akcji pomocy Zuzi włącza się społeczność Ponieca. W sobotę 23 września w hali widowiskowo – sportowej odbędzie się drugi piłkarski turniej charytatywny „Gramy dla Zuzanki”, chorej na Zespół Retta młodej mieszkanki Ponieca. - Warto odwiedzić halę, nie tylko ze względu na emocje sportowe, ale także na emocje związane z licytacją atrakcyjnych gadżetów sportowych. Na dzień dzisiejszy udało się pozyskać koszulki piłkarskie Lecha Poznań, Legii Warszawa, Pogoni Szczecin, piłki z podpisami zawodników Lecha Poznań, Jerzego Dudka, Marcina Gortata, bidon Rafała Majki, album z podpisem Kuby Giermaziaka, krawat z logo PZPN. Mam nadzieję, że jeszcze pozyskamy kilka interesujących fantów, a zebrana kwota pozwoli rodzicom Zuzi na przeprowadzenie kolejnych turnusów rehabilitacyjnych – mówi Łukasz Idowiak, prezes OSiR w Poniecu.

Organizatorzy liczą na wysoką frekwencję i zaangażowanie mieszkańców. Medialnym wsparciem i patronatem służyć będzie redakcja Gazety Gostyńskiej i portalu Gostyn24.

Niespełna rok temu mieszkańcy w spontanicznym zrywie pomogli innej dziewczynce. Czteroletnia wówczas Zuzia Boguszyńska - Nawrocka między innymi przy wsparciu mieszkańców Ponieca i okolic wyjechała na operację oka do Wielkiej Brytanii.  

((m))
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone