Zamknij

Uroczystości zainaugurowała msza święta w Sanktuarium na Zdzieżu, po której korowód dożynkowy udał się na plac targowy w Karolewie

13:49, 04.09.2017 MiS
Skomentuj

Dożynki to jeden z najpiękniejszych obrzędów dziękczynnych od wieków kultywowanych na polskich ziemiach. To niezwykłe wydarzenie będące zwieńczeniem całorocznej pracy rolników i podziękowaniem za udane zbiory. W minioną niedzielę podczas dożynek gminno-parafialnych świętowali mieszkańcy Borku Wlkp.

Uroczystości zainaugurowała msza święta w Sanktuarium na Zdzieżu, po której korowód dożynkowy udał się na plac targowy w Karolewie, gdzie miała miejsce część obrzędowa. Zespół Borkowiacy zaprezentował przyśpiewki, nie zabrakło tradycyjnego wieńca, koszy dożynkowych i bochna chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna, który burmistrz Marek Rożek wraz z małżonką otrzymali z rąk młodego pokolenia rolników - Jest taki dzień w roku, kiedy każdy z nas robi bilans działalności. Dla rolnika są to tradycyjne dożynki, ale to nie znaczy, że zakończyły się prace polowe. One z przerwą zimową będą trwać dalej. To nie znaczy, że zakończył się chów czy hodowla, inwestycje, modernizacje. To trwa niezmiennie od pokoleń - mówił burmistrz Marek Rożek. - Czym więc są dożynki? Są świętem rolnika i jego rodziny, ludzi związanych z rolnictwem, są podziękowaniem dla Matki Ziemi za płody rolne - mówił do zgromadzonych włodarz gminy Borek Wlkp, po czym złożył wszystkim ludziom związanym z rolnictwem życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności, spełnienia marzeń. - Niech Wam aura zawsze sprzyja - podsumował burmistrz Marek Rożek.

Po oficjalnym wystąpieniu na scenie pojawiła się komisja konkursowa, rozstrzygając konkurs na "Najciekawszy Witacz Dożynkowy". Swoje propozycje złożyło 10 sołectw, a każda z nich była godna nagrody. - Sołectwa prześcigały się w pomysłach na wykonanie konkursowych witaczy. Można było podziwiać kolorowe i fantazyjne postacie, pojazdy oraz inwentarz. Brana pod uwagę była forma, wykorzystane materiały czy towarzyszące hasła będące twórczą inwencją wykonawcy - mówiła Marta Hojak, instruktor MGOK Borek Wlkp, przewodnicząca jury.

Pierwsze miejsce zajęło sołectwo Jawory, drugie sołectwo Zalesie, a trzecie przypadło sołectwu Grodnica. Wyróżnienie wręczono przedstawicielom Bruczkowa, a dyplomy za udział otrzymały sołectwa: Leonów, Skoków, Karolew, Studzianna i Strumiany oraz rada osiedla Borek Wlkp.

Wydarzeniem wieczoru był występ zespołu M-Power. Mieszkańcy i goście mogli również podziwiać wyroby garncarskie. Cyrkowe animacje dla dzieci przygotował z kolei Ruphert&Rico. Były też pokazy tańca, muzyka folkowa i degustacja pysznej zupy węgierskiej.

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

burmistrzburmistrz

1 0

Obraz nędzy i rozpaczy...
To coś w czerwonym - wiedziałam, że to lewactwo. fuj !!! 16:35, 06.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%