Zamknij

Krobskie uroczystości 78. rocznicy zbrodni rozpoczęły się od złożenia przez władze samorządowe Krobi wieńca na mogile rozstrzelanych

09:05, 23.10.2017 m
Skomentuj

Mieszkańcy Krobi po raz kolejny upamiętnili rocznicę hitlerowskiej egzekucji 15 mieszkańców gminy, której dokonano 78 lat temu. W uroczystościach wzięło udział kilkaset osób, w tym uczniowie, harcerze i delegacje szkół. Nie zabrało salwy honorowej żołnierzy 6. Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych w Śremie.

Egzekucja na krobskim rynku miała miejsce w sobotnie popołudnie 21 października 1939 roku. Tak opisano ją w książce ,,Krobskie wspominki'' Henryka Kamińskiego: ,,O godzinie 15:45 wysypała się cała grupa gestapowskich oprawców, którzy ustawili się w dwóch rzędach w odległości 10 metrów od miejsca egzekucji. Pluton egzekucyjny odwrócony w kierunku domu pana Ludwika Małeckiego czekał na rozkaz, czekaliśmy i my, nękani bólem ściskającym serca. Punktualnie o godzinie 16:00 otworzyła się brama magistrackiego podwórka, od strony południowej wyprowadzono na śmierć ośmiu obywateli. Ręce mieli założone na głowie, po dojściu do ściany mieli się do niej odwrócić. W tej chwili padła komenda dowódcy plutonu egzekucyjnego – ładuj broń, w tył zwrot, celuj… Salwa potężnie huknęła, odbijając się echem od ścian domów. Ośmiu niewinnych padło na ziemię. Pluton czekał na następnych skazanych''.

Z rąk hitlerowców zginęli wówczas: Jan Borowski, Antoni Bőhm, Marceli Chudy, Kazimierz Sonnenberg, Julian Łoniewski, Henryk Pawlicki oraz Jan Trawiński z Krobi, Wojciech Cholewiński z Ziemlina, Stanisław Gil z Niepartu, Józef Korytowski z Chwałkowa, Mariusz Sumiński z Kuczyny, Franciszek Wolny z Karca, a także Feliks Poprawa, Jan Szczurny i Walenty Walczak z Pępowa.

Krobskie uroczystości upamiętniające 78. rocznicę tej zbrodni rozpoczęły się od złożenia przez władze samorządowe gminy Krobia wieńca na mogile rozstrzelanych znajdującej się cmentarzu parafialnym przy ul. Domachowskiej w Krobi. Zaraz potem zgromadzeni przeszli do kościoła pw. św. Mikołaja, gdzie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny i rozstrzelanych. Po niej z kolei uczestnicy uroczystości przemaszerowali przy wtórze Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Krobi na miejscowy rynek, gdzie odśpiewany został hymn państwowy, a delegacje samorządów - gminnego i powiatowego, placówek oświatowych, zakładów pracy oraz organizacji społecznych złożyły wieńce w miejscu, gdzie 78 lat temu stanęła ściana śmierci. - Podniosłości wydarzeniu dodał apel pamięci oraz salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy 6. Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych w Śremie, których udział w uroczystościach upamiętniających rozstrzelanie mieszkańców Krobi i okolic jest już tradycją – mówi Adam Sarbinowski z krobskiego Urzędu Miasta.

Obchody rocznicowe uświetnił Chór "Harmonia", a o wartę przy pomniku upamiętniającym rozstrzelanych zadbali harcerze 4. Drużyny Harcerskiej im. T. Kościuszki w Krobi oraz uczniowie klasy wojskowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ziemi Krobskiej w Krobi. W tegorocznych uroczystościach uczestniczyło nieco ponad 300 mieszkańców, w tym 17 pocztów sztandarowych, 20 oficjalnych delegacji i szkolna młodzież, a także rodziny rozstrzelanych oraz przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Pępowie.

(m)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Gustav66Gustav66

0 0

YouTube "WYSIEDLEŃCY" serdecznie zapraszam. 16:25, 23.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%