Zamknij

Dzieła Józefa Zeidlera oraz Antoniego Habla wykonała Symfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka

08:54, 10.10.2017 MiS
Skomentuj

Muzyczne święto - XII Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana - przyciągnął do bazyliki świętogórskiej melomanów z całej Polski. Podczas drugiego festiwalowego weekendu w murach kościoła rozbrzmiały arcydzieła muzyki sakralnej w wykonaniu Symfonia Varsovia pod dyrekcją maestro Jerzego Maksymiuka oraz orkiestry Interpreti Veneziani.

Od dekady Święta Góra cieszy się sławą muzyczną. To tutaj odkryto dzieła Józefa Zeidlera, kompozytora, który pod koniec XVIII wieku był członkiem przyklasztornej kapeli. W kościelnych archiwach zachowało się po nim blisko 30 utworów. Stały się one impulsem do organizowania na przełomie września i października festiwalu muzyki oratoryjnej Musica Sacromontana. W tegorocznej edycji tego muzycznego wydarzenia zaplanowano nie cztery a pięć koncertów w wykonaniu światowej sławy artystów. Dwa z nich odbyły się w miniony weekend.

W sobotę 7 października odbył się koncert zatytułowany "Nieznany Józef Zeidler". Dzieła tego kompozytora oraz utwory innego wybitnego mistrza z Wielkopolski Antoniego Habla wykonała Symfonia Varsovia pod dyrekcją maestro Jerzego Maksymiuka. Kolejnego festiwalowego dnia wystąpiła orkiestra Interpreti Veneziani. W czasie koncertu zatytułowanego "Wenecka Noc" artyści wykonali dzieła włoskich mistrzów - Vivaldiego, Tartiniego, Paganiniego i w ten sposób przenieśli słuchaczy w klimat miasta na wodzie.

Piąty koncert odbędzie się 21 października 2017 roku z okazji inauguracji nowo wyremontowanego instrumentu organowego w Bazylice Świętogórskiej. Będzie to wielkie wydarzenie dla całej lokalnej społeczności, ponieważ nowe organy w kościele są szczególnym świętem. Będzie to pierwszy koncert organowy na Świętej Górze od ponad 150 lat. Prof. Julian Gembalski, który jest autorem koncepcji muzycznej, wykona najpiękniejsze utwory literatury organowej oraz specjalne skomponowane na tę okoliczność dzieło, które w pełni ukaże walory muzyczne organów będących rekonstrukcją instrumentu barokowego.

Fot. Paweł Maćkowiak, http://www.jozefzeidler.eu/

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%