Zamknij

Czesi podziwiali biskupiańskie stroje, zachwyciła ich też muzyka dud i skrzypiec, które mają bardzo charakterystyczne brzmienie

09:10, 21.09.2017 m
Skomentuj

Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Pieśni i Tańca w czeskich Luhaczowicach miał swoją mocną krobską reprezentację. Na imprezie wystąpił zespół Młodzi Biskupianie z Zespołu Szkół w Starej Krobi. To kolejny element promocji Biskupizny wpisanej na listę dziedzictwa UNESCO.

Luhaczowice leżą na południu Moraw. To bardzo popularna w Republice Czeskiej górska miejscowość uzdrowiskowa. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Pieśni i Tańca zaplanowano początkowo w plenerze, w samym centrum uzdrowiska. Niestety pogoda w górach pokrzyżowała szyki organizatorom i imprezę przeniesiono do miejscowego domu kultury. Podczas festiwalu obok gospodarzy wystąpiły reprezentacje kilku krajów, między innymi: Słowacji i Niemiec. Polskę reprezentowali właśnie Młodzi Biskupianie ze Starej Krobi.

Młodzież krobska pojawiła się na koncertowych scenach aż trzykrotnie – podczas uroczystego otwarcia festiwalu, które miało miejsce w miejscowości Pavlovice, potem jeszcze dwa razy na scenie domu kultury. - Zespół zaprezentował się w repertuarze weselnym oraz w repertuarze zabaw dziecięcych. Młodzieży towarzyszyła kapela dudziarska oraz członkowie Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic z panią Anną Chudą na czele. Występy Młodych Biskupian bardzo spodobały się publiczności, która nagradzała ich gromkimi brawami. Widzowie podziwiali przede wszystkim piękne, biskupiańskie stroje, zachwyciła ich też muzyka. Ich zdaniem dźwięki biskupiańskich dud i skrzypiec mają bardzo oryginalne brzmienie – wyjaśnia Agnieszka Wujek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi.

Sporą atrakcją dla dzieci i młodzieży okazał się udział w specjalnym wieczorze integracyjnym. Każdy z zespołów miał za zadanie nauczyć pozostałe wybranego tańca. - Młodzi Biskupianie zaproponowali rówieśnikom ceglorza i oczywiście wiwata – dodaje Agnieszka Wujek. Zespół z Krobi poza występami miał też czas na zwiedzanie. Młodzież odwiedziła Muzeum Obuwnicze Baty, znajdujące się w pobliskim Zlinie oferujące ponad tysiąc eksponatów związanych z historią obuwnictwa i szewskiego rzemiosła.

(m)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%