Zamknij
REKLAMA

Od przybytku głowa nie boli...

13:47, 11.07.2018 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

W centrum Gostynia powstanie kolejny mural. Wielkoformatowe malowidło ma nawiązywać do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wcześniej zaplanowano warsztaty edukacyjno-artystyczne, na które organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież.

Projekt Stowarzyszenia Zielona Kohorta otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury na realizacje działań artystyczno-edukacyjnych. Ich zwieńczeniem ma być mural nawiązujący do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Tworzyliśmy mural na budynku przychodni przy ul. Wrocławskiej i gdy pojawiła się informacja o konkursie Ministerstwa Kultury pn. "Murale Polskiej Niepodległości", wspólnie z Izabelą Cwojdzińską-Jankowską i Aleksandrą Adamczak przygotowaliśmy projekt, który znalazł się wśród dziesięciu najlepszych w kraju - mówi Marcin Krawiec ze Stowarzyszenia Zielona Kohorta.

Pierwszym etapem projektu będą bezpłatne warsztaty plastyczno-historyczne, które zaplanowano na sobotę 21 lipca  w Starym Gostyniu. - Zachęcamy do udziału w nich dzieci i młodzież. Gwarantujemy bezpłatny dojazd autobusem i poczęstunek. Planujemy też wspólne ognisko - mówi Marcin Krawiec. Warsztaty poprowadzą m.in. historyk Damian Płowy oraz artystka Aleksandra Adamczak. Odbędą się zajęcia ze street artu, z plastyki i malowania murali oraz gawędy patriotyczne i historyczne o niepodległości regionu. - Młodzi ludzie nabiorą nowych umiejętności i dowiedzą się czegoś więcej o odzyskaniu niepodległości przez Polskę - mówił Marcin Krawiec.

Zwieńczeniem warsztatów ma być mural, który powstanie na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu. Wiadomo, że będzie nawiązywał do tematyki odzyskania przez Polskę niepodległości, ale Józefa Piłsudskiego na nim nie zobaczymy. - Ważne będzie dla nas zdanie uczestników warsztatów. Wyznaczyliśmy sobie jednak kilka kryteriów - wyjaśnia Marcin Krawiec. - Chcemy użyć uniwersalnych elementów, które nie będą wchodziły bezpośrednio w historię. Nie będą to postacie, ale bardziej ogólne przesłanie mówiące o tym, że Polska odzyskała niepodległość. To ma być mural przedstawiający szczęście narodu - kontynuował. - Wiele murali historycznych nawiązuje do postaci Józefa Piłsudskiego jadącego konno. My chcielibyśmy uniknąć takiego prostego przekazu historycznego - dodał.

Zanim malowidło powstanie, koncepcję musi zaakceptować Narodowe Centrum Kultury. Na realizację projektu Stowarzyszenie Zielona Kohorta otrzymało dofinansowanie w kwocie 15 800 złotych.

(MiS)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

NiktNikt

1 1

Patrząc na zdjecie myślałem, ze gmina wybuduje kolejne parkingi. A tu mural. Dobrze, ze nie kapliczka. 10:48, 12.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone