Jest w dobrej formie. Kolejne dwa medale przed wyjazdem na mistrzostwa świata

08:23, 16.06.2018 MiS Aktualizacja: 11:02, 16.06.2018
Skomentuj Foto:Czesław Roszczak Foto:Czesław Roszczak

Rewelacyjne występy ma za sobą Czesław Roszczak reprezentujący UKS „Olimpijczyk” Pogorzela. Z Mistrzostw Polski Masters w wieloboju rzutowym, klasycznym i ciężarkowym przywiózł aż dwa złote medale. Zawody były swego rodzaju sprawdzianem przed wrześniowym wyjazdem na mistrzostwa świata do Hiszpanii.

W mistrzostwach, które odbyły się w Toruniu, wystartowało łącznie 106 osób. Najliczniejsza grupa - aż 39 zawodników - zmagała się w pięcioboju rzutowym, a wśród nich Czesław Roszczak z Łagiewnik, reprezentujący klub UKS „Olimpijczyk” Pogorzela w kategorii M75, w której startowało 7 mężczyzn. Konkurencje odbyły się w dość nietypowej kolejności. - Układ zgodnie z przepisami międzynarodowymi wygląda następująco: rzut młotem, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut oszczepem oraz rzut ciężarkiem. A tutaj rozpoczęliśmy od rzutu dyskiem - relacjonuje Czesław Roszczak. Już od pierwszej konkurencji nasz reprezentant uplasował się na czele stawki, a kolejne dawały dodatkowe punkty przewagi nad rywalami. Czesław Roszczak wygrał, zdobywając ostatecznie 3782 punkty i złoty medal mimo wyjątkowo nieznośnego upału. Na drugim miejscu uplasował się Tobias Hubert z Gdańska, który zgromadził 3264 punktów, a na trzeciej pozycji znalazł się Zenon Krukowski z Międzyrzecza z wynikiem 3198 punktów. Uzyskany rezultat niewiele odbiegał od tego z roku poprzedniego, gdzie Roszczak zdobył złoty medal na Mistrzostwach Europy Masters w Danii. - Po podsumowaniach okazało się, że uzyskany wynik jest piątym wynikiem open na 27 zawodników, którzy ukończyli pięciobój - informuje Czesław Roszczak.

Po małej przerwie Roszczak wystartował w wieloboju ciężarkowym. Pierwszy rzut ciężarkiem o wadze 5,45 kg na odległość 16,38 m pozwolił na zdecydowane prowadzenie. W drugim rzucie ciężarkiem o wadze 7,26 kg Roszczak uzyskał 13,69 m i umocnił się na pierwszej pozycji. Trzecia konkurencja rzutu ciężarkiem o wadze 9,08 kg przypieczętowała zwycięstwo reprezentanta UKS „Olimpijczyk”. - Ten ciężarek wylądował na odległości 10,98 m. Po podsumowaniu dało to 41,05 m i zwycięstwo oraz złoty medal. Wynik mógłby konkurować w kat. M70 i tam znaleźć się na trzeciej pozycji. Oczywiście jest to wszystko startem kontrolnym w ramach przygotowań do mistrzostw świata, które odbędą się we wrześniu w Maladze - podsumowuje Czesław Roszczak z UKS „Olimpijczyk” Pogorzela.

Następny start w konkurencjach Indywidualnych Mistrzostw Polski już za dwa tygodnie, również w Toruniu.