Dzisiaj jest 27 Czerwca 2017, Wtorek, imieniny obchodzą:

Gostyń, dodano: 18 maja 2017

Żaden nauczyciel nie straci pracy

Czy w gminie Gostyń reformę oświaty udało się wprowadzić w sposób bezbolesny? Tak twierdzi Grzegorz Skorupski, wiceburmistrz Gostynia. Wiadomo, że żaden z nauczycieli nie straci pracy, choć niektórym przyjdzie uzupełniać etaty. Konieczne będzie też wprowadzenie "zmianowości" w niektórych placówkach. Do tego należy doliczyć koszty, jakie poniesie samorząd w związku z przystosowaniem szkół.

Prace nad ustaleniem obwodów szkół podstawowych w gminie Gostyń trwały od października zeszłego roku. Arkusze organizacyjne placówek zostały przekazane do Kuratorium Oświaty. To już pewne w Gostyniu będą funkcjonowały cztery szkoły podstawowe. I tak w nowym roku szkolnym 2017/2018 w Szkole Podsatwowej nr 1 otwarte zostaną 22 oddziały (plus 11 oddziałów gimnazjalnymch_, w Szkole Podstawowej nr 2 funkcjonować będzie 20 oddziałów, w Szkole Podstawowej nr 3 tylko 8 oddziałów (plus 10 oddziałów gimnazjum) oraz Szkoła Podsatwowa nr 5, gdzie funcjonować będą 24 oddziały. W dwóch palcówakch uczniom przyjdzie zmierzyć się ze "zmianowością". Chodiz o Szkołę Podstawową nr 1, gdzie na 33 oddziały jest 27 sal lekcyjnych i Szkołę Podsatwową nr 5, gdzie na 24 oddziały placówka posiada 19 sal. 
- Porównując nasze propozycje podziału obwodów i prognozowania szkół, która poswtała w styczniu i po ich ustaleniu, okazało się że dobrze wszystko zaplanowaliśmy. Wolny rynek oświatowy sprawdził się w 100%. (...) Udało się tą reformę wprowadzić w spsosób bezbolesny. - mówił wiceburmistrz Gostynia. -"Jedynka" w tym momemcie wyrasta nam na największą szkołę, w któej będa 33 oddziały. Mamy tam dwa budynki, do tego szkoła będzie rozbudowywana. - mówił Grzegorz Skorupski, wiceburmisrz Gostynia. Jak Gmina zamierza poradzić sobie z nadwyżką oddziałów w Szkole Podstawowej nr 5? - Być może pochylimy się nad propozycją zmian obwodów. - mówił wiceburmistrz, nie podał jednak żadnych szczegółów. 
Pracy nie stracił żaden z nauczycieli. - Oczywiście są przypadki, kiedy nauczyciele muszą uzuzpełniać etat w innej szkole. To są skutki z jednej strony niżu, z drugiej strony skutki związane  z tym, że znikają szkoły gimnazjalne. - tłumaczył Skorupski. 
Szkoły wiejskie będą funkcjonowały tak jak do tej pory, choć ich utrzymanie nie jest tanie. - Pieniądze jakie otrzymujemy nie wystaczają na utrzymanie takiej sieci szkół i utrzymanie na takim poziomie, jakby gmina Gostyń chciała. Nie chcemy likwidować szkół na wsiach. Szkoła jest takim ośrodkiem kultury. Poza tym dzieci ze wsi tez mają prawo mieć blisko do szkoły. - mówił wiceburmistrz Grzegorz Skorupski.
Na dostosowanie szkół do nowej reformy gmina Gostyń przezzaczy 600 tys. złotych. Fundusze te zostaną przekazane na doposażenie pracowni, zakup ławek, krzeseł, informatyzację placówek.

Prace nad ustaleniem obwodów szkół podstawowych w gminie Gostyń trwały od października zeszłego roku. Arkusze organizacyjne placówek zostały przekazane do Kuratorium Oświaty. To już pewne - w Gostyniu będą funkcjonowały cztery szkoły podstawowe. I tak w nowym roku szkolnym 2017/2018 w Szkole Podstawowej nr 1 otwarte zostaną 22 oddziały (plus 11 oddziałów gimnazjalnych), w Szkole Podstawowej nr 2 funkcjonować będzie 20 oddziałów, w Szkole Podstawowej nr 3 tylko 8 oddziałów (plus 10 oddziałów gimnazjum), natomiast w Szkole Podstawowej nr 5 - 24 oddziały. W dwóch placówkach uczniom przyjdzie zmierzyć się ze "zmianowością". Chodzi o Szkołę Podstawową nr 1, gdzie na 33 oddziały jest 27 sal lekcyjnych i Szkołę Podstawową nr 5, gdzie na 24 oddziały placówka posiada 19 sal. 

- Porównując nasze propozycje podziału obwodów i prognozowania szkół w styczniu z efektem końcowym, okazało się, że dobrze wszystko zaplanowaliśmy. Wolny rynek oświatowy sprawdził się w 100%. (...) Udało się tę reformę wprowadzić w sposób bezbolesny - mówił wiceburmistrz Gostynia. -"Jedynka" w tym momencie wyrasta nam na największą szkołę, w której będą 33 oddziały. Mamy tam dwa budynki, do tego szkoła będzie rozbudowywana - dodał. Jak gmina zamierza poradzić sobie z nadwyżką oddziałów w Szkole Podstawowej nr 5? - Być może pochylimy się nad propozycją zmian obwodów - sugerował wiceburmistrz, nie podał jednak żadnych szczegółów. 

Pracy nie straci żaden z nauczycieli, przynajmniej na razie. - Oczywiście są przypadki, kiedy nauczyciele muszą uzupełniać etat w innej szkole. To są skutki z jednej strony niżu, z drugiej strony związane z tym, że znikają szkoły gimnazjalne - tłumaczył Skorupski. Szkoły wiejskie będą funkcjonowały tak jak do tej pory, choć ich utrzymanie nie jest tanie. - Pieniądze, jakie otrzymujemy, nie wystarczają na utrzymanie takiej sieci szkół i utrzymanie na takim poziomie, jakby gmina Gostyń chciała. Nie chcemy likwidować szkół na wsiach. Szkoła jest takim ośrodkiem kultury. Poza tym dzieci ze wsi też mają prawo mieć blisko do szkoły - mówił wiceburmistrz Grzegorz Skorupski.

Na dostosowanie szkół do nowej reformy gmina Gostyń przeznaczy 600 tys. złotych. Fundusze te zostaną przekazane na doposażenie pracowni, zakup ławek, krzeseł, informatyzację placówek.

MiS

Czytaj również

Komentarze (15)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez Obiektywnie, w dniu 2017-05-18 16:25:09

Zatrudnienie nauczycieli należałoby określić na najbliższe 3 lata - czy w tym czasie nikt nie straci pracy? Druga kwestia to kwestia liczby przyznanych godzin. Po uwzględnieniu takich danych będzie obiektywnie.

Dodane przez całą prawdę proszę, w dniu 2017-05-18 16:26:56

Do czasu... Gimnazja będą przecież jeszcze 2 lata a co później panie Skorupski. Proszę ludziom powiedzieć wprost.

Dodane przez Mikołaj, w dniu 2017-05-18 18:18:30

To pytanie do Pani Minister, a nie do wiceburmistrza. I tak gmina wyda 600 000 złotych, których bez reformy by nie musiała wydawać. Jasne?

Dodane przez desperatki od Gucciego, w dniu 2017-05-18 19:12:44

kolejna porcja chorych komentarzy przypadła do gustu desperatkom, które czerpią radość, gdy ktoś zostanie obrażony, zniesławiony, pomówiony, ośmieszony itp. jesteście bardzo żałosne . To wcale nie oznacza, że jesteście mądrzejsze, piękniejsze. Bo nie jesteście.Jesteście standardowo żałosne i brzydkie.Pozostało wam jedynie kibicować tym ładniejszym od siebie.

Dodane przez ślicznotki, w dniu 2017-05-18 19:28:17

Dacie radę. Powodzenia !!!!

Dodane przez M, w dniu 2017-05-18 21:01:57

Prawdą jest, że reforma jest odgórna ale prawdą jest też, że władze gminy i dyrektorzy szkół mieli duży wpływ na losy nauczycieli.

Dodane przez masakra, w dniu 2017-05-18 21:43:38

Rozumiem że z tych pieniędzy powstanie w "5" gabinet chemiczny i fizyczny.Dzieciaki zostają mają się uczyć , to zostaną stworzone im warunki .Mam też nadzieję że pani od chemii z gimnazjum1 nie bedzie uzupełniała godzin w 5.

Dodane przez nieuk, w dniu 2017-05-19 06:57:02

Czegoś nie rozumiem. Reforma reformą, ale dzieci przecież nie ubędzie bo ktoś uchwalił taką czy inną ustawę. A skoro dzieci nie ubędzie, to dlaczego miałoby ubyć nauczycieli? Przecież klas nikt nie będzie łączył, częściowo zmieni się jedynie miejsce do którego dzieci będą uczęszczać. A może nauczyciele, wzorem reszty społeczeństwa powinni też zainwestować w dokształcanie się lub przekształcanie swojego fachu, zgodnie z panującymi trendami rynkowymi?

Dodane przez Nie nawidze, w dniu 2017-05-19 06:59:39

Szkoda ze nie zwolnią

Dodane przez Gostyniok, w dniu 2017-05-19 08:45:56

Ale widać jak ten Skorupski mocno się postarzał widać na twarzy, od stycznia jak został wickiem. Czyżby z nawału pracy w co wątpię, czy dlatego, że podobno pije napój trola, jak donosiły gostyńskie pierduśnicze media. W gabinecie ma takie urządzenie z fajką i podobno goszcząc niektóre wybrane osóbki nim częstuje ? A taki był głatki, amerykański.

Dodane przez NIENAWIDZĘ, w dniu 2017-05-19 12:21:14

Podejrzewam z jakiego IP został nadesłany komentarz NIE NAWIDZE ...

Dodane przez IP, w dniu 2017-05-19 12:22:29

Zamiast skupiać się na nie nawidzeniu może poczytaj słownik ortograficzny

Dodane przez xyz, w dniu 2017-05-19 12:43:32

Przestań głupio i brzydko pisać te komentarze. Już nie nie chce z imienia

Dodane przez seryjnystalkingowcze, w dniu 2017-05-19 13:01:59

płytkie relacje masz z ludźmi. Oparte na nienawiści, dręczeniu, publicznym upokarzaniu, obgadywaniu i co najważniejsze STALKINGOWANIU pod różnymi postaciami

Dodane przez Anonim, w dniu 2017-05-19 20:15:10

a co z waldkiem

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Powerbank
35 PLN
Kominki
Torebka dasmksa
Koszulki Under Armour
169 PLN
Zestaw startowy do soczewek kontaktowych
od 50 zł PLN
Organizer do samochodu
25 PLN
OBUWIE MĘSKIE ADIDAS
299 PLN 349 PLN