Dzisiaj jest 26 Czerwca 2017, Poniedziałek, imieniny obchodzą:

Piaski , dodano: 10 stycznia 2017

Za każdym zdjęciem stoi historia

"Kadry historii. Gmina Piaski na starej fotografii" to tytuł najnowszej publikacji prezentującej ponad sto starych i unikatowych zdjęć. Większość z nich po raz pierwszy ujrzała światło dzienne dzięki ogromnemu zaangażowaniu miejscowych regionalistów m.in. Antoniego Jerszyńskiego, Czesława Mendyki i Jana Niedzieli. Podczas konferencji promującej książkę udowodnili, że za każdym zdjęciem stoi jakiś człowiek, jakaś historia.

W siedzibie Urzędu Gminy Piaski odbyła się konferencja promująca album "Kadry Historii – Gmina Piaski na starej fotografii". To najnowsza publikacja wydana przez piaskowski samorząd. Jej powsatanie było możliwe dzięki współpracy z miejscowymi reginlistami: Janem Niedzielą, Czesławem Mendyką, Antonim Jerszyńskim, którzy są mieszkańcami Piasków, Robertem Czubem – dyrekotrem gostyńskiego muzeum, Mariuszem Sobeckim z GaSo Gostyń oraz mieszkańcami gminy Piaski, którzy zagłębili się w rodzinnych albumach i odszukali stare fotografie. - Przed nami niezwykły zbiór fotografii. Dla starszych mieszkańców będzie on przypomnieniem tego, jak wiele zmieniło się w obrazie gminy, życiu prywatnym i społecznym. Młodszym pokoleniom przybliży histroie naszej ziemi, którą trzeba poznać, by zachować lokalna tożsamość oraz w pełni zroumiec współczesność. - mówił Wiesław Glapka, wójt gminy Piaski.
W albumie znajduje się ponad sto starych i unikatowych zdjęć m.in. z okresu międzywojennego. Utrwalono na nich wiele uroczystości, zdarzeń, imprez z minionego okresu, ale przede wszstmi mieszkańców Piasków. Każde zdjecie zostało opisane. Swoimi uwagami na temat niektórych ze zdjęć podzielili się miejscowi regionaliści. Jak podkreślali wielokrotne - godzinami mogliby opowiadać o każdym z nich.
Pojawiają się jednak znaki zapytania. - Szczególnie w przypadku imon lub osób. To są osoby, których nie udao nam się zidentyfikować. Nie wiemy kim są. Teraz jest szansa, aby na nowo odżyli w naszej świadomości. - mówił Sebastian Nowak, koordynator publikacji dodając, że trafii ona do jak najwiekszej ilości mieszkańców, któzy pomoga zweryfikowa pewne wydarzenia, daty, miejsca ludzi. - Pewnie są pomyłki. Pewnie nie wszyscy zostali rozpoznani. Tym samym apelujemy do mieszkańców, do któeych trafi album – informujcie nas o błedach. Chcemy uchro ic sie od błęó i pomyłek, kiedy wydamy duży nakład. - dodał Sebastian Nowak. Jak podkreslano za każdym zdjęciem stoi jakś historia, ludzie. - Zatrzymanie tych kadrów histroii jest ważne dla następnych pokoleń, aby ci ludzie mieli szansę zaistnieć w umysłach i świadomości najmłodszych mieszkańców Piasków. (...) To kopalania wiedzy, którą tzreba się dzielić, utrwalać, bo nie wiadomo czy zosatnie ona jeszcze przez kogoś spisana. - tłumaczył Sebastian Nowak. 
Album został wydany w nakładzie początkowym 100 egzemplarzy. Koszt jednej publikacji wyniosły około 25 złotych. Niewykluczone, że za jakiś czas pojawi się kolejna ciekawa książka, tym razem obrazująca wydarzenia od czasów powsatnia Piaksów po dziś dzień. Prace już trwają.

W siedzibie Urzędu Gminy Piaski odbyła się konferencja promująca album "Kadry historii. Gmina Piaski na starej fotografii". To najnowsza publikacja wydana przez piaskowski samorząd. Jej powstanie było możliwe dzięki współpracy z miejscowymi regionalistami: Janem Niedzielą, Czesławem Mendyką, Antonim Jerszyńskim, którzy są mieszkańcami Piasków, Robertem Czubem - dyrektorem gostyńskiego muzeum, Mariuszem Sobeckim z GaSo Gostyń oraz mieszkańcami gminy Piaski, którzy zagłębili się w rodzinnych albumach i odszukali stare fotografie. - Przed nami niezwykły zbiór fotografii. Dla starszych mieszkańców będzie on przypomnieniem tego, jak wiele zmieniło się w obrazie gminy, życiu prywatnym i społecznym. Młodszym pokoleniom przybliży historię naszej ziemi, którą trzeba poznać, by zachować lokalną tożsamość oraz w pełni zrozumieć współczesność - mówił Wiesław Glapka, wójt gminy Piaski.

W albumie znajduje się ponad sto starych i unikatowych zdjęć m.in. z okresu międzywojennego. Utrwalono na nich wiele uroczystości, zdarzeń, imprez z minionego okresu, ale przede wszystkim mieszkańców Piasków. Każde zdjęcie zostało opisane. Swoimi uwagami na temat niektórych ze zdjęć podzielili się miejscowi regionaliści. Jak podkreślali wielokrotne - godzinami mogliby opowiadać o każdym z nich.

Pojawiają się jednak znaki zapytania. - Szczególnie w przypadku imion lub osób. To są osoby, których nie udało nam się zidentyfikować. Nie wiemy, kim są. Teraz jest szansa, aby na nowo odżyli w naszej świadomości - mówił Sebastian Nowak, koordynator publikacji, dodając, że trafi ona do jak największej ilości mieszkańców, którzy pomogą zweryfikować pewne wydarzenia, daty, miejsca, ludzi. - Pewnie są pomyłki. Pewnie nie wszyscy zostali rozpoznani. Tym samym apelujemy do mieszkańców, do których trafi album – informujcie nas o błędach. Chcemy uchronić się od błędów i pomyłek, kiedy wydamy duży nakład - apelował Sebastian Nowak. Jak podkreślano, za każdym zdjęciem stoi jakaś historia, ludzie. - Zatrzymanie tych kadrów historii jest ważne dla następnych pokoleń, aby ci ludzie mieli szansę zaistnieć w umysłach i świadomości najmłodszych mieszkańców Piasków. (...) To kopalnia wiedzy, którą trzeba się dzielić, utrwalać, bo nie wiadomo, czy zostanie ona jeszcze przez kogoś spisana - tłumaczył Sebastian Nowak. 

Album został wydany w nakładzie początkowym 100 egzemplarzy. Koszt jednej publikacji wyniósł około 25 złotych. Niewykluczone, że za jakiś czas pojawi się kolejna ciekawa książka, tym razem obrazująca wydarzenia od czasów powstania Piasków po dziś dzień. Prace już trwają.

MiS

Czytaj również

Komentarze (2)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez Piaski, w dniu 2017-01-10 17:43:39

Czeslaw Mendyka zapomnial w swoim albumie dodac zdjec srajace golebie na przechodniow i pokazac jak wyglada ulica pod oknami UG

Dodane przez mieszkanka, w dniu 2017-01-11 11:03:06

Gdzie można kupić album?

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

NAPÓJ IZOTONICZNY ISO PLUS
OBUWIE DAMSKIE DRAGON
189 PLN 219 PLN
OBUWIE DAMSKIE ADIDAS
175 PLN 229 PLN
Organizer dla kosmetyczki
18 PLN
Kominki
Wąż ogrodowy Magic 30m
35 PLN