Dzisiaj jest 18 Sierpnia 2017, Piątek, imieniny obchodzą:

Pod patronatem Gostyn24, dodano: 12 lipca 2014

W Podrzeczu jak na froncie w 1944 - zdjęcia

Piątek 11 lipca upłynął w regionie pod znakiem Strefy Militarnej. Siódma edycja tego największego zlotu grup rekonstrukcyjnych i historycznych w Polsce przyciągnęła do Podrzecza pod Gostyniem tłumy pasjonatów militariów i nie tylko. Jeśli ktoś jeszcze nie doświadczył tej żywej lekcji historii, ma możliwość nadrobienia zaległości – impreza potrwa do niedzieli.

VII Zlot Grup Rekonstrukcyjnych i Historycznych Pojazdów Wojskowych Strefa Militarna 2014 ruszył pełną parą. Do Folwarku Podrzecze według szacunków organizatorów zjechało się blisko tysiąca osób, wśród których znaleźli się też goście z zagranicy – z Czech i Słowenii. - Odtwórców historycznych jest ponad 700, setka kolekcjonerów i przedstawicieli muzeów, które z nami współpracują, kolejna co najmniej setka to obsługa i wszyscy, dzięki którym ta impreza dochodzi do skutku – podał podczas apelu oficjalnie rozpoczynającego imprezę Adam Bech ze Stowarzyszenia „Historia Militaris”, organizującego Strefę Militarną. Jak podkreślono, tegoroczny Zlot upływa pod znakiem wielkich rocznic - 2014 rok to 100-lecie wybuchu I wojny światowej, 75-lecie wybuchu II wojny światowej, 75. rocznica polskiej wojny obronnej w 1939 r., fińskiej wojny zimowej, 70. rocznice najważniejszych bitew II wojny światowej i tych ważnych dla Polaków: powstania warszawskiego, akcji Armii Krajowej pn. „Burza”, bitwy pod Studziankami, bitwy pod Monte Cassino, bitwy pod Falaise, lądowania w Normandii, operacji Market-Garden, bitwy o Arnhem i o Ardeny. Stąd też wybór tematu przewodniego, którym są wydarzenia roku 1944.

Na oficjalnym otwarciu Strefy Militarnej zjawili się nie tylko jej wszyscy uczestnicy, ale i samorządowcy - starosta gostyński Robert Marcinkowski, burmistrz Gostynia Jerzy Kulak oraz wójt gminy Piaski Zenon Norman. - To co robicie, to prawdziwa pasja, dzięki której nasi mieszkańcy uczą się historii nie tylko z kart książek, ale tej historii naprawdę doświadczają dzięki Waszemu wysiłkowi i zaangażowaniu – tymi słowami zwrócił się do organizatorów, rekonstruktorów i odtwórców historycznych Robert Marcinkowski. - Jesteśmy tu przede wszystkim po to, by Wam za to podziękować i chylić czoła przed Waszym wysiłkiem organizacyjnym, przygotowaniem tego niezwykłego przedsięwzięcia, które promuje nasze gminy i powiat i stało się znakiem rozpoznawalnym naszego terenu, nie tylko w Polsce, ale i w Europie – dodał w imieniu samorządowców.

Po apelu od godz. 15 na Małej Arenie rozpoczęły się pokazy. Zaprezentowano sprzęt pancerny – czołgi produkcji amerykańskiej, niemieckiej i radzieckiej, a w trakcie inscenizacji „Rok 1920” zaprzęg niemieckiej armaty 77 mm wz. 96 nA. - Do rodzynków tej edycji zlotu trzeba zaliczyć czołgi IS2 oraz T70, T34 w dwóch odmianach i masę innego sprzętu – oznajmił Adam Bech. - Dla miłośników historii polskiej wojskowości mamy oryginalnego „Kubusia” z powstania warszawskiego. Jeśli ktoś chce zobaczyć coś niezwykłego, to ten pojazd, który nigdy z Warszawy nie wyjechał, jest tutaj na zlocie – nadmienił. Pozostałe inscenizacje tego dnia koncentrowały się na roku 1944 - „ Akcja Burza 1944”, „Finlandia 1944” oraz największa „Włochy 1944”, podczas której w akcji można było zobaczyć amerykański czołg Sherman M4A1 76 mm przeciwko replice niemieckiej Panthery. Wieczorem odbyło się także forum dyskusyjne, podczas którego rozmawiano o przyszłości polskiego odtwórstwa historycznego.

W sobotę ciekawostek również nie zabraknie. Co godzinę do 21 będzie czekała na zwiedzających kolejna atrakcja, a największą z nich ma być inscenizacja bitwy pod Studziankami z 1944 na Dużej Arenie o godz. 18. Zlot zakończy się w niedzielę o godz. 15. Jak podkreślają organizatorzy, choć harmonogram dnia jest ściśle ustalony, to jednak od ludzi zależy, jak przebiegnie i jakie wywoła wrażenia. - Atmosferę zlotu współtworzymy razem. Od każdego z nas, spośród uczestników czy widzów, zależy to, jaki ten zlot będzie i jaki w naszej pamięci pozostanie – podsumował Adam Bech. Szczegółowy program Strefy Militarnej na www.strefamilitarna.info/.

Obszerna fotorelacja z pierwszego dnia Strefy Militarnej na naszym profilu na Facebooku - kliknij TUTAJ.

AS, fot. Tomasz Jabłoński

Czytaj również

Komentarze (2)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez 123, w dniu 2014-07-12 21:07:50

super impreza

Dodane przez kolo, w dniu 2014-07-13 11:40:38

SUPER IMPREZA !!!! SZKODA ŻE OSTATNIA :(

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Kiełbasa krakowska sucha
22,99 PLN
OBUWIE NIKE JUNIOR
198 PLN 239 PLN
TERMOGENIKI - SPALACZE TŁUSZCZU
Oprawa damska
OBUWIE MĘSKIE ZX
189 PLN 279 PLN
Czapka Full Cap
TRAMPKI JUNIOR
139 PLN 189 PLN